اپوزیسیون در پاکستان همچنان ساز مخالف می زند

اسلام آباد - ایرنا - اختلاف بر سر قوانین انتخاباتی و انتخاب رئیس و اعضای جدید کمیسیون در پاکستان تازه ترین جدال میان دولت و اپوزیسیون این کشور را رقم زده است تا جایی که مخالفان «عمران خان» تشکیل دولت انتقالی برای رسیدگی به چالش های پیش روی پاکستان را ضروری می دانند.

پس از اتمام ماجرای خروج نواز شریف نخست وزیر پیشین پاکستان از کشور و شنیده هایی حاکی از سازش میان دولت عمران خان و مخالفان به ویژه حزب مسلم لیگ نواز برای پایان دادن به تنش های سیاسی، اکنون بروز اختلافات تازه در بحث اصلاحات اقتصادی و انتخاباتی، جبهه جدیدی میان طرفین ایجاد کرده است.

حزب مسلم لیگ نواز، از اصلی ترین احزاب مخالف دولت عمران خان نخست وزیر پاکستان به همراه برخی دیگر از سیاستون ضددولتی پرونده موجود در کمیسیون انتخابات علیه حزب عمران خان را به طور جدی پیگیری می کنند که به گفته مخالفان، حزب تحریک انصاف به ریاست عمران خان متهم به دریافت کمک های مالی مشکوک از خارج است.

کمیسیون انتخابات پاکستان ماه گذشته با درخواست احزاب مخالف برای رسیدگی روزانه به این پرونده موافقت کرده بود اما پایان ماموریت رئیس این کمیسیون و تعدادی از مسئولان ارشد آن، پرونده سازی مخالفان عمران خان را بلاتکلیف گذاشته است.

«احسن اقبال» دبیرکل حزب مسلم لیگ نواز که اخیرا برای رایزنی درخصوص راهبرد آتی این حزب در پاکستان، به لندن جایی که نواز شریف و برادر وی شهباز شریف بسر می برند، سفر کرده بود گفت: اصلاحات اقتصادی و انتخاباتی در پاکستان اجتناب ناپذیر است و برای این اقدام، اول باید دولت فعلی از قدرت کناره گیری و یک دولت انتقالی برای مدت دوماه معرفی شود.

وی افزود: جناح مخالف خواهان تشکیل دولت انتقالی در پاکستان است تا از این طریق مقدمات لازم برای برگزاری انتخابات قبل از موعد در کشور فراهم شود.

وزیر کشور سابق پاکستان، دولت عمران خان را به فریب کاری متهم کرد و گفت: هیچ تحویلی در اقتصاد کشور رخ نداده بلکه تورم و گرانی همچنان مردم را تحت محاصره قرار داده است.

مسئولان حزب تحریک انصاف پاکستان، به عنوان حزب حاکم فعلی این کشور در واکنش به مواضع اخیر اپوزیسیون این کشور گفتند: کناره گیری عمران خان از قدرت و یا از حزب خود، خوش خیالی رقبای سیاسی است.

آنان تاکید کردند: فرآیند احتساب در پاکستان ادامه خواهد داشت و عمران خان هرگز تسلیم فشار جناح مخالف نخواهد شد.

در همین حال «مولانا فضل الرحمان» رئیس حزب جمعیت علمای اسلام که ماه گذشته تحصن ضددولتی در اسلام آباد پایتخت پاکستان را مدیریت می کرد، مدعی شده که نهضت جناح مخالف علیه دولت در چند قدمی پیروزی قرار دارد و کشتی های دولت عمران خان در حال غرق شدن است.

فضل الرحمان که به گفته ناظران سیاسی پاکستان پس از ۱۳ روز تحصن مجبور به خروج از اسلام آباد با دستان خالی شده بود، می گوید: افزایش بدیهی های خارجی پاکستان، ضعف اقتصادی و مشکلات معیشتی مردم به دلیل بی کفایتی دولت است.

در عین حال عمران خان نخست وزیر پاکستان مقابل فشارهای اپوزیسیون که قصد دارند وی را مجبور به استعفا کنند، تاکنون حتی یک گام هم عقب ننشسته و اعلام کرده است که هیچ گونه سازشی با مخالفان نخواهد شد.

مخالفان عمران خان ادعا می کند که دولت وی با استفاده از تقلب در انتخابات سراسری سال ۲۰۱۸ توانسته قدرت را در پاکستان تصاحب کند. با این حال این ادعا از سوی نهادهای عالی قضایی و انتخاباتی پاکستان ثابت نشده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =