۱۸ آذر ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۰۴
کد خبرنگار: 2493
کد خبر: 83587240
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

سیزدهمین جشنواره «سینماحقیقت» آغاز به کار کرد

تهران- ایرنا- آیین افتتاحیه سیزدهمین جشنواره بین‌المللی «سینماحقیقت» با حضور جمعی از مستندسازان و علاقه‌مندان سینمای مستند در پردیس سینمایی چارسو برگزار شد.

آیین افتتاحیه سیزدهمین جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت صبح امروز ( ۱۸ آذرماه) در پردیس سینمایی چارسو برگزار شد.
محمد حمیدی‌مقدم، دبیر جشنواره و مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی با بیان اینکه قرار نیست یک مراسم افتتاحیه در شکل‌های خاص خودش داشته باشیم، گفت: جشنواره همواره افتتاحیه نداشته است. همانطور که بنیان سینمای مستند، ساده و بی‌پیرایه است این جشنواره هم افتتاحیه چندانی ندارد.
وی با اشاره به اینکه جشنواره سینما حقیقت دوازده دوره خود را سپری کرده و باید به دبیران گذشته آن ادای احترام کرد، افزود: امیدوارم امسال هم شاهد جشنواره‌ای خوب و متفاوت باشیم. این جشنواره جایگاه ویژه و متمایزی دارد و در این دوره مسیر متفاوتی را آغاز کرده‌ایم. 
دبیر سیزدهمین جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، تاکید کرد: چرخ را دوباره اختراع نمی‌کنیم بلکه مسیر جدیدی را آغاز کرده‌ایم که کمی متفاوت است.

مسیر جدید در مورد استانداردسازی ورود به سالن‌ها بود که در هر جشنواره جهانی وجود دارد با توجه به گسترش روزافزون مخاطبان جشنواره، از امسال کارت‌های هویت‌دار صادر کرده‌ایم تا با رزرو بلیت رایگان، فیلم‌ها دیده شوند. 


حمیدی‌مقدم گفت: اختصاص بخشی از سالن برای کسانی که دوست دارند بلیت‌ها را بخرند و به تماشای فیلم‌ها بنشینند از جمله تفاوت‌های این دوره است. گسترش مخاطبان ما در شهرستان‌ها هم اتفاق مبارکی است.
مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، با اشاره به اینکه امسال سال خوبی برای سینمای مستند است، افزود: برای مثال یک مستند، سینمای ما را در اسکار نمایندگی می‌کند و این یک حرکت پیشرو است. 
حمیدی‌مقدم خاطرنشان کرد: دریافت سه جایزه مهم از معتبرترین جشنواره مستند جهان یعنی ایدفا اتفاق مبارک دیگر این حوزه بود. همه این‌ها این نوید را می‌دهد که سینمای مستند در مسیر حرکت رو به رشدی قرار دارد. 
دبیر سیزدهمین جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت با تاکید بر  اصل مهمی به نام تکیه بر سندنگاری برای مستند، گفت: یک شگفتانه اتفاق افتاده است. شاید از باد صبا بارها شنیده‌ایم که صدای سحرانگیز منوچهر انور بر آن است. راش‌ها و پلان‌های دیده نشده از این فیلم، به دست آمده که با تلاش لادن طاهری مدیر فیلم‌خانه ملی قرار است، این هدیه داده شود. 
در ادامه محمدرضا اصلانی، منوچهر طیاب، احمد ضابطی‌جهرمی، حسین ترابی و منوچهر انور روی صحنه آمدند.
در این بخش انور، گفت: کارگردان باد صبا دچار مصیبت‌های زیادی شده بود. اینجا آمده و گفته بود می‌خواهم نریشن انگلیسی داشته باشم. گفته بودند ما کسی را داریم که می‌تواند این کار را انجام دهد. 
این مستند ساز، ادامه داد: وی نزد دوست مشترکی می‌رود که استاد نقاشی در دانشکده هنرهای زیبا بود و من به او معرفی شدم. او بعد از دیدن یکی از فیلم‌های من، با من احساس نزدیکی کرد.
وی با بیان اینکه لاموریس هنرمند بزرگی بود و اصرار داشت در گویندگی انگلیسی، کار دراماتیک شود، افزود: سپس فیلم را به زبان فارسی ترجمه کردیم. من این راش‌هایی که امروز می‌خواهیم ببینیم، پیش از این ندیده بودم و خیلی هیجان دارم. 
در پایان این مراسم نیز انور با گفتن جمله «خانم‌ها، آقایان سیزدهمین جشنواره سینماحقیقت آغاز می‌شود» این جشنواره را افتتاح کرد. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =