مسیر اهدای کتاب برای سال‌های آینده ترسیم شود

تهران-ایرنا- معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، مدیریت توزیع کتاب در مناطق محروم کشور را ضروری برشمرد و گفت: باید در طرح‌های اهدای کتاب از تجربیات کشورهای دیگر بهره‌برداری و مسیر اهدای کتاب برای سالیان آینده، ترسیم شود.

محسن جوادی در نشست هماهنگی پویش اهدای کتاب به مناطق محروم گفت: راه‌اندازی این پویش به معنای این نیست که نیاز به تامین کتاب در شهرهای بزرگ وجود ندارد، بلکه اولویت ما شهرهای کوچک و روستاها هستند. در سال‌های اخیر چهره فرهنگی روستاها بر خلاف گذشته تغییر پیدا کرده است و میزان کتابخوانی نیز به طبع آن افزایش داشته است. 

وی با اشاره به برنامه‌های معاونت امور فرهنگی برای کتابخوانی در مناطق روستایی گفت: طرح‌های ضربتی با همکاری برخی نهادهای دیگر در حال انجام است تا فضاهای مدرن‌تری را برای کتابخوانی در روستاها ایجاد کند تا از این طریق در تشویق مردم روستایی به کتابخوانی موفق‌تر عمل کنیم. 

جوادی ادامه داد: معاونت امور فرهنگی سالیانه رقم قابل توجهی برای تجهیز کتابخانه‌های مدارس و کتابخانه‎ها اهدا می‎کند اما باید توجه داشت که اهدای کتاب بدون نیازسنجی تبعاتی به دنبال خواهد داشت.

معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر ضرورت مدیریت توزیع کتاب در مناطق محروم کشور گفت: باید تلاش شود تا تقاضاها نیز تحریک شوند و بر اساس تقاضاهای روستاها و یا مناطق محروم کتاب به مناطق ارسال شود. برای این منظور باید پایگاهی ایجاد شود تا پس از جمع‌آوری کتاب‌های اهدایی نسبت به طبقه‌بندی و رده‌بندی آن‌ها اقدام شود و با استفاده از نظرات اهالی فرهنگ خصوصا نویسندگان نسبت به توزیع کتاب‌ها به روستاها اقدام کرد. 

وی تصریح کرد: ایجاد طبقه‌بندی برای کتاب‌ها و مشارکت انجمن‎ها و نهادهای مردمی می‌تواند به نتایج پرباری منتج شود و از انبارشدن کتاب در کتابخانه‎ها جلوگیری کند. متاسفانه در غیر این صورت، کتاب‌های اهدایی انبار خواهند شد و نتیجه مطلوب از آن‌ها حاصل نخواهد شد. باید مقاصد ارسال کتاب به خوبی شناسایی شوند و با توجه به ظرفیت‌ها و نیازهای آن‌ها، اهدای کتاب انجام شود. 

معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر اطلاع‌رسانی و تبلیغات یکپارچه و واحد برای پویش اهدای کتاب به مناطق محروم گفت: باید تلاش شود تا این پویش مردمی بماند و از دولتی شدن یا مطرح شدن نام‎ افراد و یا گروه‎های خاص در آن جلوگیری شود تا ماندگاری بیشتری پیدا کند. همچنین با این اقدام این پویش به رسالت خود که اهدای کتاب به مناطق محروم است، دست خواهد یافت. 

وی اولویت دیگر پویش اهدای کتاب به مناطق محروم را استفاده از تجربیات دیگر کشورها و مطالعات پژوهشی دانست و گفت: باید تلاش شود از تجربیات کشورهای دیگر بهره‌برداری شود. همچنین دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی‌های فرهنگی می‌تواند درباره آن کارهای پژوهشی انجام دهد و مسیر اهدای کتاب را برای سالیان آتی، ترسیم کند.

در ادامه این جلسه مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه‎‌ریزی‌های فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز با اشاره به جمع‌آوری بیش از ۵۰ هزار نسخه کتاب در پویش اهدای کتاب به مناطق محروم عنوان کرد: این دفتر با تجریه چندین ساله خود در برگزاری جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب توانسته است، احاطه خوبی به ظرفیت کتابخوانی در مناطق روستایی و محروم پیدا کند و می‌تواند از ظرفیت خود در ارسال هدفمند کتاب به مناطق محروم استفاده کند. 

ابراهیم حیدری ادامه داد: همچنین می‌توانیم از ظرفیت‌های معاونت امور فرهنگی مانند نمایشگاه‌های کتاب استانی بهره‌برداری کنیم تا با واگذاری جمع‌آوری کتاب برای این پویش توسط انجمن‎ها و نهادهای مردمی هر استان، میزان مشارکت مردمی در این پویش را افزایش دهیم. 

براساس اعلام روابط عمومی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در ادامه جلسه نیز اعضای شورا به بحث و تبادل نظر درباره نحوه جمع‌آوری و اهدای کتاب پرداختند.  

طرح ملی تجمیع کتب مازاد و ارسال به کتابخانه‌های مناطق محروم کشور با عنوان «پویش اهدای کتاب به مناطق روستایی کشور» با شعار «با کتاب میشه ...» همزمان با هفته کتاب در دهه پایانی آبان ماه کلید خورد.

این پویش با هدف ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در بین اقشار محروم جامعه، رشد کمی و کیفی شاخص مطالعه شهروندان و نهادینه شدن کتابخوانی، آشناسازی شهروندان با مقوله اهدا کتاب و کمک به اقشار کم درآمد و ضعیف که قادر به خرید کتاب‌های نو نیستند و می‌توانند بدین وسیله کتب مورد نظر خود را تأمین کنند، تشکیل شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =