۱۸ آذر ۱۳۹۸، ۱۰:۴۵
کد خبرنگار: 1918
کد خبر: 83587043
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

ظریف: از میزان تعهد اروپایی‌ها به اجرای برجام ناراضی هستیم

تهران- ایرنا- وزیر امور خارجه با تاکید بر اینکه حتماً از میزان تعهد اتحادیه اروپا و کشورهای عضو به اجرای برجام ناراضی هستیم، تاکید کرد: با امضای تفاهم‌نامه بین طرف ایرانی و اروپایی اینستکس، احتمال اینکه این روش و مکانیزم در آینده به اجرا درآید، وجود دارد.

«محمدجواد ظریف» که برای شرکت در هشتمین نشست وزیران امور خارجه کشورهای عضو اجلاس «قلب آسیا»، به استانبول سفر کرده است، در پاسخ به پرسشی در ارتباط با نشست کمیسیون مشترک برجام که جمعه گذشته در وین برگزار شده بود، خاطرنشان کرد: ما حتماً از میزان تعهد اتحادیه اروپا و کشورهای عضو به اجرای برجام ناراضی هستیم و این موضوع در روز جمعه به صورت واضح از سوی ایران و همچنین دو کشور غیراروپایی برجام یعنی روسیه و چین با صراحت و با هماهنگی قابل توجهی از سوی سه کشور مطرح شد.

رئیس دستگاه دیپلماسی افزود: در این جلسه همچنین در مورد ضرورت اجرای واقعی تعهدات برجامی از سوی دیگران و اینکه ایران همواره آمادگی داشته در صورت اجرای تعهدات از سوی طرف‌های دیگرِ عضو این توافق بین‌المللی، اقدامات خود مبتنی بر ماده ۳۶ برجام را متوقف کند، تاکید شد.

ظریف با تاکید بر اینکه اقدام جدید شش کشور اتحادیه اروپا برای پیوستن به اینستکس، اقدام مثبتی است، ابراز داشت: آنچه لازم است شاهد آن باشیم، عملیاتی شدن اینستکس است که با امضای تفاهم‌نامه بین طرف ایرانی و اروپایی اینستکس، احتمال اینکه این روش و مکانیزم در آینده به اجرا درآید، وجود دارد.

وزیر امور خارجه همچنین درباره سفر خود به استانبول گفت: روابط ما با کشورهای همسایه، روابط ویژه‌ای است و بیشترین سفرها را از ابتدای پذیرش مسئولیت تاکنون به کشورهای همسایه از جمله ترکیه و روسیه داشته‌ایم.

وی در مورد اهداف برگزاری اجلاس قلب آسیا اظهار داشت: این اجلاس برای هماهنگی همکاری‌های منطقه‌ای با افغانستان به منظور ایجاد ثبات و توسعه همه‌جانبه در این کشور شکل گرفته است. در این چند سال کشورهای مختلف، مسئولیت‌های مختلفی در این ارتباط برعهده گرفته‌اند که مسئولیت ایران بحث آموزش در افغانستان بوده است.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه با توجه به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان و تحولات مربوط به مذاکرات روند صلح در این کشور، اکنون شاهد شرایط ویژه‌ای در افغانستان هستیم، تصریح کرد: ضرورت دارد کشورهای منطقه و همسایه افغانستان نقش فعال‌تری در روند صلح و بازسازی این کشور ایفا کنند. به همین دلیل این اجلاس فرصت خوبی برای کشورهای مختلف برای بحث و گفت‌وگو در حوزه‌هایی است که می‌تواند به افغانستان و روند صلح در این کشور کمک کند.

ظریف ادامه داد: در جریان و حاشیه این اجلاس ممکن است با برخی مقامات شرکت‌کننده در اجلاس از کشورهای دیگر نیز رایزنی و گفت‌وگو داشته باشیم.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha