۱۸ آذر ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۵۶
کد خبرنگار: 1768
کد خبر: 83587014
۱ نفر
پیام «رأفت» رهبری چه بود؟

تهران- ایرنا- فرمان رهبری برای مبنا قرارگرفتن رأفت اسلامی در مدیریت پیامدهای حوادث آبان‌ماه، در کنار جنبه‌های اسلامی و انسانی، برای برخی ناظران یک پیام سیاسی مهم را دربردارد؛ رمز عبور از فشار حداکثری آمریکا و تروریسم اقتصادی علیه ایران، جلوگیری از ایجاد شکاف بین مردم و نظام است.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش‌های خبری ایرنا، بالاخره بعد از کش و قوس‌های فراوان، سران سه قوه با حمایت رهبری تصمیم سخت اصلاح قیمت بنزین را از ۲۴ آبان عملی کردند؛ اقدامی که در سال‌های گذشته با توجه به مصلحت‌ها و ملاحظاتی به تاخیر افتاده بود. اما اصلاح و مدیریت مصرف سوخت و از آن مهمتر حرکت در جهت توزیع عادلانه یارانه‌های پیدا و پنهان میان اقشار مختلف، سران سه قوه را بر آن داشت که این تصمیم سخت اقتصادی را اتخاذ و عملی کنند.

همانطور که پیش‌بینی می‌شد و  در شرایطی که اقتصاد کشور حال و روز خوشی را سپری نمی‌کند و اقشار فرودست با تورم و بیکاری دست و پنجه نرم می‌کنند این تصمیم با اعتراضاتی در شهرهای مختلف کشور مواجه شد؛ مردمی که معتقد بودند این اقدام منجر به افزایش قیمت‌ها شده و زندگی را بر آن‌ها سخت تر خواهد کرد. در این میان، توضیحات مسئولان نهادهای مختلف مبنی بر کنترل بازار و ارائه بسته‌های معیشتی از سوی دولت به ۶۰ میلیون نفر هم چنان آتش نگرانی مردم را سرد نکرد.

کانون ناآرامی‌ها عمدتا در مناطق فقیرنشین و حاشیه‌ای شهرها بود و اعتراضات نیز به سرعت به سمت خشونت و تخریب اموال عمومی کشیده شد که نیروهای انتظامی طبق وظایف قانونی خود به مقابله با خشونت‌آفرینان پرداختند. اما متاسفانه به دلیل حجم خشونت‌ و درگیری‌ها، تعدادی از افراد حاضر در این تجمعات اعم از معترض، مردم عادی و اغتشاش‌گر دچار آسیب‌های جانی و مالی شدند.

با توجه به این وضعیت، دبیر شورای عالی امنیت ملی «علی شمخانی» طی نامه‌ای که هفته گذشته به رهبر انقلاب نوشت پیشنهاداتی برای مدیریت نحوه مواجهه با افراد آسیب دیده در این حوادث مطرح کرد که مورد موافقت رهبری و تاکید معظم له برای تسریع در این اقدام قرار گرفت. رهبری در این زمینه کشته‌شدگان بی‌گناه را در حکم «شهید» و «رأفت اسلامی» را مبنای برخورد با همه افراد آسیب دیده و خانواده‌های آنان در این حوادث اعلام کردند. همچنین در خصوص قربانیانی که در جریان تظاهرات اعتراضی به هر نحو جان خود را از دست داده‌اند، موضوع پرداخت دیه و دلجویی از خانواده‌های آنان نیز در دستورکار قرارگرفت.

رهبر انقلاب تصریح کردند در مورد نحوه مواجهه با خانواده‌های گروهی از معترضان که مشکوک به شرارت بوده‌اند نیز «رأفت اسلامی» مبنای عمل قرار گیرد؛ تاکیداتی که رئیس جمهوری در همایش ملی بیمه و توسعه در برج میلاد تهران هم آن ها را مورد توجه قرار داد و با اشاره به لزوم تفکیک بازداشتی‌ها بیان داشتند: همه افرادی که دستگیر شدند، عده ای از آنها بی گناهند و باید آزاد شوند. همین طوری دستگیر شدند. مثلا اگر کسی تخلفی کرده لاستیکی آتش زده از نظر من جرمی نیست. اگر چه کارش درست نبوده ولی نباید آنها را نگه داریم. جوانی بوده آمده دادی زده و شعاری داده، نباید سخت گیری شود.

رئیس جمهوری تاکید کرد: قوه قضاییه در این زمینه باید تلاش بیشتری بکند آنهایی که مجرم هستند طبق قانون با آنها برخورد شود آنهایی هم که جرم کوچکی داشتند با رأفت اسلامی با آنها برخورد شود. با توجه به دستور و تاکیدات رهبر معظم انقلاب و رئیس جمهور از چندی قبل کار رسیدگی به پرونده های تشکیل شده برای جانباختگان و مصدومین رخدادهای اخیر در سطح استان ها آغاز شده است.

در کنار جنبه‌های اسلامی و انسانی تاکیدات رهبری و ریاست جمهوری مبنی بر اعمال رأفت اسلامی در برخورد با آسیب‌دیدگان و بازداشت شدگان حوادث آبان و شهید اعلام شدن بی‌گناهان، از منظر سیاسی هم این تاکیدات معظم له و رئیس جمهوری حاوی نکته بسیار مهمی است که می توان آن را تلاش برای خنثی‌سازی اقدام دشمنان برای فرسایش سرمایه اجتماعی نظام و ایجاد فاصله بین مردم و حاکمیت تفسیر کرد که تحت عنوان «کارزار فشار حداکثری» با سه ضلع آمریکا، اسرائیل و متحدان منطقه‌ای این دو سامان یافته است.

کارزاری برای جدایی مردم از نظام

۱۸اردیبهشت ۹۷ ترامپ در اقدامی غیرقانونی از توافق چندجانبه برجام که با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت مورد تایید جامعه بین المللی قرار گرفته بود خارج شد؛ اقدامی که آغاز کمپین تروریسم اقتصادی تحت عنوان کارزار فشار حداکثری علیه مردم ایران بود؛ کارزاری که تنها با حمایت عربستان، اسرائیل همان مخالفان جدی برجام همراه شد. ترامپ این کارزار را در مراسم خروج از برجام با این جملات کلید زد: امروز من اعلام می‌کنم که ایالات متحده از توافق هسته‌ای ایران خارج می‌شود و بالاترین سطح از تحریم‌های اقتصادی علیه ایران اعمال خواهد شد.

هرچند این اقدام آمریکا با مخالفت طرف‌های دیگر برجام مواجه شد اما وزارت خزانه داری آمریکا در بیانیه‌ای دستورالعمل خروج از برجام را منتشر نموده و اعلام کرد اقدامات فوری را برای اجرای تصمیم رئیس‌جمهوری انجام می‌دهد. در این بیانیه اعلام شد که تحریم‌ها علیه ایران طی بازه ۹۰ روزه و ۱۸۰ روزه باز خواهند گشت به گونه‌ای که در پایان این دوره‌ها تحریم‌های قابل اجرا به اثرگذاری کامل برسند. این امر شامل اقدامات در چارچوب هر دو دسته تحریم‌های اولیه و ثانویه بود

ایالات متحده آمریکا با خروج از برجام و اعمال مجدد تحریم‌ها، دوازده شرط برای رهایی ایران از تحریم‌ها و مذاکره مجدد با ایران اعلام کرد. دوازده شرط آمریکا شامل خاتمه‌بخشی کامل غنی‌سازی اورانیوم، توقف توسعه سیستم‌های موشک بالستیک قابل حمل کلاهک اتمی، توقف حمایت از سازمان‌های به زعم خود تروریستی در منطقه و جهان، احترام به حاکمیت عراق، خروج نیروهای تحت فرمانش از سوریه و توقف تهدید دولت‌های منطقه و … می شود؛ اهدافی که تنها در صورت عدم پشتیبانی مردم از نظام و اهداف آن، دولت ترامپ و همپیمانانش امکان دستیابی به آن را پیدا خواهند کرد.
هدف اصلی و اساسی آمریکا از طراحی نظام‌های تحریمی و کارزارهایی نظیر فشار حداکثری علیه جمهوری اسلامی ایران، سرنگونی سیاسی و فروپاشی سرزمینی ایران است. از آنجایی که در نیل به این هدف سالیان درازی است که آمریکا به نتیجه نمی‌رسد این بار با پیگیری سیاست فشار حداکثری خواهان مذاکره از دل این فشار و حصول توافقی برای محدودسازی ایران است تا بتواند فعالیت‌های جمهوری اسلامی ایران را محدود سازد. با توجه به همین مسئله است که تحریم‌های آمریکا اعمال حداکثر فشار بر مردم و زندگی اقتصادی آنان را هدف گرفته است تا از این طریق سرمایه اجتماعی نظام کاهش پیدا کرده و مسئولان مجبور به تن دادن به خواسته‌های غیرقانونی دولت آمریکا شوند.

این غرض نامیمون در بیانات رهبری هم مورد اشاره و تاکید قرار گرفته است. رهبری در دیدار اقشار مختلف مردم به مناسبت عید غدیر در سال ۹۵  در مورد اهداف دشمن از اعمال تحریم‌های اقتصادی در برهه‌های زمانی مختلف بیان داشتند «دشمن روی اقتصاد تکیه می‌کند برای اینکه وضع مردم خراب بشود تا به‌خاطر خرابی وضع، از اسلام و از نظام اسلامی منصرف بشوند.»

رهبری همچنین در پیام نوروزی به مناسبت آغاز سال ۱۳۹۴ وحدت و همدلی بین مردم و مسئولان کشور را از مولفه های اساسی برای پیشبرد امور دانستند و تاکید کردند: «آنچه در این ساعت مایلم به ملّت عزیزمان عرض کنم این است که این ظرفیّت عظیم و مهم دست‌یافتنی است ولی شروطی دارد؛ یکی از مهم‌ترین شروط عبارت است از همکاری‌های صمیمانه میان ملّت و دولت؛ اگر این همکاری صمیمانه از دو سو شکل بگیرد، یقیناً همه‌ی آنچه را که جزو آرزوهای ما است دست‌یافتنی است و آثار آن را مردم عزیزمان به چشم خواهند دید. دولت، کارگزار ملّت است؛ و ملّت، کارفرمای دولت است. هرچه بین ملّت و دولت صمیمیّت بیشتر و همکاری بیشتر و همدلی بیشتری باشد، کارها بهتر پیش خواهد رفت.»

رهبر انقلاب در سال گذشته در مراسم دانش‌آموختگی دانشجویان دانشگاه امام حسین(ع) هدف تحریم ها را شکاف بین مردم و نظام دانستند و گفتند «من به شما عرض کنم امروز برنامه‌ی دشمن، بعد از مأیوس شدن از همه‌ی کارهای دیگر، ایجاد شکاف بین نظام جمهوری اسلامی و ملّت عزیز ایران است. این حماقت آنها است؛ نمیدانند که نظام جمهوری اسلامی چیزی جز ملّت ایران نیست، اینها قابل جدا شدن نیستند. نظام اسلامی یک نظامِ بوروکراتیکِ جدای از مردمِ نشسته‌ی در کاخها و قصرها نیست؛ نظامی است از خود مردم تشکیل‌یافته، متّکی به آحاد مردم و به ایمان مردم و به محبّت و عواطف مردم است؛ این نظامِ اسلامی است؛ این را چطور میخواهند از مردم جدا کنند؟ البتّه شش رئیس‌جمهور دیگر قبل از این شخص هم این تلاش را کردند و همه‌ی آنها از میدان خارج شدند و نتوانستند این مقصود شیطانی را انجام بدهند. این فشارهای اقتصادی [آنها] هم که عمدتاً روی مردم فشار می‌آورد، به‌خاطر این است که شاید بتوانند مردم را به ستوه بیاورند، خسته کنند.»

مشکلات اقتصادی و حوادث دی ۹۶ و آبان ۹۸ به طور طبیعی منجر به بروز برخی نارضایتی ها در بخشی از مردم شده است؛ نارضایتی که دشمن را به این طمع می اندازد که کارزار فشار حداکثری و تحریم علیه ملت ایران در حال جواب دادن است و مردم به ستوه آمده‌اند بنابراین زمان تشدید تحریم‌ها و رسیدن به نتیجه نهایی و تسلیم ایران است. در این میان، بهترین راهبرد حرکت در مسیر خلاف خواست دشمن یعنی تلاش برای کاهش فاصله و تضاد بین مردم و نظام اسلامی است که راهبرد رأفت اسلامی رهبر انقلاب اسلامی در همین مسیر قابل تحلیل است؛ راهبردی که اگر با تلاش بیشتر مسئولان برای رفع مشکلات اقتصای همراه باشد با پاسخ مثبت مردم نجیب ایران مواجه خواهد شد.

پادزهر فشار حداکثری چیست؟

پیام مقام معظم رهبری مبنی بر دلجویی و مبنا قرار گرفتن رأفت اسلامی در برخورد با آسیب‌دیدگان و خانواده‌های آن‌ها در کنار تلاش برای کاهش آلام این خانواده‌ها اقدامی در جهت خنثی سازی اقدامات دشمن برای ایجاد تضاد مردم و نظام در برهه حساس کنونی است تا نظام مجبور به دادن امتیازاتی به آمریکا که منافع ملی کشورمان را دچار خدشه می کند نشود. در واقع رهبری با این پیام تلاش کرده مانع ایجاد فاصله بین نظام جمهوری اسلامی با کانون اصلی اقتدار یعنی مردم شود چرا که فاصله گرفتن مردم به مثابه خلع‌سلاح نظام و شکست تلاش‌ها برای مقابله با اقدامات غیرقانونی دولت آمریکا است.

اگر مسئولان امر در اجرایی شدن پیام رهبری اقدامات لازم را انجام دهند باعث کاهش ناراحتی خانواده آسیب دیدگان و نزدیکی قلوب این خانواده‌ها به نظام می شود. البته باید توجه داشت این راهبرد قدم اول برای جلوگیری از ایجاد فاصله بین مردم و نظام است، تمرکز تلاش‌ها و توجهات مسئولان به نیازها و خواسته‌های مردم مخصوصا اقشار فرودست جامعه که در شرایط تحریمی دچار مشکلات اقتصادی بیشتری شده اند و برخورد صادقانه مسئولان با مردم و اعمال نظر و خواست مردم در تصمیم‌های مهم منجر به همراهی بیشتر مردم در عبور از تروریسم اقتصادی دولت آمریکا خواهد شد.

رهبری با پیام و راهبرد رأفت اسلامی قدم اول را برای توجه به خواسته ها و نیازهای مردم برداشتند. امروز نوبت مسئولان بخش‌های مختلف کشور است که با تلاش بیشتر مردم را از تروریسم اقتصای به سلامت عبور داده و نشان دهند ایران تن به خواسته های غیر قانونی هیچ دولتی نمی دهد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =