۱۵۷ نفر داوطلب نمایندگی مجلس در استان سمنان هستند

سمنان- ایرنا- رییس ستاد انتخابات استان سمنان گفت: ۱۵۷ نفر برای نمایندگی مجلس شورای اسلامی در استان سمنان داوطلب شدند.

حبیب‌الله خجسته‌پور روز دوشنبه در نشست تبیینی، اطلاع‌رسانی و خبری در سالن مدیریت بحران استانداری افزود: در پایان ثبت نام از داوطلبان یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی ۵۳ نفر در حوزه انتخابی سمنان، مهدیشهر و سرخه، ۲۱ نفر در حوزه انتخابی گرمسار و آرادان، ۵۱ نفر در حوزه انتخابی شاهرود و میامی و  ۳۲ نفر نیز در حوزه انتخابی دامغان ثبت نام کردند.

خجسته‌پور ادامه داد: از مجموع کل داوطلبان ثبت نامی ۱۲۵ نفر دارای مدرک کارشناسی ارشد، چهار نفر دارای مدرک کارشناسی و با توجه به جانباز بودن معادل کارشناسی ارشد ، ۶ نفر دارای مدرک حوزوی و ۲۲ نفر دارای مدرک تحصیلی دکترا بودند.

رییس ستاد انتخابات استان سمنان با اشاره به بازه سنی داوطلبان حضور در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: در میان داوطلبان ثبت نامی در استان سمنان، ۴۱ نفر در بازه سنی ۳۰ تا ۳۵ سال، ۲۹ نفر در بازه سنی ۳۶ تا ۴۰ سال، ۱۸ نفر در بازه سنی ۴۱ تا ۴۵ سال، ۲۳ نفر در بازه سنی ۴۶ تا ۵۰ سال، ۱۵ نفر در بازه سنی ۵۱ تا ۵۵ سال، ۲۱ نفر در بازه سنی ۵۶ تا ۶۰ سال، هفت نفر در بازه سنی ۶۱ تا ۶۵ سال، ۲ نفر در بازه سنی ۶۶ تا ۷۰ و یک نفر نیز در بازه سنی ۷۱ تا ۷۵ سال هستند.

قانون ابزار کلیدی در برگزاری انتخابات

خجسته‌پور با اشاره به اتخاذ تصمیم هایی از سوی نظام، تاکید کرد: برخی مواقع نظام به واسطه مشکلاتی مجبور به اخذ تصمیم هایی می‌شود، اما مردم با حاکمیتی که برآمده از رای مردم است همفکری داشته و تصمیم ها را بپذیرند.

وی با بیان اینکه گروه های مختلف از جمله رسانه‌ها افکار عمومی را نسبت به این مقوله قانع کنند، خاطرنشان کرد: اقناع افکار عمومی سبب افزایش مشارکت مردم در یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی می‌شود.

معاون استاندار سمنان گفت: میانگین مشارکت مردمی در ۱۰ دور گذشته انتخابات مجلس شورای اسلامی در کل کشور ۶۰ درصد بود، اما مردم این استان ۷۰ درصد مشارکت داشتند.

وی به جنگ اقتصادی دشمنان علیه نظام جمهوری اسلامی اشاره و بیان کرد: جنگ دشمنان علیه ایران اکنون جنگی اقتصادی است و امید می‌رود مردمی که شرایط اقتصادی هشت سال دفاع مقدس را پذیرفتند، این دوره را نیز پذیرا باشند.

خجسته‌پور تصریح کرد: رقابت، مشارکت، سلامت و امنیت چهار کلید واژه مهم در برگزاری مراحل انتخابات است و قرار نیست از یکی از ارکان به نفع دیگری عبور کرد و قانون ابزار اصلی در این مساله است.

از ۱۵۷  داوطلب نمایندگی در یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در استان سمنان ۱۳۸ نفر مرد و ۱۹ نفر زن هستند، به عبارتی ۸۸ درصد داوطلبان مرد و بقیه زن هستند.

برای دوره دهمین  انتخابات مجلس شورای اسلامی، ۱۰۹ نفر ثبت نام کردند که تنها چهار بانو بودند اما حضور بانوان برای ثبت نام در انتخابات این دوره، ۳۷۵ درصد افزایش داشت.

داوطلبان انتخابات مجلس یازدهم شورای اسلامی از ۱۰ تا ۱۶ آذر ۹۸ فرصت داشتند در مراکز تعیین شده در فرمانداری‌ها، وزارت کشور و یا نمایندگی‌های سیاسی ایران در سایر کشورها ثبت نام کنند.

استان سمنان، با جمعیت ۷۰۲ هزار نفری، چهار نماینده در مجلس شورای اسلامی دارد و برای هر کرسی در این دوره از انتخابات به طور میانگین ۳۹ نفر ثبت‌نام کردند.

جوان‌ترین داوطلب آقای ثبت نام کرده در این دوره متولد شهریور ۱۳۶۸ در حوزه انتخابی سمنان، مهدیشهر و سرخه است و مسن ترین داوطلب از حوزه دامغان  متولد ۱۳۲۷ است.

اخبار مرتبط