پاریس، امروز میزبان گروه نورماندی برای حل مناقشه اوکراین

تهران - ایرنا - سران چهار کشور عضو گروه تماس اوکراین معروف به گروه نورماندی امروز (شنبه) و برای نخستین بار از سال 2016، در کاخ الیزه دیدار می‌کنند کند تا شاید راه حلی برای اختلاف های میان مسکو و کی‌یف درخصوص مناقشه شرق اوکراین پیدا شود؛ بحرانی که به کشته شدن ۱۳هزار و ۳۰۰ نفر منجر شد.

به گزارش رادیو بین‌المللی فرانسه، «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه امروز در الیزه میزبان «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه ، «ولادیمیر زلنسکی» رئیس جمهوری اوکراین و «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان ها است.

مقدمات برگزاری نشست امروز گروه نورماندی در پاریس، در  دیدار مرداد ماه مکرون و پوتین در حاشیه اجلاس  سران گروه ۷ در شهر بیاریتز فرانسه پایه ریزی شده بود.

این نشست در حالی برگزار می شود که از تابستان گذشته پیشرفت هایی در مذاکرات برای حل و فصل مناقشه در شرق اوکراین اتفاق افتاده است. به گزارش منابع کاخ الیزه، هدف از برگزاری نشست امروز گروه نورماندی در پاریس گشایش مراحل جدیدی از اجرای توافق های مینسک است.

آخرین دور از نشست سران چهار کشور گروه نورماندی در اکتبر سال ۲۰۱۶ برگزار شد. از سال ۲۰۱۴ تاکنون افزون بر ۱۳ هزار نفر در جنگ و درگیری های شرق اوکراین کشته شده اند.
مکرون علاقه زیادی به میانجیگری برای پایان دادن به درگیری در شرق اوکراین نشان داده است.

گروه تماس اوکراین ( گروه نورماندی) شامل نمایندگان ۴ کشور آلمان، روسیه، اوکراین و فرانسه است که با هدف پایان دادن به جنگ در شرق اوکراین در ششم ژوئن ۲۰۱۴ پایه گذاری شد.


 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =