بارندگی و خوشحالی ساحل‌نشینان سیستان و بلوچستان

چابهار- ایرنا- بارندگی در۱۳ ایستگاه هواشناسی و باران‌سنجی سواحل مکران در محدوده شهرستان‌های چابهار وکنارک موجب خوشحالی مردم بویژه کشاورزان و دامداران ساحل نشین جنوب سیستان و بلوچستان شد.

آمار دریافتی بارش چابهار، کنارک و توابع نشان از بارش‌های خوب، جاری شدن روان آبها و پرآب شدن هوتگ‌ها(گودال کنده شده برای ذخیره آب احشام و انسان) و بندهای آبخیزداری دارد.

براساس آمار دریافتی از ایستگاه‌های هواشناسی و باران‌سنجی در ۲۴ ساعت گذشته شهر چابهار۲۵.۶ میلی‌متر، شهر کنارک۵۹، فرودگاه۲۸.۷، باهوکلات۲۰، پلان۲۵، طیس۳۸، کمبل سلیمان۲۰، پل ریمدان۲۰، زرآباد۳۹.۷، مومان۵۱.۵، سورکمب۴۲.۵، کهیر ۴۴.۵ و عورکی ۲۷ میلی‌متر باران باریده است.

رییس اداره هواشناسی چابهار در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا گفت: سواحل غربی سیستان و بلوچستان و مناطق غربی دریای عمان بر اثر رگبار و رعد و برق شدید متلاطم است بنابراین شناورهای صیادی از ترددهای دریایی خودداری کنند.

محمدرضا سالاری فنودی اظهار داشت: ۲ سامانه بارشی از روز یکشنبه وارد سیستان و بلوچستان شده که شاهد بارش‌های خوبی در نقاط مختلف جنوب این استان هستیم.

وی بیان کرد: بارندگی‌ها از ۲ روز گذشته در چابهار آغاز شده و در این مدت شاهد رعد و برق، وزش باد، وقوع سیلاب‌ و مسدود شدن مسیرها ناشی از فعالیت این سامانه بارشی هستیم.

رییس اداره هواشناسی چابهار افزود: از شنبه هفته جاری بر روی سواحل غربی استان و مناطق غربی دریای عمان شاهد رگبار، رعدو برق شدید و متلاطم شدن دریا بوده‌ایم.

وی بیان کرد: رگبار و رعدو برق، باد شدید از یکشنبه تا پنجشنبه هفته جاری در سیستان و بلوچستان پیش‌بینی شده است.

سالاری فنودی گفت: تمرکز موج اول بارش‌ها در ۲۴ ساعت گذشته در مناطق زرآباد و فنوج بوده و موج دوم اواخر سه‌شنبه تا پنجشنبه در سایر نقاط جنوب سیستان وبلوچستان خواهد بود.

وی ادامه داد: آبگرفتگی معابر و سیلابی شدن مسیل‌ها، طغیان رودخانه‌های فصلی در مناطق جنوبی، سواحل، روی دریا و برخی ارتفاعات مرکزی پیش بینی می‌شود.

تمامی دستگاه‌های اجرایی چابهار در آماده باش هستند

معاون استاندار سیستان و بلوچستان و فرماندار شهرستان ویژه چابهار نیز اظهار داشت: اعضای ستاد مدیریت بحران، دستگاه‌های اجرایی، شهرداری‌ها، راه و شهرسازی، بخشداران، دهیاران و شوراهای اسلامی در آماده باش کامل هستند و باید تمام هشدارهای ستاد بحران شهرستان و هواشناسی را جدی گرفته و وظایف محوله را بخوبی انجام دهند. 

رحمدل بامری از آمادگی کامل ستاد بحران چابهار برای مقابله با ۲ سامانه بارشی خبر داد و افزود: بیشترین خطرات با توجه به تلاطم دریا، بارندگی و رعد و برق و توفان در حوزه دریایی و شیلاتی است که انتظار می‌رود تمامی صیادان از عبور و مرور به دریا خودداری کنند.

وی بیان کرد: تیم‌های امدادی و خدمات رسانی، راهداری، هلال احمر و سایر نهادها آماده مقابله با هر گونه مشکلی هستند.

فرماندار چابهار گفت: تداوم بارندگی و آبگرفتگی معابر در ۲۴ ساعت گذشته تمامی مدارس در مقاطع مختلف منطقه آموزش وپرورش حوزه چابهار و منطقه دشتیاری این شهرستان را به تعطیلی کشانده است.

وی افزود: مدارس چابهار و منطقه دشتیاری در تمام مقاطع تحصیلی به دلیل آبگرفتگی معابر و احتمال تشدید بارندگی‌ها امروز دوشنبه تعطیل اعلام شده است.

بامری خاطر نشان کرد: مدارس شهرستان چابهار از روز شنبه به دلیل گسترش بیماری آنفلوآنزا تعطیل بوده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =