پرسشگری و مطالبه‌گری از ویژگی‌های جنبش دانشجویی در ایران است

یزد- ایرنا- استاندار یزد گفت: پرسشگری و مطالبه‌گری در مسائل مختلف ذات جنبش دانشجویی است ،نظام و دولت از آن به جد در دانشگاه‌ ها ، حمایت می‌کند و باید روز به روز تقویت شود.

محمدعلی طالبی  یکشنبه‌ شب در آیین بزرگداشت روز دانشجو که با حضور جمعی از دانشگاهیان در دانشگاه یزد برگزار شد، یاد شهدای دانشجو را گرامی داشت و هدف اصلی آنها را مبارزه با استبداد و استکبار برشمرد و افزود: باید روحیه نقد و مطالبه‌گری برای تحقق اهداف انقلاب در دانشگاه‌ها گسترش یابد.

وی ادامه داد: ماهیت و فلسفه وجودی روز دانشجو و جنبش دانشجویان حرکت در مسیر عدالت‌خواهی، مبارزه با استعمار و پیگیری جدی و همه جانبه مطالبه دانشگاهیان و حضور فعال در عرصه‌های فرهنگی، علمی، اجتماعی و سیاسی است.

استاندار یزد تاکید کرد: جنبش دانشجویی به خوبی نشان داده است که همواره پیشگام در تحولات اجتماعی بوده و این روند از سال ۱۳۳۲ تاکنون ادامه داشته و دولت و نظام با اعتقاد به آن حامی و همراه مطالبات بر حق این قشر تاثیرگذار و فرهیخته است.

طالبی بیان داشت: دانشجویان در راستای جنبش دانشجویی همواره در کنار مردم بوده و نسبت به تبیین و ارائه دیدگاه‌های آنها به نظام و مسوولان وظایف خود را انجام داده و قطعا باید این رویکرد و روحیه حفظ و تقویت شود.

وی گفت: نظام و کشور ما امروز بیش از هر زمانی به روحیه پرسشگری و تقویت آن نیاز دارد و باید بیش از گذشته با فعالیت‌های فرهنگی زمینه تحقق هرچه بهتر آن در جامعه اسلامی فراهم شود.

استاندار یزد به اهمیت شفافیت و حضور دانشجویان در روند توسعه استان در بخش‌های مختلف تاکید کرد و اظهارداشت: بهره‌گیری از دیدگاه استادان و دانشجویان برای موفقیت استان و توسعه آن همواره وجود داشته است.

طالبی گفت: اقتصاد دانش‌بنیان  و ایجاد زمینه برای اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها از جمله اهداف دولت در یزد است که تاکنون گام‌های خوبی برداشته شده و این روند ضروری با تعامل دانشگاه‌ها و تشکل‌ها ادامه دارد.

در این مراسم با لوح سپاس از ۵۰ دانشجوی فعال و موفق علمی و فرهنگی دانشگاه یزد تجلیل شد.

۱۶ آذر در تقویم رسمی ایران به نام روز دانشجو نامگذاری شده است. این روز، به یاد سه دانشجوی شهید «مصطفی بزرگ‌نیا»، «احمد قندچی» و «آذر شریعت‌رضوی» که هنگام اعتراض به دیدار رسمی «ریچارد نیکسون» معاون رئیس‌جمهور وقت ایالات متحده آمریکا و همچنین از سرگیری روابط ایران با بریتانیا، در تاریخ ۱۶ آذر ۱۳۳۲ در دانشگاه تهران به شهادت رسیدند.

امسال ، تعداد دانشجویان استان یزد که در ۶۷ مرکز آموزش عالی تحصیل می‌کنند، حدود ۷۰ هزار نفر و تعداد طلاب ۲۸ مدرسه دینی برادران و خواهران حدود پنج هزار نفر است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =