فعال اقتصادی: فارس می‌تواند سهم خوبی در تجارت کشور سوریه داشته باشد

شیراز-ایرنا- نماینده تسهیلگر فعالان اقتصادی ایران و سوریه گفت: بخش‌های کشاورزی، صنعت و خدمات، نقش محوری در اقتصاد کشور سوریه دارد و با توجه به اینکه استان فارس از ظرفیت‌های مناسبی در موارد یاد شده برخوردار است، می‌تواند سهم خوبی در تجارت و صادرات به این کشور داشته باشد.

رضوان، یکشنبه در نشست تخصصی توسعه تجارت با کشور سوریه در شیراز افزود: کشور ایران امتیازهای ویژه‌ای در کشور سوریه دارد که بنا داریم از این فضا برای گسترش مبادلات تجاری بین 2 کشور بهره گیریم.
وی ادامه داد: یکی از امتیازهای ویژه ایران این است که تمام کالاهایی که واردات آنها به کشور سوریه آزاد است با تعرفه گمرکی چهار درصد وارد این کشور می‌شود که این امتیاز قابل توجهی است.
او اظهار داشت: علاوه بر بازار عمومی، تجار و بازرگانان ایرانی در بازار خصوصی این کشور نیز حضور قوی و کارآمدی دارند.
رضوان بیان کرد: اعطای مجوزهای فوق‌العاده شامل تشریفات مناقصه، مجوزهای پزشکی، مجوزهای دارویی، مجوزهای گردشگری و سیاحت از دیگر ویژگی‌های اعطایی کشور سوریه به ایران است که به هیچ کشور دیگری داده نشده است.
نماینده تسهیلگر فعالان اقتصادی ایران و سوریه گفت: کشور سوریه هم‌اینک نیازمند بازسازی 80 درصدی است و لذا این فرصت خوبی برای حضور در بازار این کشور به ویژه در زمینه مواد غذایی و دانش فنی است.
رضوان اضافه کرد: همچنین زمینه‌هایی از جمله کشت فراسرزمینی، سیمان، بسته‌بندی و فرآوری مواد غذایی جز اولویت‌های مناسب برای حضور در بازار کشور سوریه است.
او ادامه داد: در بخش مالی هم مبادلات تجاری این کشور بر اساس لیر و دلار انجام می‌شود که با همکاری 2 بانک ایرانی و سوری، بانک مشترک بین ایران و سوریه راه‌اندازی شده و هم‌اینک در مرحله جانمایی شعبه این بانک قرار دارد.
وی بیان داشت: امروز از نظر امنیتی نیز شرایط برای حضور در کشور سوریه مناسب است و نگرانی در این زمینه وجود ندارد.
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس هم گفت: 15 بازار را به عنوان بازارهای بین‌المللی برای حضور کالاها و محصولات استان فارس پیش‌بینی کرده‌ایم که رصد و بررسی کارشناسی و تدوین برنامه‌های مشخص استان از برنامه‌های ما برای این بازارهاست.
امید ماهرانی افزود: به دنبال حضور با ثبات کالاها و محصولات استان در بازارهای هدف صادرات استان هستیم بنابراین قابلیت‌ها، ظرفیت‌ها و راهکارهای ورود به بازار سوریه را به خوبی شناسایی و تبیین می‌کنیم.
او اظهار داشت: تاکنون حضور محصولات استان فارس در بازار کشور سوریه بسیار اندک بوده به همین سبب می‌کوشیم شرایط برای حضور بیش از پیش فعالان اقتصادی و محصولات فارس در این کشور فراهم شود و سهم مناسبی از بازار این کشور را به محصولات استان اختصاص دهیم.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =