قطعی اینترنت و ارز دیجیتال در کانون بحث اتاق بازرگانی شیراز

شیراز-ایرنا-مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان فارس گفت: قطع اینترنت در هفته‌های گذشته و در جریان ناآرامی‌های آبان ۹۸ خسارت‌های جبران ناپذیری به کسب و کارهای اینترنتی وارد کرده است.

مهرداد سهرابی، یکشنبه در نشست کمیسیون فناوری اطلاعات، ارتباطات و اقتصاد رسانه اتاق بازرگانی فارس در شیراز افزود: این اتفاق موجب بی‌اعتمادی نسبت به شعارهایی می‌شودکه ظرف این چند سال در حمایت از کسب و کارهای اینترنتی و نوپا سرداده‌ایم.

وی، در مورد شبکه ملی اطلاعات هم گفت: زیرساخت ارتباطی فضای مجازی کشور، شبکه‌ای مبتنی بر قرارداد اینترنت به همراه سوئیچ‌ها و مسیریاب‌ها و مراکز داده‌ای است به طوری که درخواست‌های دسترسی داخلی برای اخذ اطلاعاتی که در مراکز داده داخلی نگهداری می‌شود از طریق خارج کشور مسیریابی نشود و امکان ایجاد شبکه‌های اینترانت، خصوصی و امن داخلی در آن فراهم شود.
ایجاد تشکل‌های تخصصی برای رفع نیازهای صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات
عضو هیات رییسه و رییس کمیسیون فناوری اطلاعات، ارتباطات و اقتصاد رسانه اتاق بازرگانی فارس هم گفت: ایجاد تشکل‌های تخصصی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) برای رفع نیازهای صنعت ضروری است.
یلدا راهدار افزود: هم‌ اینک در فضای فناوری و اطلاعات، کارها به شکل تشکلی نیست و حال و هوای حاکم در این فضا مبتنی بر فعالیت‌های داوطلبانه در جوامع آزاد و دانشجویی است.
وی ادامه داد: نیاز است برای حضور موثر و اثرگذار در فضای کسب و کار، قوانین، مقررات و ضوابط حاکم بر فضای فناوری و اطلاعات کشور و استان فارس به سمت کار تشکلی حرکت کرده و فعالیت‎ها در این بخش، ساماندهی شود.
او اظهار داشت: جهان امروز در حال تجربه تغییرات بزرگ در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و فضای مجازی است که این تغییرات منحصر به تعداد کاربران، تجهیزات و حجم اطلاعات بیشتر نیست بلکه بخشی ناشی از تصمیمات و سیاست گذاری‌های مربوط به این حوزه است.
وی، در باره آییننامه صدور مجوز استخراج رمز ارزها هم بیان داشت: این آیین‌نامه را با حضور فعالان حوزه رمز ارزها در استان بررسی کردیم و در این زمینه پیشنهادهایی از سوی اتاق بازرگانی فارس برای اتاق ایران و وزارت صنعت، معدن و تجارت ارسال شده است.
راهدار اضافه کرد: بر اساس دستورالعمل، صدور جواز تاسیس برای متقاضیانی که میزان برق مصرفی تجهیزات استخراج رمز ارز آنها کمتر از ۲۵۰ کیلووات باشد ممنوع اعلام شده و لذا با توجه به ظرفیت اسمی دستگاه‌ها و ارز استخراجی، صرفا قابلیت طرح برای ارز دیجیتال (بیت کویین) را داشته و در مورد رمز ارزهای دیگر قابلیت بحث ندارد.
عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی فارس ادامه داد: تامین انرژی برق مورد نیاز از طریق شبکه سراسری برق کشور و یا تولید برق به شکل خصوصی از طریق انرژی تجدید پذیر، CHP (تولید همزمان گرما و برق)، نیروگاه خصوصی و غیره مشخص شده که در این زمینه پیشنهاد ما این است که اصلاح تعرفه تامین انرژی CHP نیز در دستورالعمل و صدور جواز تاسیس استخراج رمز ارز لحاظ شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 11 =