برداشت های بی رویه و افت آبخوان های اشتهارد

کرج - ایرنا - مدیر امور منابع آب شهرستان اشتهارد استان البرز می گوید:  سالانه بر اثر برداشت های بی رویه به طور میانگین ۷۳ سانتی متر از سطح منابع آب سفره های زیر زمینی این شهرستان کاسته می شود.

 دکتر غلامرضا  احمدی  روز یکشنبه در نشست شورای حفاظت از منابع آب شهرستان اشتهارد که با حضور مسوولان استانی و این شهرستان برگزار شد، افزود: این درحالی است که میانگین بارندگی جهان ۷۴۰ میلی متر و  ایران ۲۴۱ میلی‌متر بوده اما شهرستان اشتهارد به مراتب کمتر از میانگین کشور بارش دارد یعنی خشکی ذات اقلیم این شهرستان است.

وی اظهار داشت: با توجه به برداشت بی رویه از آب های زیرزمینی ، تعادل دشت اشتهارد به هم خورده و طی ۲۱ سال گذشته به طور متوسط سالانه ۷۳ سانتی متر تراز سطح آب زیرزمینی دشت اشتهارد افت داشته است.

افزایش شوری آب های اشتهارد 

سعید  نقدی مدیر دفتر مطالعات شرکت آب منطقه ای البرز در این نشست گفت :  از ۲۶ میلیون مترمکعب آب که سالانه از آبخوان دشت اشتهارد تخلیه می شود، ۷۳،۵۸ درصد در بخش کشاورزی, ۱.۵۱ درصد شرب و بهداشت، ۵.۱۸ درصد صنعت، ۱۲.۵۴ درصد در بخش دام و طیور، ۵.۶۹ درصد خدمات و مابقی به مصارف فضای سبز می رسد.

وی ادامه داد:  مطالعات علمی نشان می دهد که با توجه به برداشت بی رویه از آب های زیرزمینی در دشت اشتهارد«ای سی » یا هدایت الکتریکی آب هر ساله بیشتر شده به طوری که بعضی از نقاط این شهرستان «ای سی » آب به بالای ۱۲ هزار میکروموس رسیده  یعنی میزان شوری آب اشتهارد افزایش یافته و غیرقابل استفاده در کشاورزی، شرب و صنعت  است.

صیانت و تعادل بخشی چرخه آب در البرز

 بیوک رحیمی معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای البرز نیز گفت : وظیفه شرکت آب منطقه‌ای البرز حفاظت و صیانت از قطره قطره آب استان است زیرا ما معتقدیم که نجات آب، نجات زندگی است.

وی  بیان داشت: اکنون بر نامه ها و سیاست‌های کلان وزارت نیرو و شرکت آب منطقه ای البرز بر اجرای طرح احیا و تعادل بخشی منابع آبی، برخورد قاطع با متخلفان در بخش آب های سطحی و زیرزمینی ، تخریب  بناهای غیر مجاز رودخانه ها و آزاد سازی  بستر و حریم مسیل ها، رودخانه‌ها و منابع آب  معطوف شده است.

فعال سازی طرح انتقال پساب ماهدشت به اشتهارد

ایرج رحمانی مدیر دفتر طرح و توسعه شرکت آب منطقه ای البرز نیز در خصوص پیشرفت پروژه انتقال پساب از ماهدشت به اشتهارد گفت:  با توجه به برنامه زمانبندی شده می بایست این پروژه در سال های گذشته به بهره برداری می رسید اما به دلایلی از جمله تاخیر در واگذاری زمین از سوی وزارت جهاد کشاورزی تا سال ۱۳۹۵ پروژه انتقال پساب ماهدشت - اشتهارد دچار رکود کاری شد.

وی ادامه داد: از سال 95 تاکنون با فعال سازی دوباره پروژه بخش قابل توجهی از آن انجام شده و اینک  پیشرفت واقعی آن به ۵۰.۷ درصد رسیده است .

شهرستان ۳۵ هزار نفری اشتهارد واقع در ۷۰ کیلومتری جنوب غربی کرج مرکز استان البرز دارای حدود پنج هزار هکتار زمین کشاورزی و بیش از ۲ هزار واحد تولیدی و صنعتی است .

این شهرستان به علت پایین بودن بارش ها و اراضی بیابانی از مناطق خشک و کویری استان البرز محسوب می شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =