بیش از ۶۶ درصد اماکن عمومی مازندران مناسب تردد معلولان نیست

ساری – ایرنا – سرپرست بهزیستی مازندران گفت: طی بررسی‌های به عمل آمده بیش از ۶۶ درصد از اماکن عمومی در سطح این استان مناسب تردد همه جامعه به خصوص معلولان نیست که باید مناسب‌سازی انجام شود.

جمال باقری روز یک شنبه در مراسم بزرگداشت روز جهانی معلول که در شهرستان سوادکوه برگزار شد، افزود : با بررسی های به عمل آمده تنها یک سوم از اماکن عمومی در سطح استان مازندران مناسب سازی آن رعایت شده است .

وی با اشاره به قانون حمایت از حقوق معلولین گفت: قانون حمایت از حقوق معلولین به خوبی تدوین اما متاسفانه در بحث اجرایی این قانون خصوصا در شهرستان ها با مشکل مواجه هستیم .

سرپرست بهزیستی مازندران به یکی از مسائلی که در قانون به صراحت برای شهرداری ها مکلف شده اشاره کرد و ادامه داد : اگر اماکن عمومی مناسب سازی در آن رعایت نشده باشد شهرداری اجازه صدور پایان کار را ندارد ، در این زمینه نظارت هم برعهده فرمانداران است.

باقری با بیان اینکه در استان مازندران ۵۸ هزار و ۸۱۰ معلول وجود دارد، افزود : از این تعداد معلول حدود ۹۰۰ نفر در شهرستان سوادکوه هستند که با توجه به نرخ جمعیتی نشان می دهد که از هر ۵۰ شهروند سوادکوهی یک نفر معلول است .

وی با اشاره به اینکه وجود معلولین مسئولیت ما و همچنین مسئولین محلی را سنگین تر می کند ، گفت : باید همه دست به دست هم دهیم تا مانع از گسترش معلولیت شویم، خوشبختانه در سازمان بهزیستی اقدامات خوبی در این زمینه در حال انجام شدن است .

سرپرست بهزیستی مازندران بیان کرد : از مهرماه امسال تمامی خانواده های دارای معلول به شکل رایگان در حال مشاوره بیماریابی و آزمایش های ژنتیکی هستند ، در این زمینه دستگاه های مرتبط و همچنین شوراها و شهرداری ها که با مردم در تماس هستند می توانند به سازمان بهزیستی در راستای کم شدن آمار معلولیت در آینده کمک کنند .

باقری به حمایت دولت بعد از گرانی بنزین به جامعه هدف بهزیستی اشاره کرد و گفت که علاوه بر یارانه و مستمری ، کمک هزینه معیشتی براساس بعد خانوار ماهانه پرداخت می شود و همچنین برای یکهزار و ۱۱۱ معلول ضایع نخاعی علاوه بر این موارد هزینه پرستاری به آنان هم پرداخت می شود .

سرپرست بهزیستی مازندران هزینه پرستاری معلولین ضایع نخاعی را ۵۵۰ هزار تومان اعلام کرد و گفت که این درحالی است که پیش از این مبلغ ۱۸۰ هزار تومان بوده است .

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =