عدم رعایت اصول مناسب‌سازی خلاف قانون حمایت از معلولان است

زنجان - ایرنا - معاون توانبخشی بهزیستی استان زنجان گفت: رعایت نکردن اصول مناسب‌سازی برای دسترس پذیری افراد دارای معلولیت و نابینا خلاف مفاد قانون حمایت از حقوق معلولان بوده و شهرداری به عنوان یکی از اعضای ثابت جلسات ستاد مناسب‌سازی موظف به رعایت اصول دسترس پذیری در اجرای تمامی پروژه‌های شهری و اصلاح معابر است.

فرهاد میرزایی روز یکشنبه در جلسه ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی معابر استان با اشاره به اقدامات و فعالیت های دبیرخانه مناسب سازی در سه ماهه سوم امسال گفت: یکی از کارهای انجام گرفته در این بخش و در راستای عملیاتی کردن اهداف تدوین شده در سند راهبردی مناسب سازی، انعقاد تفاهم نامه مشترک با نهادها و دستگاههای اجرایی و عمومی جهت دسترس پذیری محیط و اماکن عمومی در جامعه بوده است.

این مسؤول گفت: در همین راستا پیرو هماهنگی ها و پیگیری های به عمل آمده تفاهم نامه همکاری بین دبیرخانه و سایر دستگاهها و نهادها در دست اقدام است که از جمله آن می توان به  سازمان اوقاف و امور خیریه در هشت ماده به منظور تسریع در مناسب سازی اماکن مذهبی و بقاء متبرکه اشاره کرد.

وی اضافه کرد: با توجه به اینکه به تازگی پروژه کف سازی بازار با همکاری شهرداری و سازمان میراث فرهنگی استان در دست اقدام است در اجرای پروژه یاد شده ضوابط و اصول مناسب سازی برای استفاده افراد دارای معلولیت رعایت نشده و همچنین در پیاده راه سبزه میدان نیز موانعی در انتهای مسیر ویژه نابینایان نصب شده است.

میرزایی افزود: دبیرخانه مناسب سازی استان از راه آهن به عنوان یک مکانیسیم بسیار کارآمد در زمینه حمل و نقل برون شهری و قطار به عنوان امن ترین وسیله حمل و نقل مورد استفاده خیل عظیم افراد جامعه بوده و افراد دارای معلولیت مختلف از این امر مستثنی نیستند.

به گفته وی، در این راستا بازدید کمیته فنی ستاد مناسب سازی استان از وضعیت پیشرفت فیزیکی زیر گذر سکوی شماره ۲ راه آهن انجام شد که اقدامات لازم در این بخش می تواند مشکلات معلولان را به مراتب کاهش دهد.

 مدیرعامل جامعه معلولان استان زنجان نیز ادامه داد: معلولیت محرومیت نیست و این قشر در مقایسه با سایر افراد از ناتوانی هایی برخوردار بوده و در این میان مناسب سازی های لازم می تواند فعالیت روزمره آنان تسهیل کند تا در جامعه حضور بیشتری داشته باشند.

مهدی قنبری موحد افزود: یکی از مشکلات معلولان دسترسی به مدیران و مسؤولان شهر در ادارات است که فضای فیزیکی این محل ها و از طرفی نبود آسانسور موجب شده این امر آنان را  با چالش و مشکل جدی مواجه کرده است.

وی اضافه کرد : از طرفی مناسب سازی که از سوی دستگاه های اجرایی انجام گرفته، چندان مورد استفاده جامعه هدف نیست و این موضوع مشکلات جدی را فراهم کرده است.

قنبری موحد افزود: در واقع کارهای مناسب سازی شده از سوی دستگاههای اجرایی به عنوان یک ویترین و یا دکور در برنامه ها نشان داده می شود و از طرفی ساختمان دادگستری زنجان با توجه به شمار زیاد مراجعه کنندگان برای معلولان مناسب سازی نشده است.

این مسؤول یادآور شد: در مواقع بارندگی برخی پیاده روهای شهری لغزنده شده و تردد معلولان را با مشکل مواجه می کند که در این ارتباط ساز و کارهای لازم برای عبور و مروز معلولان انجام شود و از طرفی همواره بر فرهنگ سازی مناسب سازی تاکید شود و از سوی رسانه ها به این امر پرداخته شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =