فرانسه از آمریکا به سازمان تجارت جهانی شکایت می‌کند

تهران – ایرنا – برونو لومر وزیر دارایی فرانسه روز یکشنبه (۱۷ آذر ۹۸) اعلام کرد که پاریس آماده است برای به‌چالش کشاندن تهدید آمریکا در زمینه وضع تعرفه بر کالاهای فرانسوی، ‌به سازمان تجارت جهانی شکایت کند.

به‌گزارش خبرگزاری رویترز از پاریس، وی افزود: ما آماده ایم این مساله را به یک محکمه بین المللی به ویژه سازمان تجارت جهانی ببریم، زیرا مالیات ملی بر شرکت های دیجیتالی، شرکت های آمریکایی را به همان شیوه شرکت های اروپایی، فرانسوی یا چینی تحت تاثیر قرار می دهد و هیچ تبعیضی وجود ندارد.   

دولت آمریکا هفته گذشته تهدید کرد که ممکن است تعرفه گمرکی کالاهای فرانسوی را تا ۱۰۰ درصد به ارزش ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار افزایش دهد.

این کالاها شامل محصولاتی چون نوشیدنی، کیف دستی، پنیر و لوازم آرایشی است. واشنگتن به دلیل آنکه مالیات جدید خدمات دیجیتالی فرانسه به شرکت‌های فناوری آمریکا آسیب می‌زند، این تصمیم را اتخاذ کرده است.

فرانسه از محل وضع سه درصدی مالیات بر خدمات دیجیتالی توسط شرکت‌ها، بیش از ۲۵ میلیون یورو درآمد در داخل و ۷۵۰ میلیون یورو درآمد در سراسر جهان کسب کرده است.

در همین حال، وزیر دارایی فرانسه هفته گذشته نیز تهدیدهای آمریکا برای افزایش تعرفه های گمرکی کالاهای فرانسوی را «غیرقابل قبول» خواند و اعلام کرد که پاریس هرگز از اخذ مالیات از شرکت های بزرگ فناوری صرف نظر نخواهد کرد.

لومر، واشنگتن را متهم کرد که دیگر به دنبال دستیابی به توافقی بین المللی برای اخذ مالیات از شرکت های فعال در عرصه بین المللی نیست.

وی همچنین گفت: در صورت تحریم‌های جدید از سوی آمریکا، اتحادیه اروپا به سرعت پاسخ متقابل خواهد داد.۹۱۰۹

جنگ تجاری دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا تنها شامل فرانسه نمی شود، بلکه کشورهای دیگری چون چین، برزیل و آرژانتین را در بر می گیرد. وی با اعلام وضع تعرفه بر واردات فولاد و آلومینیوم از کشورهای برزیل و آرژانتین، مقامات آمریکای جنوبی را غافلگیر کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =