اساس ماجرای ۱۶ آذر مسوولیت‌شناسی است

تهران- ایرنا- عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی گفت: اساس ماجرای ۱۶ آذر، عنصر زمان آگاهی، دورنگری و مسوولیت شناسی است و حرکت دانشجویی شایسته‌ یک جامعه توسعه خواه باید تفسیرهای روز آمد از این سه عنصر را مد نظر قرار دهد.

فرشاد مومنی امروز یکشنبه در مراسم روز دانشجو در دانشگاه شهید بهشتی اظهار کرد: باید به معنای دقیق کلمه از منافع محرومان و مستضعفان و آینده توسعه خواهانه حفاظت شود.
به گفته عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی، تجربه تاریخی نشان می دهد در سایه چنین جنبش دانشجویی زمان آگاه و مسوولیت شناس جامعه این توفیق را پیدا می کند که به آینده خود امیدوار باشد و از دسیسه های منفعت طلبانه اصحاب قدرت و ثروت کنار بماند و با روشنگری ها و شفاف سازی جنبش دانشجویی پرچم آزادی خواهی را در این سرزمین بالا نگه دارد.
مومنی خاطر نشان کرد: در قرن بیستم، ایران یکی از نمونه های استثنایی تاریخ جهان بود که سه جنبش اجتماعی فراگیر برای برون رفت از دور باطل توسعه یافتگی را تجربه کرده است. گام نخست در اول قرن بیستم برداشته شد که به نام انقلاب مشروطیت مشهور شد.
وی ادامه داد: گام دوم در سال های میانی قرن بیستم با عنوان نهضت ملی شدن نفت برداشته شد و گام سوم انقلاب اسلامی بود. مسئله اساسی این است که هر سه این انقلاب فراگیر توسعه خواهانه که مضمون ضد استکباری و استعماری داشتند، علی رغم دستاوردهای مقطعی خارق العاده، در استمرار و درونی سازی دستاوردها نافرجام بوده اند.
این استاد دانشگاه با بیان اینکه وظیفه جامعه علمی رمزگشایی از چرایی نافرجامی هاست، گفت: از مجموعه ذخیره دانایی موجود جهان این بر می آید که پاسخ به پرسش ها براساس متر و معیار حس ملی و انسجام اجتماعی است.
وی گفت: حس ملی و انسجام اجتماعی اهمیت بسیاری دارد، اما وجه اجتماعی حیات جمعی و کارکرد کلیدی آن و نیروهای گریز از مرکز در نظام ملی به سمت اعتبار بخشی خوب کار نمی کند، از این رو قادر به استفاده از دستاوردها نیست.
مومنی یادآور شد: باید از معجزه همکاری مردم با یکدیگر و حکومت بهره مند شد تا مسیر اجتناب و انحلال از بین رود.
 وی  افزود: یکی از بزرگترین کفران نعمت حکومت این است که با وجود سرمایه گذاری بسیار برای دانایی، اما سهم ناچیزی در تخصیص منابع دارد. یعنی ذخیره دانایی قابل اعتمادی پدید آمده، اما در فرآیند تخصیص منابع زور رانت و فساد از علم بیشتر است.

میرزایی نیکو: فرزند احزاب هستیم

نماینده مردم دماوند در مجلس شورای اسلامی گفت: بهبود امور کشور تنها با اصلاحات ممکن است.
قاسم میرزایی نکو در برنامه روز دانشجو در دانشگاه شهید بهشتی اظهار داشت:  چهار عنصر اصلی در کشور شکل واقعی پیدا کرده  است. اولین عنصر رای جمهور، دومین امنیتی شدن فضا، سومین انقلابی عمل کردن به جای اصلاح ، چهارمین نیز نبودن در حلقه جهانی و منطقه ای است. وقتی این فاکتورها سلطه پیدا کرد باید مجلس را که در راس امور است تنزل داد.
میرزایی نکو درباره ثبت نام دوباره خود در انتخابات مجلس اظهار کرد: فرزند احزاب هستیم و می خواهیم حزب شکل بگیرد. رکن اساسی احزاب است، احزاب همه معتقد بودند که باید در مجلس حضور داشت تا مطالبات مردم را عنوان کرد.
وی خاطرنشان کرد: در مجلسی خدمت می کنیم که در قعر امور است. الان تمام دوستانی که شبیه ما فکر می کنند، معتقدند بهبود، راهی جز مخالفت قانونی ندارد تا بتوان به یک راهی رسید. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =