۱۷ آذر ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۴۲
کد خبرنگار: 2391
کد خبر: 83586315
۰ نفر

برچسب‌ها

مولانا شناسان جهان گردهم می آیند

تهران - ایرنا - مولانا شناسانی از جمهوری اسلامی ایران، ترکیه ، جمهوری آذربایجان، پاکستان، قبرس، هند و کشورهای بالکان به مناسبت برگزاری ششمین همایش بین‌المللی مولانا در قونیه ترکیه گردهم می آیند.

به گزارش روز یکشنبه خبرگزاری دمیراؤرن ، این همایش با شعار وفای به مولانا و تمدن‌ها در دانشگاه سلجوق ترکیه در قونیه محل دفن این شخصیت برجسته ایرانی و با همکاری مرکز مطالعات اوراسیای دانشگاه خاور نزدیک و انستیتوی مطالعات مولانا وابسته به این دانشگاه در روزهای  20 و 19 آذر ماه به مدت دو روز برگزار می‌ شود.

جلال‌الدین محمد بلخی معروف به مولوی و مولانا و رومی در ششم ربیع الاول سال ۶۰۴ هجری در شهر بلخ دیده به جهان گشود. مولوی از مشهورترین شاعران ایرانی‌تبار پارسی‌گوی است نام کامل وی «محمد ابن محمد ابن حسین حسینی خطیبی بکری بلخی» بوده و در دوران حیات به القاب «جلال‌الدین»، «خداوندگار» و «مولانا خداوندگار» نامیده می‌ شده‌ است.

 این همایش همزمان با هفتصد و چهل و ششمین سالروز تولد مولانا برگزار می‌شود.

قدیر گلکاریان رئیس ایرانی مرکز مطالعات اوراسیای دانشگاه خاور نزدیک قبرس در ارتباط با برگزاری همایش مزبور گفت: صاحب نظران شرکت‌ کننده در این مراسم، آثار خود را درباره مولانا ارائه خواهند کرد.

وی با اشاره به اینکه سخنان مولانا در جهان پر از مشکلات امروز، انسان‌ها و جوامع را به سمت نگاه مثبت سوق می‌دهد، افزود: نقطه مشترک دانشمندان و صاحب نظران چه در عرصه سیاسی و چه در عرصه اجتماعی، یافتن راه‌حل‌هایی برای مشکلات پیش روست.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =