نگاهی به بودجه سال ۹۹ وزارت علوم

تهران- ایرنا- بودجه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور ۲۰۹ هزار و ۱۳ میلیارد و ۴۷۶ میلیون ریال اعلام شد.

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران، صبح یکشنبه لایحه بودجه سال ۹۹ را به مجلس ارائه کرد.

دولت بودجه سال آتی کل کشور را از حیث منابع بالغ بر ۱۹ میلیون و ۸۷۷ هزار و ۳۷۰ میلیارد و ۹۱۰ میلیون ریال پیشنهاد کرده است.

بودجه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در این لایح مبلغ ۲۰۹ هزار و ۱۳ میلیارد و ۴۷۶ میلیون ریال بودجه هزینه ای و تملک دارایی سرمایه ای (عمرانی) است.
این در حالی است که بودجه مصوب امسال وزارت علوم ۱۳۴ هزار و ۲۸۷ میلیارد و ۱۱۱ میلیون ریال بود.

تبصره اختصاصی آموزش عالی در لایحه بودجه
در تبصره ۹ لایحه بودجه سال ۹۹ آمده است به دانشگاه ها، موسسات آموزشی و پژوهشی و پارک های علم و فناوری اجازه داده می شود با تصویب هیأت های امنای خود تا سقف عملکرد درآمد اختصاصی سال ۱۳۹۸ نسبت به دریافت تسهیلات از بانک ها از محل توثیق اموال در اختیار خود اقدام کنند و در جهت تکمیل طرح های تملک دارایی های سرمایه ای خود و با اولویت احداث خوابگاه های متاهلی قانون برنامه ششم توسعه استفاده و نسبت به بازپرداخت اقساط از محل درآمد اختصاصی خود اقدام کنند.
صندوق رفاه دانشجویان مکلف هستند نسبت به پیش بینی اعتبار لازم در فعالیت های خود به منظور پرداخت یارانه سود و کارمزد یا اولویت احداث خوابگاه های متاهلین اقدام کنند.
دانشگاه ها و موسسات آموزشی و پژوهشی و فناوری اعم از دولتی و غیردولتی می توانند با رعایت مفاد این بند از تسهیلات بانکی برای خرید تجهیزات صرفاً تخصصی و به روز رسانی آزمایشگاه ها و کارگاه های خود استفاده کنند.
همچنین ۱۰۰ درصد وجوه اداره شده پرداختی از محل بازپرداخت وام های شهریه دانشجویی از سال ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۸ تا سقف ۸۰۰ میلیارد ریال به خزانه داری کل کشور واریز می شود. وجوه مذکور به صندوق های رفاه دانشجویی به عنوان کمک جهت افزایش منابع مالی صندوق های مزبور اختصاص می یابد تا بر اساس اساسنامه مصوب، صرف پرداخت وام شهریه به دانشجویان و سایر پرداخت های رفاهی دانشجویی شود.
بر اساس بند "ه" تبصره ۹ لایحه بودجه سال ۱۳۹۹، در راستای تحقق اهداف نقشه جامع علمی کشور، کاهش اعتبارات برنامه های پژوهشی توسط دستگاه های اجرایی ممنوع است.
بر اساس بند "م" تبصره ۹ لایحه بودجه سال آینده در سال ۹۹ پذیرش و تامین اعتبار برای پذیرش دانشجوی جدید در مراکز و موسسات پژوهشی دولتی وابسته به دستگاه های اجرایی به غیر از وزارتخانه های علوم و بهداشت ممنوع است.

همچنین این ۲ وزارتخانه موظف هستند ظرفیت پذیرش دانشجوی جدید در مراکز و موسسات پژوهشی وابسته به خود از جمله پژوهشکده و پژوهشگاه را ۲۰ درصد کاهش دهند.
طبق بند "ن" این تبصره، در سال ۹۹ صدور مجوز برای تاسیس مراکز و موسسات پژوهشی دولتی جدید برای دستگاه های اجرایی ممنوع است.

سازمان های برنامه و بودجه و اداری و استخدامی کشور با همکاری وزارتخانه های علوم و بهداشت موظف هستند بر اساس عملکرد موسسات پژوهشی دستگاه های اجرایی در خصوص ساماندهی(تمدید، ادغام یا لغو مجوز) آنها اقدام کنند.

شورای عالی انقلاب فرهنگی
دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی در لایحه پیشنهادی بودجه ۹۹ در مجموع با کاهش ۱۸ درصدی مواجه شده است.
بر این اساس، مجموع اعتبارات پیشنهاد شده دولت به مجلس در سال ۹۹ برای این شورا ۴۱۳ میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال است.
بودجه مصوب سال ۹۸ شورای عالی انقلاب فرهنگی مبلغ ۵۰۵ هزار میلیون ریال بود که در مقایسه با بودجه سال آینده، این شورا با کاهش ۱۸ درصدی اعتبارات مواجه خواهد بود.


نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها
نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها برای سال آینده مبلغ هزار و ۳۵۶ میلیارد و ۵۰۶ میلیون ریال اعتباری پیشنهادی دولت دارد؛ این نهاد در سال ۹۸ مبلغ هزار و ۴۶۷ میلیارد و ۲۸۴ میلیون ریال اعتبار مصوب داشت.
اعتبارات پیشنهاد شده برای این نهاد برای سال ۹۹ در مقایسه با امسال، هفت درصد کاهش دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =