سه اثر استان سمنان ثبت میراث صنعتی کشور شد

سمنان- ایرنا- مدیر کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان گفت: سه عنوان اثر ارزشمند شامل «تاسیسات نفت خوریان سمنان»، «پل راه آهن بزرگ بنه کوه» و «پل راه آهن کوچک بنه کوه شهرستان گرمسار» در فهرست میراث صنعتی کشور ثبت شد.

مهدی جمال روز یکشنبه به خبرنگاران اظهار داشت: سه عنوان اثر استان سمنان در نشست شورای ثبت میراث صنعتی کشور که در بندر ماهشهر استان خوزستان در حال برگزاری است، در فهرست میراث صنعتی کشور ثبت شد.

وی ادامه داد: پس از بررسی اسناد و مدارک، نقشه‌های معماری و مستندات تاریخی، فرهنگی و عصر مدرن، با تایید و موافقت اکثریت اعضای شورای ثبت کشور، این آثار که پرونده آن در دفتر ثبت و حریم اداره ‌کل تهیه و تدوین شده بود،  واجد ارزش تاریخی شناخته شد و در  فهرست میراث ملی کشور قرار گرفت.

وی بیان کرد: این نخستین بار است که شورای ثبت میراث صنعتی کشور برگزار می‌شود و در آن آثاری از استان سمنان به ثبت می‌رسد.

مدیر کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان گفت: تمامی آثار ثبت شده متعلق به دوره پهلوی اول است و حائز ویژگی‌های منحصر به‌ فرد تاریخی از جمله قرارگیری در محور راه آهن جنوب به شمال کشور است.

راه آهن جنوب به شمال کشور در آستانه ثبت در فهرست میراث جهانی یونسکو بوده و از اهمیت بسزایی برخوردار است.

تاسیسات نفت خوریان سمنان  در کویر خوریان واقع شده که از شرق به کویر سمنان و از غرب به رودخانه «گیناب» و کویر «دلازیان» می‌رسد. قسمت زیاد این کویر از شوره‌زار و گنبدهای نمکی تشکیل شده‌ است. در قسمت جنوبی آن به‌علت وجود رودخانه فصلی گیناب، حالت باتلاقی و گلی‌رسی به‌خود گرفته است.

پل راه آهن بزرگ بنه کوه و پل راه آهن کوچک بنه کوه در منطقه بنه کوه در پنج کیلومتری شمال گرمسار واقع شده است.

سرخط اخبار استان‌ها