رعایت قانون و اصل بیطرفی در انتخابات مجلس باید مدنظر باشد

یزد - ایرنا - فرماندار ابرکوه گفت: رعایت قانون و اصل بیطرفی برای همه مسوولان ، برگزار کنندگان، اجرا کنندگان و ناظران از جمله محورهای اساسی یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی است که دوم اسفند ماه ۹۸ برگزار می‌شود .

محمد کاظمی نسب روز یکشنبه در نشست ستاد پیشگیری از تخلفات انتخاباتی شهرستان افزود: بدون هیچ مماشات و مسامحه ای رعایت قانون انتخابات در دستور کار است.

رییس ستاد هیات اجرایی انتخابات مجلس شورای اسلامی در ابرکوه با بیان اینکه فرایند برگزاری انتخابات رعایت قانون است،اظهارکرد: مردم اطمینان خاطر دارند که انتخابات در ایران یکی از سالمترین نوع آن در عرصه جهانی است.

وی با اشاره به اینکه مردم با حضور خود در تمام انتخابات ها توطئه های دشمنان را نقش برآب کردند، ادامه داد: قطعا مردم در انتخابات یازدهم مجلس هم همان شکوه و صلابت چهار دهه اخیر را رقم خواهند زد.

کاظمی نسب با بیان اینکه ،برگزاری انتخابات ۹۸ از حساسیت زمان جنگ تحمیلی خیلی بیشتر است، اضافه کرد:  جنگ آن زمان نظامی و دشمن مشخص بود اما هم اکنون دشمن در جنگ اقتصادی تک تک مردم را مورد هجمه قرار داده است.

فرماندار ابرکوه یادآور شد: دشمن به دنبال آن است که نظام را از پا درآورد و این شور انقلابی مردم است که با مشارکت حداکثری ثابت می کند که پای همه آرمان ها وارش های انقلاب ایستاده اند.

رییس دادگستری شهرستان ابرکوه هم در این نشست گفت: چیزی که برای نظام جمهوری اسلامی از اهمیت ویژه ای برخوردار است، حضور حداکثری مردم می باشد.

حجت‌الاسلام مجتبی رحمت زاده اظهار کرد: همیشه از مجریان، ناظران، نامزدها و مردم خواسته شد که شور انتخابات را در نظر بگیرند.

وی در ادامه توضیح داد: به نحوی که این آزمون ملی با حضور حداکثری برگزار شود، البته تأکید بر این نکته که در خلال روند انتخابات هیچ تخلفی انجام نشود با این وصف همیشه تأکید بر حضور حداکثری بوده و خواهد بود.

این مقام قضایی خاطرنشان کرد: قوه قضاییه نه مجری انتخابات و نه ناظر است ، بلکه در باب یکی از وظایف ذاتی که در قانون اساسی به آن اشاره شده است به عنوان پیشگیری از وقوع جرم و بعد از آن تعقیب و برخورد با مجرمان که ۲ وظیفه اساسی دستگاه قضاست، در صحنه حضور دارد.

رحمت زاده برخی از تخلفات و جرایم انتخاباتی که در قانون پیش بینی شده را بیان کرد و بر پیشگیری از آن تاکید کرد.

حوزه انتخابیه مهریز  با حدود ۲۵۰ هزار نفر جمعیت، شامل شهرستان های ابرکوه، بافق، بهاباد، خاتم و مهریز است که یک کرسی نمایندگی در مجلس شورای اسلامی دارد.

مرکز شهرستان ۵۵ هزار نفری ابرکوه در ۱۴۰ کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.

همچنین رییس ستاد انتخابات استان یزد امروز به خبرنگاران گفت: روند بررسی صلاحیت داوطلبان آغاز شد و  ۱۰ روز از سوی ۲۱ هیات اجرایی با استعلام از مراجع چهارگانه انجام می‌شود.

احمد ترحمی افزود: در ۱۰ شهرستان و ۱۱ بخش مستقل، هیات‌های اجرایی تشکیل شد و در جلساتی ۱۱ نفر به عنوان اعضای این هیات‌ها انتخاب شدند.

وی با اشاره به زمان ثبت نام از ۱۰ الی ۱۶ آذرماه گفت: حاصل ثبت نام در هفت روز در مراکز انتخابیه ۴ گانه و ستاد انتخابات وزارت کشور مجموعا ۲۴۶ نفر بود که در سامانه  مشخصات ۲۳۶ نفر ثبت شد و ۱۰ نفر دیگر هم باید ظرف امروز و فردا مدارک خود را کمیل کنند.

رئیس ستاد انتخابات استان یزد افزود: از ۲۳۶ نفر، در حوزه اردکان ۱۵ نفر که ۲ نفر زن و ۱۳ نفر مرد، در  حوزه تفت ۴۷ نفر که ۲ نفر زن و ۴۵ نفر مرد، در حوزه انتخابیه مهریز، که ۵۰ نفر ثبت نام کرده اند که ۲ نفر زن و ۴۸ نفر مرد هستند.

وی با اشاره به اینکه د راین دوره ۲۱۴ نفر مرد و ۲۲ نفر زن ثبت نام کردند ادامه داد: در حوزه انتخابیه یزد  ۱۲۴ نفر ثبت نام نهایی کردند که ۱۶ نفر زن و ۱۰۸ نفر مرد و ۱۰ نفر باید مدارک خود را تکمیل کنند.  

ترحمی با اشاره به اینکه در انتخابات مجلس دهم ۱۷۲ نفر شامل ۱۵۸ مرد و ۱۴ زن داوطلب شده بودند با اشاره به سطح تحصیلات داوطلبان مجلس یازدهم گفت: فوق لیسانس  ۱۷۹ نفر،  دکتری ۳۶ نفر، حوزوی ۱۲ نفر و لیسانس ۹ نفر هستند.

رییس ستاد انتخابات استان یزد افزود: در ۲۱ دی‌ماه فرایند تایید یا رد صلاحیت‌ها اعلام خواهد شد و داوطلبان می‌توانند شکایت خود را به شورای نگهبان اعلام کنند که ۱۰ روز تا ۱۱ بهمن ماه مهلت پاسخ شورای نگهبان خواهد بود و ۲۲ بهمن ماه اعلام قطعی نامزدها توسط وزارت کشور است که به فرمانداری‌ها اعلام خواهد شد و بلافاصله از ۲۳ بهمن آگهی اسامی نامزدهای تایید شده توسط فرمانداران اعلام و تبلیغات انتخاباتی از ۲۴ تا ۳۰ بهمن ماه خواهد بود و یکم اسفندماه ممنوعیت تبلیغات انتخاباتی و دوم اسفند ماه نیز برگزاری  انتخابات خواهد بود.  

ترحمی با اشاره به اینکه در انتخابات مجلس دهم ۵۵۹ شعبه ثابت و ۱۶۲ شعبه سیار پیش بینی شده بود گفت:  در این دوره ۷۵۵ شعبه اخذ رای در استان خواهیم داشت.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha