افزایش متهمان پرونده فروش قیر دولتی در خراسان شمالی

بجنورد- ایرنا- رئیس کل دادگستری خراسان شمالی گفت: شمار متهمان دستگیر شده پرونده فروش قیر دولتی در این استان به ۶ نفر رسید که بخشی از حقوق بیت‌المال نیز از آنان بازستانده شده است.

حجت الاسلام اسدالله جعفری روز یکشنبه با بیان اینکه این پرونده زوایای مختلفی دارد و مرحله به مرحله در حال پیشرفت است، گفت: احتمالا شمار دستگیرشدگان این پرونده، به زودی با دستگیری یکی از مدیران پیشین استان به ۷ نفر خواهد رسید.

وی افزود: بخشی از اموال بیت المال به ارزش ۲۰ میلیارد ریال نیز به استان بازگردانده خواهد شد.

از ۲ روز پیش احتمال دستگیری فرد و یا افراد دیگری در رابطه با این پرونده بر سر زبان ها افتاده بود که بدین وسیله رییس‌کل دادگستری استان بر آن مهر تأیید زد.

 ارتشاء، پولشویی، اختلاس و تحصیل مال نامشروع تعدادی از مدیران خراسان شمالی از طریق توزیع قیر رایگان دولتی پرونده ای است که این روزها دامن برخی افراد را گرفته است و

تاکنون در این خصوص تعدادی از مدیران و افراد دستگیر شده اند که شنیده ها از دستگیری معاون سیاسی استاندار اسبق خراسان شمالی، مدیرکل اسبق امور شهری استانداری، یک کارشناس استانداری و شهردار سابق یکی از شهرهای تابعه شهرستان بجنورد به عنوان نخستین بازداشتی های این پرونده حکایت دارد.

پیش‌تر، رئیس‌کل دادگستری خراسان شمالی گفته بود که ۲ مدیر سابق و شماری از کارکنان دستگاه‌های اجرایی استان به اتهام ارتشای ۱۱ میلیارد و ۹۰۸ میلیون و ۵۰۰ هزار ریال، پول‌شویی و اختلاس ۲۵ میلیارد ریال و تحصیل مال نامشروع به مبلغ ۱۱۱ میلیارد و ۲۱۱ میلیون و ۹۵۰ هزار ریال در زمینه توزیع قیر رایگان دستگیر شده اند.

حجت‌الاسلام جعفری اظهار داشته بود: در پی رصد اطلاعاتی سربازان گمنام امام زمان (عج) در بررسی نحوه توزیع قیر رایگان در استان مشخص شد در این حوزه و در یک فرایند پیچیده نوعی فساد مالی توسط تعدادی از مدیران و کارکنان دستگاه‌های اجرایی شکل گرفته است.  

وی افزوده بود: با توجه به ماهیت جرایم ارتکابی و نیز ابعاد مختلف موضوع، متهمان با صدور قرار بازداشت موقت روانه زندان مرکزی بجنورد شده اند و پرونده قضایی متشکله هم اکنون در شعبه ویژه رسیدگی به جرایم اقتصادی دادسرای عمومی و انقلاب بجنورد و زیر نظر دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان، در حال رسیدگی است.

جعفری عنوان کرده بود: ماهیت و ابعاد دقیق این پرونده همچنان در دست بررسی قرار دارد و تحقیقات تکمیلی تا روشن شدن همه زوایای احتمالی و شناسایی و دستگیری دیگر افراد مرتبط با ماجرا ادامه دارد و اخبار مکمل متعاقبا اعلام خواهد شد.

با توجه به آنچه در فضای مجازی بازنشر می شود ممکن است پای یکی از مدیرانکل استان نیز که به‌تازگی عزل شده است، به این پرونده باز شود.

خراسان شمالی ۸ شهرستان و ۲۲ شهر دارد و سهمیه قیر به شهرهایی که بیش از ۵۰ هزار نفر جمعیت دارند تعلق نمی گیرد اما،  شهرهای کوچک خراسان شمالی می توانند از ۱۰ هزار تن سهمیه قیر رایگان استفاده کنند.

این استان ۸۶۳ هزار نفر جمعیت دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =