فراخوان به مشارکت پرشور و فرافکنی با هدف تضعیف رقبای سیاسی

تهران-ایرنا- اکنون که کشور در شرایط حساس داخلی و خارجی قرار دارد و بنا به توصیه مسئولان و دلسوزان نظام جامعه، بیش از هرزمانی نیازمند یکپارچگی و امید به آینده است، به نظر می‌رسد بخشی از ساختار سیاسی کشور همچنان در راستای اهداف سیاسی و منافع جناحی خود گام بر می‌دارند.

به گزارش گروه نشریات خبری ایرنا، پس از اتمام زمان قانونی ثبت‌نام کاندیداها و مشخص شدن چهره‌های آماده برای ورود به انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، گویی موضع‌گیری‌ها و اظهارنظرها در میان جریان‌های سیاسی کشور آشکارتر و تندتر شده است.

رصد فضای سیاسی و رسانه‌ای کشور نشان می‌دهد در حالی که جریان اصلاح‌طلب با وجود نگرانی‌ها در خصوص نتیجه تعیین صلاحیت نامزدهای خود، همچنان بر لزوم برگزاری انتخابات پرشور و مشارکت حداکثری تاکید می‌کند. در مقابل جریان منسوب به اصولگرایی که چندان هم دغدغه تعیین صلاحیت‌ها را ندارد، با تحرکات سلبی، فرافکنانه و با طرح ادعاهایی درباره جریان اصلاحات مانند: ترجیح دادن منافع جناحی و تخریب اصولگرایان، درصدد تضعیف رقبای خود برآمده است.

اردوگاه اصلاح‌طلبان

روزنامه اعتماد: یک انتخابات سرد نه ‌تنها مفید و شورآفرین و سازنده نخواهد بود که علامتی از نارضایتی داخلی را به جهان مخابره خواهد کرد.

محمد سلامتی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب در بخشی از گفت و گوی خود با تارنمای انتخاب تاکید می‌کند: در وضعیت کنونی، باید تمامی نهادها و ارگان‌ها، با همکاری یکدیگر روندی را ایجاد کنند که انتخابات اسفند ماه تبلور دهنده خواست تمامی مردم و جریان‌ها باشد. تمامی جناح‌ها باید حضور فعال داشته باشند؛ زمانی که مردم ببینند نمایندگان واقعی آنها در عرصه هستند، موجب خواهد شد با شور و شوق در انتخابات حضور پیدا کنند. آزادی کامل در عرصه انتخابات و عدم بهره‌گیری از برخوردهای سلیقه‌ای با بررسی صلاحیت اصلاح‌طلبان از طرف ارکانی از کشور می‌تواند موثر واقع شود.

مقصود فراستخواه در گفت‌وگو با شرق بیان داشت: به‌زودی انتخابات مجلس را در پیش داریم؛ مثل آب‌خوردن، نیاز به ورود نماینده‌های مستقل و شایسته و کارآمد به مجلس بدون مانع، در رأس امور بودن مجلس و تقویت بخش انتخابی و مسئول و قابل بازخواست داریم؛ وگرنه همه جریان‌های موجود خواهند باخت و کشور را به خطر خواهند انداخت.امروز امید چندانی به مشارکت بالای مردم در انتخابات وجود ندارد؛ جز آنکه به اصلاحات ساختاری تن در دهیم.

علی شکوری‌راد، دبیرکل حزب اتحاد ملت که طی روزهای اخیر با حضور در وزارت کشور کاندیداتوری خود در انتخابات مجلس یازدهم را اعلام کرده بود، در گفت و گو با تارنمای خبرآنلاین درباره تاثیر اعتراضات اخیر بر میزان مشارکت مردم و هم‌چنین راهکار اصلاح‌طلبان برای قانع‌کردن بدنه رای شان برای شرکت در انتخابات مجلس یازدهم گفت: خیلی کار سختی است، ما امیدوار نیستیم که بتوانیم همه مردم را قانع کنیم که مثل گذشته در انتخابات شرکت کنند.

وی افزود: حتی اگر مشارکت پایین هم باشد، به دلیل اینکه ریزش رای از اصولگرایان خیلی بالا است، ما همچنان امیدوار هستیم که اصلاح‌طلبان بتوانند از این انتخابات نتیجه خوبی بگیرند.

عبدالکریم حسین‌زاده، نایب‌رییس فراکسیون امید مجلس در گفت و گو با روزنامه اعتماد درخصوص لزوم مشارکت در انتخابات می‌گوید: اگر امروز مشکلی هست، به ‌خاطر روش انتخاب بوده، نه نفس انتخابگری. کنشگری سیاسی به‌ مفهوم مشارکت انتخاباتی و رای دادن ازجمله حقوق سیاسی همه شهروندان این جامعه است و این شهروندان نباید این حق را با دست خود به کنار گذاشته و از آن بهره‌ای نبرند. چرا که عملا حق را به کسانی می‌دهید که طرف مقابل ایستاده و می‌خواهند و می‌توانند از این فضای کمرنگ رقابت و انفعال انتخاباتی، به سود خود بهره‌برداری کرده و حداکثر منفعت را حاصل کنند.

شهیندخت مولاوردی،معاون سابق رییس جمهوری و عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان که با حضور در ستاد انتخابات وزارت کشور اعلام کاندیداتوری کرد، در گفت و گو با تارنمای خبرآنلاین با بیان این که ردصلاحیت ترس ندارد، افزود: رد صلاحیت در یک دوره به معنای این نیست که فرد در دوره های بعد هم ردصلاحیت شود. شخصا در بین دوستان اصلاح‌طلبم چنین ترسی را مشاهده نکرده ام...اگر در بین تعداد افراد تایید صلاحیت شده آن افرادی که واجد شاخص های شورای عالی برای حضور در لیست باشند به حد نصاب نرسد،طبیعی است که لیست را کامل نبندیم.

وی درباره سرنوشت طرح سرا نیز گفت: طرح سرا مسکوت نشده و درحال نهایی شدن است تا پاسخگوی انتقادات باشد و به اجرایی شدن نزدیک شود. اجرای آن هم به بعد از اعلام صلاحیت ها موکول شده است که شائبه تبلیغات زودرس پیش نیاید.

در بخشی از سرمقاله روزنامه اعتماد آمده است: هر نوع حضور مردم در صحنه انتخابات اثبات‌کننده این معناست که ایرانیان تحت هیچ شرایطی و با هر میزان از کمبودها و نابسامانی‌ها نسبت به دخالت بیگانگان در امور داخلی کشور حساسیتی ویژه دارند و از چنان هویت و اتکا به نفسی برخوردار هستند که مشکلات را خود حل کنند و برای دردهای خویش نسخه بومی و میهنی بپیچند. باید با تمام توان اعتماد مردم به صندوق‌های رای را افزایش داد و از هر اقدام دلسردکننده جلوگیری به عمل آورد.

نگارنده در ادامه می افزاید: مردم هنگامی سرازیر حوزه‌های انتخابیه می‌شوند که احساس کنند از این طریق می‌توانند اثر مثبت و مطابق با تمایلات خویش بر امور کشور بگذارند و کسانی که خود می‌شناسند را به مجلس بفرستند. در نقطه مقابل یک انتخابات سرد نه‌تنها مفید و شورآفرین و سازنده نخواهد بود که علامتی از نارضایتی داخلی را به جهان مخابره خواهد کرد. شاید یک انتخابات بی‌رمق مجلسی آرام و بدون چالش تحویل دهد ولی چنین مجلسی کارکردهای بزرگ و اطمینان‌بخش و الهام‌آفرین نخواهد داشت و رابطی موثر و معتمد میان حاکمیت و مردم نمی‌شود.

روزنامه آرمان ملی در بخشی از یادداشتی آروده است: به نظر می‌رسد اگر واقعا می‌خواهیم ‌انتخابات جدی و پر شوری داشته باشیم و از این طریق به تلطیف فضای سیاسی بپردازیم و امید مردم به‌ ارکان نظام را بالا ببریم ونگاه‌ها را به درون بازگردانیم و همدلی ضروری جامعه را تمهید کنیم و ‌آبی بر آتش ناملایمات و سختی‌ها و جراحت‌ها بریزیم و همچنین القائات و فشارهای بیگانگان را خنثی کنیم، قطعا باید پیام تقویت مجلس را به مردم برسانیم. باید ثابت کنیم که مردم در انتخابات حداکثر آزادی قانونی را خواهند داشت و دایره انتخاب‌شان از پیش محدود به یک جناح سیاسی نخواهد بود و افزون‌تر اینکه دیگر مجلس درتصمیم‌ها، تحرک‌ها و جهت‌گیری‌های ریز و کلان در حاشیه نخواهد بود. بدیهی است مردم مجلسی قوی، موثر، تعیین‌کننده، ناظر و شجاع می‌خواهند که از طرف آنها تمایلات و خواسته‌ها و اراده ملت را در ساختار حاکمیت پیگیری کند.

به نوشته تارنمای بهارنیوز اصلاح‌طلبان معتقدند با تغییر رویکرد اعضای شورای نگهبان در بررسی صلاحیت‌ها و امکان حضور طیفی گسترده‌تر از شایستگان امکان عبور از بحران‌های جدی موجود وجود دارد.

روزنامه شرق در یادداشتی به آسیب شناسی جریان اصلاحات پرداخته و می‌نویسد: اصلاح‌طلبان یکی از موانع حضور چهره‌های شاخص جریان خود را شیوه بررسی صلاحیت‌ها می‌دانند که این تحلیل جامع افراد و مانع اغیار نیست، زیرا درعین‌حال که می‌توان پذیرفت علت خالی‌بودن دست اصلاح‌طلبان در ارائه نامزدهای مؤثر اصلاح‌طلب به تفسیر موجود از «نظارت» مصرح در قانون اساسی بازمی‌گردد، اما بخشی از علت آن معلول هم به فقدان کادرسازی در احزاب اصلاح‌طلب و نبود یک مشی روشن در جبهه اصلاحات مربوط می‌شود...حتی اگر نسبت به شیوه بررسی صلاحیت‌ها هم نقدی وجود داشته باشد، در سال‌های متمادی می‌شد آن را به مثابه یک امر واقع قلمداد کرد که بخواهیم یا نه باید با آن مواجه شویم و برای کنارآمدن با این امر واقع لازم بود که در هر دوره با ارائه شخصیت‌های جدید بیم ردصلاحیت را از میان برد. همچنین در میان احزاب اصلاح‌طلب رویکرد حزبی هم چندان مشاهده نشد و احزاب صرفا در دوره محدود انتخابات فعالیت می‌کردند و اگر یک یا دو حزب مهم هم فعالیت‌هایی داشتند، آن فعالیت‌ها از مرحله همایش، کنگره و در نهایت انتشار یک بیانیه فراتر نمی‌رفت.از تمام اینها مهم‌تر در احزاب جبهه اصلاحات هیچ‌گاه شاهد بازتولید اندیشه اصلاحات نبودیم.

رصد جریان مقابل

مهدی آیتی، نماینده دوره ششم مجلس شورای اسلامی به روزنامه آرمان ملی گفته است: مساله‌ای که امروز در انتخابات احساس می‌شود این است که برخی جناح‌ها با برنامه‌ریزی خاص و با لیست‌های مهندسی شده پا به این عرصه گذاشته‌اند و تحلیل این است که مشارکت در این دوره به نسبت دوره‌های قبل پایین خواهد بود. اگر مشارکت واقعا پایین باشد گاهی می‌تواند فرصت باشد و گاهی می‌تواند تهدید باشد. تجربه نشان داده است هرگاه مشارکت در انتخابات پایین بوده است اصولگراها فاتح انتخابات بوده‌اند اما اگر مشارکت از 60 درصد فراتر رود، احتمال پیروزی اصلاح‌طلبان بیشتر است. در این دوره چون پیش‌بینی کمتر از این آمار است پس قاعدتا شانس اصولگرایان طبق دوره‌های قبل بیشتر است.

به اعتقاد وی در همین راستا یک برنامه‌ریزی هدفمند در دستور کار آنها قرار گرفته است. شبکه‌ای که قالیباف در سطح کشور ایجاد کرد، با وجود اینکه در ائتلاف با اصولگراها به جمع‌بندی نرسیده و اما و اگرها در رابطه با ائتلاف آنها و یا جدایی آنها همچنان وجود دارد، ‌به شدت سازمان یافته است و در تمامی شهرها برای این شبکه خود ستاد ایجاد کرده است و خود نیز ثبت نام کرد و شایعاتی که برای ریاست مجلس برنامه دارد را عملا محقق کرد. آن بخشی از کاندیداها که گفتم مهندسی شده وارد انتخابات می‌شوند دقیقا همین شبکه‌ای است که آقای قالیباف ایجاد کرده و هدفمند نیز آن را ایجاد کرده است تا بتواند با ارائه لیست، اکثریت مجلس را با خود همراه کند.

عبدالله ناصری فعال سیاسی اصلاح طلب در گفت و گو با نامه‌نیوز درباره ثبت نام محمدباقر قالیباف در انتخابات مجلس گفت: با توجه به حوادث آبان ماه، رقابت اسفندماه در تهران جزو کم شورترین ادوار انتخابات مجلس خواهد بود و در چنین وضعیتی اصولگرایان پیروز می‌شوند، مگر آنکه مردم براساس معادلات جدید در لحظات آخر کاری کنند و نتیجه را تغییر دهند. اگر آقای قالیباف تأیید صلاحیت شود به احتمال زیاد منتخب اول مردم پایتخت خواهد شد. البته نباید از بازی جریان احمدی نژاد و پایداری غافل بود. جریان احمدی نژاد و پایداری هنوز برنامه انتخاباتی خود را برای شهر تهران رو نکرده اند. آنها با لیست اختصاصی به میدان خواهند آمد که این مسئله می تواند وضعیت آقای قالیباف را بی ثبات کند.

تارنمای خبرآنلاین در تحلیلی آورده است: تهیه لیست با چهره های سفید و کمتر شناخته شده برای دور زدن فیلتر شورای نگهبان از جدی ترین احتمالات درباره حامیان تفکر احمدی نژاد بود، برخی براین اعتقاد بودند که شاید برخی نزدیکان او چون تمدن یا شیخ الاسلام و یا حتی شریف زاده اعلام کاندیداتوری کنند ولی با توجه به بالا بودن احتمال ردصلاحیت آنها، احمدی نژاد بازی خود را با چهره های سفید و از حوزه های انتخابییه کمتر شناخته شده و کوچک انجام خواهد داد. احتمالی که بعید به نظر نمی رسد رنگ و بوی عینیت به خود بگیرد.

در ادامه می‌خوانیم: فارغ از چهره های سفیدی که شاید در شرایط فعلی قابل شناسایی نباشند،بسیاری دیگر از دولتمردان، معاونان و مدیران میانی دولت های نهم و دهم طی ۷ روز گذشته شناسنامه بدست به ستادهای انتخاباتی رفتند ونام شان را در لیستکاندیداها به ثبت رساندند، سونامی چهره هایی که با پسوند احمدی نژاد  شناخته می شدند، وزیر احمدی نژاد کاندیدا شد، معاون احمدی نژاد کاندیدا شد، استاندار احمدی نژاد کاندیدا شد و ....افرادی که یا همچنان وفادار به احمدی نژاد هستند یا بعد از تغییر مرد بهاری راهشان را دور کرده یا در ظاهر دور از او حرکت می کنند، چهره هایی که در قالب پایداری های سیاست یا جمنا و شورای ائتلاف این روزها حیات سیاسی خود را دنبال می کنند.

اردوگاه اصولگرایان

روزنامه جوان: اصولاً اصلاح‌طلبان برنامه‌ای هم برای فقرای جامعه ندارند، در واقع درد مردم اهمیتی ندارد و فقط از جهت آنکه آسیبی به سبد رأی ما زده شده یا نه، موضوع حائز اهمیت است. نگاه منفعت محور، آن هم منافع جناحی و بر محور کسب قدرت به مردم هم در میان اصلاح‌طلبان مسبوق به سابقه است.

به گزارش خبرگزاری فارس، محمد باقر قالیباف عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با صدور بیانیه‌ای در خصوص حضور در یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، اعلام کرد: تصمیم گرفتم به دور از مصلحت اندیشی های شخصی وارد عرصه انتخابات مجلس شوم با این امید که بتوانم با وارد کردن جمعی از چهره های نو، مومن و متخصص در تهران و برخی دیگر از شهرهای کشور به مجلس، در یک سال و نیم باقیمانده  این دولت خسته را مجبور به حرکت کنیم.

محسن پیرهادی، مدیرمسئول روزنامه رسالت در یادداشتی توصیه می کند: در شرایط فعلی، مهم‌ترین بایسته تمام افراد و جریانات انقلابی، قرار گرفتن زیر چتر وحدت و پایبندی عملی به آن است. مبادا فرصت تاریخی تشکیل مجلس کارآمد و دلسوز، با ایجاد تفرقه و سهم خواهی های فردی و جریانی از بین برود و یا حداقل تضعیف شود. ضمن آن‌که وحدت، غیرازاینکه لازمه پیروزی و تشکیل مجلسی قدرتمند است، خود شاخصی برای تشخیص خادمان  و وکلای مردم است. آن‌هایی که در سازوکارهای ائتلافی، عامل چنددستگی هستند و سهم خواهی می‌کنند، مسلما نمی‌توانند نمایندگان شایسته‌ای برای ملت ایران باشند و در هنگامه ضرورت، منافع شخصی و گروهی را بر منافع مردم ترجیح می‌دهند.

رصد جبهه رقیب

روزنامه کیهان در گزارشی مدعی شد: مدعیان اصلاحات، مردم مناطق محروم و حاشیه‌نشین‌ها را جزو مردم و پایگاه رأی خود نمی‌دانند بلکه رأی خود را در مناطق مرفه و شمال شهری جست‌وجو می‌کنند...مدعیان اصلاحات برای پیروزی در انتخابات حاضرند فشار و آشوب و اغتشاش و کشتار انسان‌های بی‌گناه و تخریب اموال مردم و بیت‌المال را ببینند و با فکر پیروزی در انتخابات لذت ببرند.

روزنامه جوان نیز در ادعایی مشابه نوشت: در برنامه‌ها و مانیفست اصلاح‌طلبی، جایگاه حاشیه‌نشینان و فقرا تعریف نشده و اصولاً اصلاح‌طلبان برنامه‌ای هم برای فقرای جامعه ندارند، در واقع درد مردم اهمیتی ندارد و فقط از جهت آنکه آسیبی به سبد رأی ما زده شده یا نه، موضوع حائز اهمیت است...دسته‌بندی مردم بر مبنای آنان که به ما رأی می‌دهند یا نمی‌دهند، گرچه اتفاق جدیدی در جریان اصلاح‌طلب نیست، اما چند تکه کردن انسجام جامعه است. شعارهای تحقیرآمیز و توهین‌آمیز اصلاح‌طلبان علیه رأی‌دهندگان به رقیب انتخاباتی سابقه دارد. نگاه به مردم از دریچه تنگ جناحی مشی همواره اصلاح‌طلبان است. در نگاه اصلاح‌طلبان منظورشان از احترام به مردم، صرفاً پولدارهای غیرمعترض و حامی خودشان است و در نهایت آنکه برای مردم حاشیه‌نشین، فهم سیاسی قائل نشده و رأی دادن آن‌ها را صرفاً انجام یکی از مناسک سنتی دانسته است! مردم مرفه هم که مشکلی با وضع اقتصادی ندارند ...نگاه منفعت محور، آن هم منافع جناحی و بر محور کسب قدرت به مردم هم در میان اصلاح‌طلبان مسبوق به سابقه است.

روزنامه وطن امروز در گزارشی می‌نویسد: نکته جالب توجه درباره ثبت‌نام، نام‌نویسی تعداد بسیار زیادی از فعالان سیاسی اصلاح‌طلب بود. این جریان که تا چند ماه پیش موضوع مشارکت مشروط را در اعتراض به نظارت قانونی شورای نگهبان مطرح و بر آن پافشاری می‌کرد در روزهای اخیر با گسیل تعداد گسترده‌ای از نمایندگان فعلی و سابق این جریان برای ثبت‌نام، عملا از ادعاهای پیشین خود دست کشیده است. این موضوع زمانی جالب‌تر شد که نام برخی نمایندگان عضو فراکسیون امید نظیر محمود صادقی که پس از موضوع گرانی بنزین و اعتراضات پس از آن با هدف مسؤولیت‌گریزی اقدام به استعفای نمایشی کرده بودند نیز در میان ثبت‌نام‌کنندگان به چشم می‌خورد.

مدیرمسئول تارنمای جهان‌نیوز در یادداشتی مدعی شد: خبرهای دقیقی نیز وجود دارد که می‌گوید اصلاح‌طلبان و جریان اعتدالی حاضر است که کرسی‌های خاصی را واگذار و معامله کند ولی فردی مانند زاکانی به مجلس نرسد...ضمن اینکه بعید هم نیست که اصلاح‌طلبان و اعتدالیون جزییاتی از برنامه احتمالی دکتر زاکانی برای کمک به تحول و افزایش وزن فرهنگی، اقتصادی و سیاسی شهر قم در سطح ملی و بین المللی نیز خبر داشته باشند و از الان برای کم اثر کردن آن برنامه و یا شنیده نشدن آن در حال طراحی باشند.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha