سند سیستم مدیریت هوشمند اقلیمی در نایبندان طبس تدوین می‌شود

بیرجند - ایرنا - مدیرکل حفاظت محیط زیست استان خراسان جنوبی گفت: سند سیستم مدیریت هوشمند اقلیمی در سه منطقه حفاظت شده کشور از جمله پناهگاه حیات وحش نایبندان طبس تدوین می‌شود.

به گزارش روز یکشنبه روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی حسن اکبری افزود: ایران و ایتالیا در جهت کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای و سازگاری با پیامدهای ناشی از پدیده تغییر اقلیم، سند همکاری امضا می‌کنند که در این همکاری سه منطقه حفاظت شده در کشور از جمله پناهگاه حیات وحش نایبندان طبس برای اهداف این پروژه انتخاب شده است.

وی اظهار داشت: فعالیت‌های صنعتی برخی کشورهای پیشرفته باعث انتشار آلایندگی‌های زیست محیطی و تخریب لایه ازن شده که بر همین اساس این کشورها متحد شده‌اند با در اختیار گذاشتن اعتبارات از سوی سازمان‌های بین‌المللی به سایر کشورها از جمله ایران به جبران برخی از این خسارت‌ها کمک کنند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی اهداف کلی این پروژه را مدیریت پایدار پوشش گیاهی با رویکرد تاب‌آوری اقلیمی، کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای و توانمندسازی جوامع محلی برای استفاده پایدار از منابع طبیعی ذکر کرد.

وی گفت: احیای پوشش گیاهی تخریب شده، مدیریت چرای دام و تقویت مشارکت جوامع روستایی از طریق ظرفیت‌سازی و افزایش آگاهی عمومی در دستیابی به اهداف این پروژه بسیار موثر خواهد بود.

بنابر این گزارش به همین منظور جلسه‌ای با حضور سایر دستگاه‌های اجرایی استان از جمله سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، منابع طبیعی، جهاد کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت، راه و شهرسازی و اداره کل امور عشایری در محل اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی برگزار شد و موضوع و نحوه همکاری و احصای پیشنهادهای هر یک از دستگاه‌های اجرایی مرتبط برای تدوین سند پروژه در پناهگاه حیات وحش نایبندان طبس مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

پناهگاه حیات وحش نایبندان طبس یکی از مهمترین زیستگاه‌های یوزپلنگ آسیایی است.

خراسان جنوبی دارای چهار منطقه حفاظت شده «درمیان»، «مظفری»، «آرک و گرنگ»، «شاسکوه» و سه پناهگاه حیات وحش «تالاب کجی نمکزار نهبندان»، «رباط شور» و «نایبندان طبس» و هفت منطقه شکار ممنوع درح، جیک و زیدر، باقران، کمر سرخ، لشکرگاه عشق آباد و علی حیدر است.

منطقه حفاظت شده باقران بیرجند و کمر سرخ سرایان نیز در آخرین نشست شورای عالی حفاظت محیط زیست به عنوان ۲ منطقه حفاظت شده جدید این استان مصوب شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =