جامعه عشایری نمونه بارز اقتصاد مقاومتی است

کرمان -ایرنا -مدیرکل امور عشایر استان کرمان گفت:  جامعه عشایری امروز نمونه بارز اقتصاد مقاومتی است که با کمترین توقعات و امکانات زندگی را می‌گذراند و آنچه که مهم است باید شرایطی را فراهم کنیم تا عشایر در مناطق ماندگار شوند.

رضا  نیکزادی صبح یکشنبه در دوره اموزشی ملی آیین نامه ساماندهی عشایر، جایگاه، اثرات، اقدامات و ارزیابی عملکرد دستگاه های اجرایی با حضور مدیرکل ساماندهی و هماهنگی امور عشایر کشور و مسئولان ساماندهی ا مور عشایر ۲۹ استان کشور گفت: یکی از شرایطی که دنبال می کنیم این است که به حقوق شهروندی عشایر نیز توجه شود و این حقوق به منزله این است که کمترین مراجعه افراد و جامعه هدف را به مراکز استان و شهرستان داشته باشیم.

وی همچنین با اشاره به اینکه هنوز نتوانسته ایم در حوزه زیرساخت های دولت الکترونیک برای مردم این مناطق کاری را انجام دهیم افزود: زیرساخت های دولت الکترونیک باید در حوزه عشایری فراهم و ساخته شود تا عشایر نیز بتوانند بهره کافی را ببرند و انجام این کار مستلزم همکاری همه دستگاه هاست.

مدیرکل امور عشایر استان کرمان در ادامه با اشاره به ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت استان کرمان افزود: کرمان با توجه به شرایط و ویژگی هایی که در حوزه معادن، کشاورزی، گردشگری و میراث فرهنگی و منابع انسانی دارد از ظرفیت عشایر هم بی نصیب نمانده است و امروز دومین استان عشایرنشین کشور محسوب می شود.

نیکزادی افزود: براساس سرشماری سال ۸۷ جمعیت عشایر استان کرمان در حدود ۲۲ هزارو ۵۰۰ خانوار عشایری و بالغ بر ۱۱۰ هزار نفر جمعیت در ۵۶ درصد مساحت استان کرمان قلمرو دارند و این می تواند ظرفیت بسیار خوبی را داشته باشد.

وی جامعه عشایری را به عنوان یک واقعیت اجتماعی، اقتصادی و ساختار تاریخی و بخشی از فرهنگ دانست و گفت: توجه ویژه به این جامعه می تواند یک تاثیرپذیری مثبتی را نسبت به جوامع دیگر داشته باشد و چنانچه توجه  به این جامعه نشود آسیب هایی را درحوزه اجتماعی ، اقتصادی و به ویژه امنیتی را متوجه عشایر و سایر جوامع خواهد کرد.

نیکزادی افزود: در برنامه ششم توسعه در حدود ۱۷ بار از عشایر نام برده شده است و در قانون بودجه سال ۹۸ تبصره های مختلفی را به عشایر اختصاص دادند که این ظرفیت خوب و قانونی باعث شده است که جامعه ی عشایری در سطح استان ها و در سطح مدیران ملی شناخته شود.

وی با بیان اینکه امروز فراکسیون عشایری بزرگترین فراکسیون در مجلس شورای اسلامی است و عمده مسائل دنبال شده مربوط به تشکل های عشایری است گفت: هیچ طرح و لایحه ای نبود که به مجلس برده شود و دست خالی برگردیم و باید با توجه به سیاست های سازمان عشایری بتوانیم از این ظرفیت قانونی ایجاد شده نهایت استفاده را در جهت خدمات رسانی مطلوب تر و کار برای عشایر ببریم.

مدیرکل امور عشایری استان کرمان با توجه به پرداخت تسهیلات، افزایش سهام و تهیه و توزیع نهاده های دامی را که جزو دستورات و سیاست های سازمانی است گفت: به واسطه پرداخت تسهیلات در چند سال گذشته با توجه به مسائل و مشکلاتی که برای عشایر که ناشی از خشکسالی بود توانسته ایم در این در حوزه کسب و کار و توانمند نمودن عشایر اقدامات بسیار خوبی را انجام دهیم.

وی همچنین افزود: با پرداخت تسهیلات عشایر به بزرگان عشایر از اشتغال صیانت و با پرداخت تسهیلات به فرزندان عشایر ایجاد شغل کردیم و علیرغم اینکه مشکلاتی چون خشکسالی امان عشایر را بریده است اما با حمایت های انجام شده در مناطق عشایری ماندگار شده اند و فعالیت می کنند.

نیکزادی از اصلاح خدمات شناسنامه داری که براساس آن وظیفه مندی سازمان عشایر ایران در قبال عشایر مشخص شده است خبر داد و گفت: در چهارچوب این خدمات حرکت می کنیم و نهایتا خدمات را براساس آن به عشایر ارائه می کنیم و در این میان چیزی که مهم است استفاده از ظرفیت سایر دستگاه ها اجرایی است.

وی با اشاره به ۲۰ جلسه شورای عشایری در شهرستان ها در سه  ماهه اخیر گفت: به تمامی شهرستان ها اعلام شده است که به طور میانگین هر ماه یک جلسه شورای عشایری را تشکیل دهند چرا که با تشکیل این جلسات بسیاری از مسائل و مشکلاتی که عشایر در مسائل مختلف دارند مطرح و مسائل و مشکلاتی که قابل حل در شهرستان هاست با همکاری فرمانداران و روسای ادارات حل و فصل و آن دسته از مسائل و مشکلات که لاینحل و از صلاحیت شهرستان خارج است در مرکز استان با حضور معاونین استان و مدیران کل پیگیری می شود.

نیکزادی در ادامه گفت: برگزاری جلسات شورای عشایری جایگاه بسیار خوبی را برای عشایر به وجود آورده است و خواسته استان ها از سازمان عشایری ایران تبدیل بحث ساماندهی به قانون است تا بتواند شرایط بهتری را با استفاده از ظرفیت های موجود برای جامعه هدف ایجاد کند.

به گزارش ایرنا، دوره آموزشی آیین نامه ساماندهی عشایر، جایگاه، اثرات، اقدامات و ارزیابی عملکرد دستگاه های اجرایی در ۱۷ و ۱۸ آذرماه ۱۳۹۸ در کرمان برگزار می شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =