شفافیت و قانونمداری مانع بروز جرایم اقتصادی می‌شود

تهران - ایرنا - معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه گفت: شفافیت و قانونمداری از جمله مواردی است که در جلوگیری از وقوع جرم و بویژه جرایم اقتصادی موثر است.

محمد باقر الفت روز یکشنبه در نشست شورای سیاستگذاری پنجمین جشنواره ملی ایده ها و فرصت ها با محوریت کارآفرینی اجتماعی افزود: راه جلوگیری از وقوع جرم به خصوص جرایم اقتصادی، شفافیت، پاسخگویی، قانونمداری، رعایت حقوق ملت، انسجام و اعمال مدیریت مطلوب بر اموال عمومی است.
 وی تاکید کرد: اگر بر جلوگیری از جرایم اقتصادی تاکید می‌شود باید متکی بر این موارد باشد و اگر این موارد رعایت شود چنانچه مورد پیگیری های بین المللی هم قرار بگیریم می‌توانیم پاسخگو باشیم.
الفت ادامه داد: حمایت از استارت آپ ها و شرکت های دانش بنیان مورد توجه رئیس قوه قضائیه قرار گرفته و او از این شرکت‌ها دعوت  کرده‌ که مطالب خود را مطرح کردند و این حرکت مصداق و نگاه تحولی در قوه قضاییه است که می تواند نقطه قوتی بر فعالیت ها در این زمینه و ایده پردازی باشد.
وی ادامه داد: دو کمیته در قوه قضائیه در این خصوص تشکیل شده تا مشکلات استارت تاپ ها شناسایی و راه حل های آنها پیدا شود و در کمیته دیگر هم اقدامات و فرصت‌های بهره برداری از استارت آپ‌ها مورد استفاده قرار می گیرد. باید هر چه بهتر مزیت های استارت آپ ها را به جامعه معرفی و بسترهای آنها را مهیا کرد.
الفت ادامه داد: در قوه قضاییه سعی می‌شود مسائل روز جامعه واقع بینانه و به موقع در نظر گرفته شود و این امر نیاز به نگاه عالمانه دارد که باید دلسوزانه و محرم ملت و دولت بود تا این کار انجام شود زیرا کمترین انحراف موجب از بین رفتن سرمایه ها خواهد شد.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه با بیان اینکه بر اساس دستور رئیس قوه قضاییه از این ایده ها استفاده خواهد شد، گفت: بیشترین ایده‌ها در خصوص مسائل مرتبط با قوه قضاییه و دیگر ایدها ها مرتبط با مسائل جامعه است.
 وی ادامه داد: در پنج ساله اول دوره ریاست آقای رئیسی، بخش عمده‌ای از این مسائل را با کمک استارت آپ ها و خداوند حل می کنیم و تلاش خواهیم کرد از ظرفیت این شرکت‌ها استفاده شود.
معاون قوه قضاییه تاکید کرد: در جشنواره های دوره های گذشته محورهایی انتخاب شده اما باید دقت شود که پیشگیری اصولی دارد که دنیا هم آنها را احصا کرده و در کنوانسیون های مطرح شده که ما هم به آن ملحق شده ایم.
وی افزود: بر اساس مطالعات انجام شده، کشورهایی از این اصول استفاده کرده‌اند که آثار آن کاملاً مشخص است و به کشورهای دیگر هم در امر پیشگیری توصیه شده این اصول شامل شفافیت، پاسخگویی و قانونمداری می تواند در جلوگیری از وقوع جرم و جرایم اقتصادی موثر باشد.
 الفت خاطر نشان کرد: ایده پردازی به عنوان بزرگترین خدمت، برای مردم باید معرفی شود زیرا نفع محسوس و ملموس آن به ۸۰ میلیون نفر می رسد. اما در رابطه با استارت آپ ها و شرکت های دانش بنیان با چالش‌های جدی در عمل مواجه هستیم زیرا آنها یک پدیده نو و جدید هستند.
وی گفت: دنبال آن هستیم از سرمایه گذاران در استارت آپ ها و شرکت های دانش بنیان حمایت کنیم و این موضوع می‌تواند یکی از مباحث باشد که در این جشنواره مورد توجه قرار گیرد اما باید این حقیقت موجود را پذیرفت و آن را با ثبات کرد.
معاون قوه قضاییه افزود:‌ این ظرفیت در کشور وجود دارد، وظیفه جشنواره این است که به آنها سمت و سو بدهد و ارزش آنها را معرفی کند و و در جهت موثر بودن آنها به آن جامعه تلاش کنند.
 الفت تاکید کرد: اگر به این طرحها و وضعیت مالی طراحان پرداخته نشود و برای آنها آورده نداشته باشیم، آنها می سوزند و به سمت خشکی می‌روند. باید به جنبه های مادی زندگی آنها توجه شود این خیلی بد است که کسی تابلوی را کشیده و چندین 10 میلیارد تابلوی او دست به دست می شود اما او در فقر باشد، از این رو باید زمینه آسایش و آرامش این افراد فراهم شود.
وی تصریح کرد: برگزاری این گونه جشنواره‌ها به تنهایی کافی نیست و باید این طرح ها به مراکز شکوفایی بروند تا نقش آنها و موثر بودن آنها بیشتر نمایان شود.

پنجمین جشنواره ملی ایده ها و فرصت ها با محویت کارآفرینی۱۲ تا ۱۴ بهمن سال جاری برگزار خواهد شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =