روز دانشجو در آیینه رسانه‌های داخلی

تهران- ایرنا- به مناسبت شانزدهم آذر روز دانشجو، رسانه‌های داخلی مطالب و گزارش‌هایی در مورد هویت و ویژگی‌ جنبش‌های دانشجویی منتشر کرده و از ضرورت آزادی دانشجویان برای پرسشگری قلم زده‌اند.

به گزارش گروه نشریات خبری ایرنا، همه ساله مناسبت‌های ویژه و تقویمی، به فرصتی برای مطالبه خواسته و ارائه مشکلات تبدیل می‌شود و روز دانشجو نیز یکی از همین مناسبت‌های مهم است.

روز گذشته درحالی مراسم روز دانشجو برگزار شد که بسیاری از دانشجویان فارغ از گرایش‌های سیاسی در نشست با مسئولان از مطالبات و انتظارات خود سخن گفتند.

آیین گرامیداشت روز دانشجو، با حضور سید ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه در دانشگاه تهران، مقصود فراست‌خواه جامعه‌شناس و استاد برنامه‌ریزی توسعه آموزشی و محمود صادقی حقوقدان و نماینده مجلس شورای اسلامی دهم در دانشگاه تربیت مدرس، حسن رحیم‌پور ازغدی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در دانشکده مکانیک دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی تهران، فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی در دانشگاه الزهرا تهران و محمدباقر قالیباف شهردار اسبق پایتخت در دانشگاه علامه طباطبایی تهران برگزار شد.

بررسی امروز (۱۷آذرماه) روزنامه‌ها،‌خبرگزاری‌ها و تارنماهای داخلی نشان می‌دهد که گزارش‌هایی با محوریت سخنرانی شخصیت‌های سیاسی و برخی مسئولان در دانشگاه‌ها به مناسبت روز دانشجو، مهمترین تیترهای امروز رسانه‌های داخلی را به خود اختصاص داده‌اند.

همچنین جای خالی رییس‌جمهوری در مراسم روز دانشجو مورد توجه رسانه‌های هر دو طیف اصولگرا و اصلاح‌طلب قرار گرفته است.

 رسانه‌های اصلاح طلب

روزنامه شرق: امسال حضور دیگر سیاسیون و نمایندگان مجلس که هر سال برای حضور در مراسم روز دانشجو پُر از برنامه بودند، کمرنگ‌تر از هر وقت دیگری بود.

حضور پررنگ چهره‌های جناح راست

 روزنامه آرمان ملی نوشت: ۶۶ سال پس از واقعه ۱۶ آذر سال ۱۳۳۲ مراسم روز دانشجو در شرایطی برگزار شد که نه سخنرانان بنابر سلیقه دانشجویان انتخاب شده بودند و نه آن شور و حرارت هر ساله در دانشجویان مشاهده می‌شد. اصلاح‌طلبان که اغلب با موانعی برای حضور در دانشگاه روبه‌رو بوده‌اند، رئیس‌جمهور نیز پس از سلسله حوادثی که در مراسم آیین بازگشایی دانشگاه‌ها اتفاق افتاد، ترجیح داد به دانشگاه نرود و با دانشجویان روبه‌رو نشود. این در حالی است که پس از اعتراضات علیه رئیس‌جمهور در دانشگاه تهران، رئیس شورای اطلاع‌رسانی دولت در توئیتی اعلام کرده بود: رئیس‌جمهور تأکید کردند در ۱۶ آذر پاسخگوی سؤالات و اعتراضات دانشجویان خواهند بود. به هر روی دانشجویان دانشگاه‌های کشور روز شنبه به مناسبت روز دانشجو برنامه‌های عمومی رسمی و بعضاً غیر رسمی را شاهد بودند، به طوری که در برخی دانشگاه‌ها علاوه بر برنامه‌های از قبل پیش‌بینی شده، برخی دانشجویان اقدام به برگزاری تجمعاتی کردند که البته بدون حاشیه خاصی نیز به اتمام رسیدند.

روزنامه شرق می‌نویسد: امسال حضور دیگر سیاسیون و نمایندگان مجلس که هر سال برای حضور در مراسم روز دانشجو پُر از برنامه بودند، کمرنگ‌تر از هر وقت دیگری بود. آن هم در شرایطی که تنها یکی، دو ماه دیگر انتخابات مجلس در راه‌ است و این در حالی است که تجربه روز دانشجوی سال ۹۴ که در آستانه برگزاری انتخابات مجلس دهم در هفتم اسفندماه آن سال، برگزار می‌شد، به‌روشنی حکایت از تفاوت فضای آن روزهای دانشگاه‌های کشور و فضایی که امسال پشت سر گذاشتند، دارد.هرچند فضای امنیتی را می‌توان به سادگی یکی از دلایل نبود سیاسیون، به‌ویژه کنشگران اصلاح‌طلب در سخنرانی‌های روز دانشجوی سال ۹۸ دانست.

 جای خالی رییس‌جمهوری

به گزارش شرق، به نظر می‌رسد، این تنها دانشجویان نیستند که تصمیم به تغییر رویه گرفته‌اند، رییس‌جمهوری هم امسال رویه‌اش را تغییر داده و تاکتیک سکوت در پیش گرفته است. حسن روحانی که در طول ۶ سال ریاست‌جمهوری‌اش، هر سال به این مناسبت، نهایتا با یکی دو روز تاخیر، در یکی از دانشگاه‌های کشور حاضر می‌شد و سخنرانی می‌کرد، امسال در هیچ مراسمی مربوط به روز دانشجو شرکت نکرده و خبری از حضورش در روزهای آتی نیز نیست. در روزهایی که به گفته معاون اول حسن روحانی، دانشجویان در شرایطی خاص به استقبال روز دانشجو می‌روند که کشور، روزهای تلخی را سپری کرده است، رییس‌جمهوری اما تصمیم به سکوت مقابل دانشجویان و دانشگاه‌ها گرفته است.

حضور رئیس قوه قضائیه در دانشگاه تهران

به گزارش ایسنا، دانشگاه‌های کشور دیروز به مناسبت گرامیداشت روز دانشجو و دعوت از شخصیت‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و اجتماعی برنامه‌های مختلفی را در قالب سخنرانی، نشست‌، مناظره و تربیون‌ آزاد و غیره برگزار کردند و نشان دادند این روز تاریخی به هیچ عنوان فراموش شدنی نیست. البته اتفاقی که در مراسم روز دانشجوی امسال در دانشگاه تهران رخ داد حضور رئیس قوه قضائیه در مراسم آیین گرامیداشت روز دانشجو در دانشکده فنی دانشگاه تهران بود. حضوری که در سال‌های گذشته سابقه نداشته و این موضوع امیدواری را برای پاسخگویی مسئولان در برابر مطالبات دانشجویی بیشتر می‌کند. اما به نظر می‌رسد لازم است اهمیت مطالبات دانشجویی در بین مسئولان دیگر نیز جدی‌تر تلقی شود.

ضرورت پویایی فعالیت‌های دانشجویی

فاطمه سعیدی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به سالگرد روز دانشجو گفت: در دوره‌ای از سال‌های گذشته با حاکم شدن محدودیت‌های امنیتی و انضباطی نفس‌گیر بر فعالیت‌های دانشجویی، بسیاری از دانشجویان با مقایسه هزینه و فایده فعالیت صنفی و سیاسی، ترجیح دادند که سکوت کنند. البته این فضا در چند سال گذشته بسیار بهتر شده است اما کماکان ما خلاء دانشگاه امن و فراغ بال دانشجویان برای فعالیت را حس می‌کنیم. به دنبال این هستیم که در شیوه نامه انضباطی تمامی اتفاقات درون دانشگاه را به نهادهای انضباطی خود دانشگاه بسپاریم.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، محمدصادق معتمدیان، استاندار خراسان جنوبی شنبه شب ۱۶ آذر در دیدار صمیمی با تشکل‌های دانشجویی و روسای دانشگاه‌های استان، اظهار کرد: فضای دانشگاه باید فضای پویایی بوده و امکان نقد دانشگاهیان فراهم شود، شورای هم افزایی دانشگاه‌ها باید فعال شود و روسا و تشکل‌ها در بحث توسعه استان کمک‌کننده باشند.استاندار خراسان جنوبی در مورد سیاست‌های دانشگاه خاطر نشان کرد: سیاست همه دانشگاه‌ها این است که دانشگاه فضای امن داشته باشد اما به هیچ عنوان دنبال فضای امنیتی نیستیم.

به گزارش ایلنا، عنایت‌الله رحیمی در مراسم گرامیداشت ۱۶ آذر روز دانشجو در شیراز ضمن گرامیداشت این روز افزود: به روسا و استادان دانشگاه‌ها توصیه کرده‌ایم که اجازه دهند دانشجویان فعالیت تشکیلاتی خود را انجام دهند و مطالب صنفی خود را بیان کنند و تشکل‌های صنفی، سیاسی، علمی و فرهنگی دانشجویان نیز جایگاه خاص خود را داشته باشند و بدون دغدغه فعالیت‌های خود را انجام دهند. هیچ یک از ما به دنبال امنیتی کردن فضای دانشگاه‌ها نیستیم بلکه به دنبال این هستیم که دانشجویان ما در یک فضای امن به تحصیل بپردازند.

رسانه‌های اصولگرا

کیهان: با توجه به شرایط فعلی و ضرورت حضور فعالانه جریان‌های دانشجویی، به نظر می‌رسد این جریان باید با اولویت‌بندی دقیق و عمل به هنگام، نقش تاریخی خود را همچون گذشته ایفا نماید.

غیبت روحانی در مراسم‌ روز دانشجو

روزنامه جوان نوشت:‌ مراسم‌های مختلف به مناسبت روز دانشجو در حالی روز گذشته در دانشگاه‌های مختلف کشور انجام شد که رئیس جمهور حسن روحانی هیچ برنامه‌ای برای این روز نداشت و ترجیح داد در جمع دانشجویان حاضر نشود. آخرین حضور حسن روحانی در دانشگاه مربوط به مراسم آغاز به کار دانشگاه‌ها در سال تحصیلی ۹۸-۹۹ بود که با سه هفته تأخیر انجام شد.

تارنمای جهان‌نیوز نوشت: با توجه به مطالبه افکار عمومی از رئیس جمهور برای حضور در میان مردم و دانشجویان و پاسخگویی بابت عملکرد دولت و اجرای طرح های خاص همانند سهمیه بندی بزنین، لازم بود رئیس‌جمهوری پس از مدت ها با دانشجویان به عنوان قشر پیشرو در جامعه سخن می گفتند.مراسمات روز دانشجو طی سالهای گذشته با حضور حسن روحانی در یکی از دانشگاه های تهران و حتی برخی از شهرستان ها برگزار میشد.

لزوم حضور فعالانه تشکل‌های دانشجویی در شرایط کنونی

کیهان می‌نویسد: با توجه به شرایط فعلی و ضرورت حضور فعالانه جریان‌های دانشجویی، به نظر می‌رسد این جریان باید با اولویت‌بندی دقیق و عمل به هنگام، نقش تاریخی خود را همچون گذشته ایفا نماید.

علی نوریان، دبیر جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران، در گفت و گو با گزارشگر کیهان، اظهار می‌دارد: به نظرم مهم‌ترین اولویت جریان دانشجویی، آرمان‌خواهی و عدالت‌خواهی است و اگر آرمان‌های انقلاب از سوی دانشجویان سر دست گرفته شود و مطالبه صورت بگیرد، حرکت کشور به سمت اهداف پرشتاب‌تر خواهد شد. البته طبق فرموده رهبر معظم انقلاب خود جریان دانشجویی باید در کنار مطالبه‌گری، به تحقق آرمان‌ها نیز به انحاء مختلف کمک کنند. شرط چنین نقش‌آفرینی در وهله اول، خودسازی تشکل‌های دانشجویی است.

روزنامه وطن امروز گزارش داد: سخن گفتن از موت و حیات جریان دانشجویی به‌عنوان یکی از اصیل‌ترین گروه‌های اجتماعی حاضر در کشورمان مساله‌ای قدیمی است، از همین رو شاید بهتر باشد تکرار این خبر را یک تکرار فرانسلی بدانیم؛ تکراری که خود را در مقاطع مختلف و پس از حوادثی که نخبگان سیاسی را با یأس و انزوا مواجه می‌کند بر سر زبان‌ها می‌اندازد. در چنین فضایی جنبش دانشجویی مسلمان نیز  در موقعیت کنونی خود با فضایی مشابه سرزنش‌های پس از بحران مواجه است؛ به کرات شنیده می‌شود که دانشگاه مرده است، جنبش دانشجویی به خزان خود رسیده، نهاد دانشگاه در گذشته خود مدفون شده و... . پیش از هرگونه قضاوت در تایید یا رد هر کدام از این گزاره‌ها آنچه انکارناپذیر است عدم بازتعریف نقش و رسالت دانشجویی متناسب با فضای اجتماعی و سیاسی دهه ۹۰ است.  یقینا احیای جنبش دانشجویی و دمیدن روحی از کنشگری اجتماعی که لزوما در کالبد حوادث بحرانی خود را نمایان نسازد، نیازمند قداست‌زدایی از بخش قابل توجهی از سنت‌های فراگیر در رفتار جریان دانشجویی مسلمان است.

وطن امروز در مطلب دیگری نوشت:  همچنان‌ که شاهدیم در برنامه‌های اعلام شده، دعوت از شخصیت‌های منتقد دولت در نشست‌های ۱۶ آذر امسال به‌مراتب بیشتر از چهره‌های دولتی یا اصلاح‌طلبان حامی دولت بود. از سوی دیگر آسیب‌شناسی عملکرد تشکل‌های دانشجویی در مقاطع مختلف همواره یکی از موضوعات قابل تامل بوده است. دانشگاه به ویژه از اواسط دهه ۷۰ همواره یکی از عناصر تاثیرگذار در مناسبات کلان سیاسی و همچنین گفتمان‌ساز در عرصه جامعه بوده است.

سیدعبدالله متولیان در یادداشتی در روزنامه جوان نوشت: جنبش دانشجویی به حق خود را صاحب اصلی انقلاب می‌داند و رهبر معزز و معظم انقلاب نیز قویاً با اعتماد راسخ به توانمندی و قدرت معجزه‌آسای جنبش دانشجویی دل بسته و این حقیقت را در جلسات متعدد اختصاصی با دانشجویان مطرح ساخته‌اند. اینک وقت آن است که جنبش دانشجویی طرحی نو دراندازد و مسیر بازگشت به راه امام را با اقتدار تمام در دستور کار خود قرار دهد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =