مدیریت فتحی در برزخ استراماچونی

تهران- ایرنا- تهدید به فسخ قرارداد توسط «آندره‌آ استراماچونی» سایه شومی است که مدیران باشگاه استقلال بیش از هر فرد دیگر از آن هراس دارند.

زخم مشکلات «آندره‌ آ استراماچونی» ‌ با مدیران استقلالی قرار نیست درمان پیدا کند؛ هر چند که تیم مدیریتی «امیرحسین فتحی» با مُسَکِن درمانی هر چند وقت یکبار مدعی درمان آن هستند اما قهر و آشتی سرمربی سابق اینترمیلان ایتالیا نشان از آن دارد که آنچه پشت درهای بسته بین مربی و مدیر رخ خواهد داد، دوستانه نیست بلکه مجموعه‌ای از وعده‌ها است که باید مدیران آن را بر آورده کنند، اما بنا به ادعای مرد ایتالیایی خبری از عملی شدن وعده نیست. 

 اختلاف نفر نخست کادر فنی با مدیریت باشگاه از بیست و یکم مردادماه شروع شد جایی که قرار بود استقلال با پیکان تهران یک دیدار دوستانه داشته باشد. در آن دیدار استراماچونی با لباس شخصی در کنار زمین حضور داشت و تیم نیز باخت. حال پس از نزدیک به چهار ماه از آن اتفاق مدیریت نه تنها نتوانسته است که مربی موفق تیم را راضی نگه دارد بلکه روز به روز به آتش اختلاف او با مجموعه باشگاه افزوده می‌شود، آتشی که زبانه‌های آن ممکن است روند رو به رشد تیم را در برگیرد. آتش این اختلافات روز گذشته (یکشنبه) بیش از روزهای دیگر بود تا جایی که برخی رسانه‌ها از خداحافظی مرد ایتالیایی با دستیارانش خبر می‌دهند.

اما اگر شایعه رفتن استراماچونی با فسخ یکطرفه قرارداد به واقعیت  منتهی شود چه بلایی بر سر فتحی و تیم مدیریتش خواهد آمد؟

برای پاسخ به این پرسش لازم است عملکرد نفر نخست کادر فنی استقلال در چهار ماه گذشته مورد بررسی قرار گیرد؛ عملکردی که شاید در پنج هفته نخست لیگ نوزدهم چنگی به دل نمی‌زد اما در ادامه این مربی توانست با دانش خود استقلال را از یک تیم بحران زده به یک مجموعه مدعی تبدیل کند. تیمی که اکنون با ۲۵ امتیاز در صدر جدول، ۲ مهاجم آن (مهدی قائدی و شیخ دیاباته) با ۱۲ گل مدعی آقای گلی، ۲ بازیکن در صدر بهترین پاسور (غفوری و قائدی) و خط حمله این تیم با ۲۶ گل زده اختلاف فاحشی با دیگر تیم‌ها دارد. عملکرد استقلال زیر نظر استراماچونی نه تنها مورد تمجید هواداران این تیم بلکه مورد پسند هواداران سایر تیم‌ها قرار گرفته است.

هواداران استقلال و مجموعه فوتبال ایران برای لیگ نوزدهم نمی‌توانند که استقلال را بدون مرد ایتالیایی تصور کنند. آنان به خوبی می‌دانند که استراماچونی توانسته است پس از نزدیک به ۵ سال اعتبار از دست رفته یکی از پرطرفدارترین تیم‌های ایران را به آن برگرداند و تیمی بسازد که خط حمله ‌آن به یکی از زهردارترین خط حمله‌های لیگ تبدیل شده است.

 اگر این استقلال بدون مرد ایتالیایی باشد بدون شک هواداران نوک پیکان انتقادات را به سمت و سوی فتحی خواهند می‌رود. اعتراضی که نشان می‌دهد که فتحی حتی با قهرمانی نمی‌تواند جای خود را در بین هواداران باز کند. حال تصور کنید که در شرایطی که استقلال استراماچونی در اوج است مربی تیم به خاطر مشکلات مالی و مدیریتی قهر کند، آن زمان فضای ورزشگاه برای فتحی چگونه خواهد بود؟ بدون شک فتحی پس از استراماچونی جایی نه تنها جایی در استقلال ندارد بلکه حضور او در ورزشگاه‌ها  به کشاکش بین مدیریت و هواداران تبدیل می‌شود. همچنین با توجه به ارتباط بازیکنان با مرد ایتالیایی، بدون شک اعتراض به عملکرد مدیر کنونی آبی‌پوشان به راه خواهد افتاد که در نهایت او را مجبور به استعفا خواهد کرد.

اینکه در آستانه دیدار امروز با پیکان به مانند مرداد ماه زخم مشکلات مربی با مدیران باشگاه سرباز کرده است، نمی‌تواند خبر خوشایندی برای تمام فوتبال ایران باشد، زیرا خارجی‌های شاغل در فوتبال کشور به بهانه دریافت نکردن مطالبات در چند ماه گذشته هزینه‌های زیادی به ایران تحمیل کردند. فسخ قرارداد یکطرفه «برانکو ایوانکوویچ»، قهر «مارک ویلموتس» و بهانه گیری‌های استراماچونی نمونه‌هایی از این مشکلات هستند که بدون شک محکوم پایانی آن مدیران فوتبالی ایران هستند.

اگر استراماچونی گام در مسیر ویلموتس و برانکو بگذارد فتحی برخلاف مدیر پرسپولیس و تاج رییس فدراسیون فوتبال نمی‌تواند به بهانه های مختلف از مسوولیت شانه خالی کند بلکه او باید پاسخگو باشد که چرا زمانی پیشکسوتان و هواداران خواستار استعفای وی بودند در سمتش ماند تا کِشتی استقلال را در مشکلات خودساخته قرق کند؟

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =