خرید تضمینی محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان در صنعت نفت

تهران- ایرنا- وزیر نفت درباره تهیه اقلام مورد نیاز صنعت نفت از شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: در این زمینه با مشکلاتی از قبیل دیرکردن در ساخت محصول سفارشی مواجه هستیم که می‌توانیم این امر را با خرید تضمینی محصولات مرتفع کنیم.

بیژن نامدار زنگنه روز یکشنبه در حاشیه آغاز به کار رویداد سه روزه ارائه نیازهای فناورانه اقلام پر مصرف صنعت گاز در صندوق نوآوری و شکوفایی در جمع خبرنگاران افزود: خرید تضمینی یعنی اینکه شرکت های دانش بنیان محصولی را تولید کنند و در صورت دریافت استاندارد از مرجعی که صنعت نفت معرفی می‌کند اگر مشتری پیدا نکردند، صنعت نفت با قیمتی که از قبل توافق می‌کند آن محصول را خریداری کند.

وی اظهار داشت: این امر موجب می شود که سازنده حتما نباید با خریدار نهایی مواجه باشد بلکه تولید می کند و ما به خریداران محصولات داخلی را معرفی می کنیم، این کاری است که باید انجام شود، البته نیاز به بررسی بیشتر دارد .

وی بیان کرد: در دولت تسهیلاتی برای خرید بار اول در نظر گرفته شده است ولی این امر کفایت نمی کند و راه حل آن خرید تضمینی است، مثلا در دانه های روغنی به این صورت است که دولت می خرد، حتی اگر مازاد نیاز باشد این در دنیا مرسوم است برای اینکه آن صنعت بتواند تولید خودش را داشته باشد.

وزیر نفت ادامه داد: یکی از راه‌ها خرید تضمینی است، ما باید تضمین خرید و تقاضا برای این شرکت ها فراهم کنیم .

استقرار اولین استارتاپ‌های نفتی در پارک علم و فناوری ری تا پایان امسال 

وی در خصوص استقرار اولین استارتاپ‌های نفتی در پارک فناوری منطقه ری نیز گفت: اولین استارتاپ‌ها قبل از پایان امسال در پارک فناوری منطقه ری مستقر می شوند، در این پارک شرکت های دانش بنیان و استارتاپ های حوزه نفتی می توانند فعالیت کنند، کارهای راه اندازی این پارک فناوری آغاز شده به طوری که در حال طراحی و معماری داخلی است.

زنگنه همچنین در خصوص منابع صندوق پژوهش و فناوری صنعت نفت افزود: به زودی این صندوق در صورت تایید با سرمایه اولیه ۱۰۰میلیون تومان راه اندازی می شود تا به این واسطه از شرکت های دانش بنیان و استارتاپ های این حوزه حمایت شود.

وی گفت: تسهیلات این صندوق نه تنها به شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک فناوری ری اختصاص می یابد بلکه به همه شرکت های دانش بنیان فعال در حوزه نفتی تخصیص خواهد یافت زیرا این شرکت ها از اجزای زیست بوم فناوری هستند و ما باید وضعیت مناسب زیادی را برای آنها ایجاد کنیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =