۱۷ آذر ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۲۳
کد خبرنگار: 1027
کد خبر: 83585894
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

نشست اضطراری کاخ الیزه برای کنترل اعتراض‌ها

تهران - ایرنا - تشدید اعتراض‌ و اعتصاب مردم فرانسه به اصلاح نظام بازنشستگی دولت در روزهای اخیر که از آن به عنوان یکی از بزرگ‌ترین اعتصاب‌های عمومی این کشور در طول دهه‌های اخیر یاد می‌شود، کاخ الیزه را ناچار به تشکیل جلسه فوق العاده در روز یکشنبه کرد.

روزنامه «لو فیگارو» فرانسه امروز(یکشنبه) از تصمیم کاخ الیزه برای تشکیل جلسه کاری اضطراری با حضور «امانوئل مکرون» و وزرای دولت فرانسه در روز جاری خبر داد و نوشت: امانوئل مکرون به همراه اعضای کابینه امروز در جلسه ای فوق العاد مرتبط با برنامه اصلاح نظام بازنشستگی و تبعات آن از جمله اعتراض های گسترده در فرانسه، عصر یکشنبه در کاخ الیزه گرد هم می‌آیند.

به دنبال تظاهرات صاحبان مشاغل مختلف در پاریس و «ایل دو فرانس» از روز پنجشنبه گذشته که تا دیروز هم ادامه داشت و منجر به درگیری شدید میان پلیس و معترضان شد، اتحادیه‌های صنفی همچنین خواستار برگزاری تظاهرات در روز سه‌شنبه شده‌اند. دولت مکرون اصرار بر اجرای طرح اصلاح نظام بازنشستگی دارد اما مردم فرانسه هم حاضر نیستند از اعتراض به این طرح عقب نشینی کنند.

نشست عصر یکشنبه مکرون با نخست وزیر فرانسه و وزرای مربوطه، برای آماده سازی دولت برای کنترل اوضاع در ابتدا و اواسط هفته پیش رو است.

نشست‌ وزیران پیرامون برنامه اصلاح نظام بازنشستگی، اواخر هفته جاری بویژه با حضور «اگنس بوزن» وزیر همبستگی و بهداشت، «ژان پل دلوایه» کمیساریای علی حقوق بازنشستگی و «ژان باتیست ژباری» معاون وزیر حمل و نقل فرانسه پیگیری شد.

«ادوارد فیلیپ» نخست وزیر فرانسه قول داد که کل برنامه دولت برای یکی کردن ۴۲برنامه بازنشستگی که همزمان وجود دارند را در روز چهارشنبه هفته پیش رو تحول خواهد داد.

رئیس جمهوری فرانسه تاکید کرده که برای نهایی کردن اصلاحات و این که آن را با احترام به مردم و پاسخگویی به نگرانی‌های آنان انجام دهد مصمم است. مکرون وعده داد که دولت فرانسه برای افراد بی‌شماری که در سیستم فعلی نسبت به آنها بی‌عدالتی می‌شود ، زنان و کشاورزان و نیز افراد آسیب‌پذیر پاسخ های مثبتی ارائه می‌کند.

اعتراض‌های مردمی نسبت به سیاست‌های اقتصادی دولت موسوم به جنبش جلیقه زردها که از ۲۶ آبان سال گذشته در سراسر فرانسه آغاز شده بود، یک سالگی خود را پشت سر گذاشته و پاریس و حومه آن در چند روز اخیر شاهد اعتراضهای گسترده نسبت به برنامه اصلاح نظام بازنشستگی در این کشور است.  

معترضان به برنامه اصلاح نظام بازنشستگی دولت که از روز پنجشنبه اعتراض‌های خود را در پاریس، ایل دو فرانس و برخی دیگر از مناطق از جمله مارسی از سر گرفته‌اند، با حضور چند صد هزار نفری خود خشم خود نسبت به این برنامه که در کنار کاهش درآمدها، دو سال دیگر به سن بازنشستگی صاحبان مشاغل اضافه می‌کند را ابراز کردند.

طبق اعلام وزارت کشور فرانسه، بیش از هشتصد هزار نفر تنها در روز اول به خیابان‌ها آمدند.

این اعتراض‌ها تا دیروز پیگیری شد و به گزارش رادیو «آر.ت.ال» فرانسه امروز هم ادامه خواهد داشت؛ سازمان حمل و نقل شهر پاریس از پیش‌بینی ترافیک برای روز یکشنبه خبر داده و نوشته است: تمام خطوط مترو به غیر از خطوط یک و ۱۴ تعطیل خواهد بود.

امروز همچنین ایجاد اختلال در شبکه حمل و نقل اتوبوسی و تراموا هم پیش‌بینی شده است.

روز گذشته هم بیش از یک هزار و پانصد نفر در تظاهرات در شهر مارسی شرکت کرده و خواستار لغو اصلاحات در بازنشستگی شدند. در همین زمان، تظاهرات در شهر نانت حدود ۲ هزار و ۸۰۰ نفر را درگیر کرد و با مأموران اجرای قانون وارد تنش‌های شدید شدند.

نخستین درگیری بین معترضان و افسران پلیس در حوالی میدان کاتالونیا در پاریس فوران کرد، جایی که پلیس برای پراکنده کردن تظاهرکنندگان از گاز اشک آور استفاده کرد.

البته پیش از تظاهرات عصر شنبه در پاریس و مارسی، تعدادی از کامیون‌داران متعلق به سازمان حمل‌ونقل جاده‌ای اروپا (OTRE) در ادامه اعتراض‌ها به افزایش مالیات بر سوخت از سوی دولت «امانوئل مکرون»  رئیس جمهوری فرانسه، روز گذشته چند بزرگراه و جاده اصلی در سراسر این کشور را مسدود کردند.

۱۰ روز پیش از آن هم، کشاورزان فرانسوی در اعتراض به سیاست‌های اقتصادی دولت با تراکتورهای خود بزرگراه‌های منتهی به پاریس را بستند و موجب ایجاد ۳۲۵ کیلومتر ترافیک پرحجم شدند.  

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =