یکهزار کیلومتر از مسیر رودخانه‎های مازندران آسیب‌پذیر است

ساری- ایرنا - مدیرعامل آب منطقه‌ای مازندران گفت که بر اساس بررسی‌های انجام شده یکهزار کیلومتر از مسیر رودخانه‌های اصلی و فرعی استان آسیب‌پذیر است.

مازندران ۱۲۰ رشته رودخانه اصلی و فرعی به طول پنج هزار کیلومتر دارد که مسیر بیشتر آنها از مناطق شهری و روستایی عبور می کند. آب مورد نیاز حدود ۴۶۰ هزار هکتار از اراضی زراعی و باغی استان هم از این رودخانه ها تامین می شود.

یکی از مهم ترین مشکلات رودخانه های مازندران داشتن سردهنه های سنتی است که با بالا آمدن آب، بستن آن دشوار شده و سبب می شود تا آب وارد زمین های کشاورزی و منازل مردم شود و خسارت های سنگینی بر جای بگذارد.

همچنین بیشتر پل های ساخته شده بر روی رودخانه های مازندران دارای عرض کم با گوشواره های افتاده هستند که باعث می شود در زمان افزایش بارندگی، سیلاب و رسوبات ناشی از آن در این محدوده ها انباشته شده و آب اضافی وارد معابر و خیابان ها شود.

به گزارش روز یکشنبه روابط عمومی شرکت آب منطقه ای مازندران، ابراهیم یخکشی با تشریح آخرین وضیعت لایروبی رودخانه های استان، گفت که  بعد از سیل اواخر سال گذشته و اوایل امسال، ۱۷۳ کیلومتر از نقاط آسیب پذیر در رودخانه های مهم استان مانند چشمه کیله ، تلار، تجن و بابلرود شناسایی و اصلاح و لایروبی شود.

وی افزود: طبق برنامه و با بهره‌گیری از اعتبارات عمومی و ظرفیت بخش خصوصی و همچنین مشارکت مردمی، روند اصلاح و لایروبی مناطق آسیب پذیر رودخانه های استان ادامه دارد و امیدواریم که بتوانیم تا پایان سال طول مسیرهای اصلاح شده را به بیش از ۲۰۰ کیلومتر برسانیم .

آزادسازی ۱۰۴ هکتار حریم رودخانه 

یخکشی با بیان این که علاوه بر بازگشایی مسیر رودخانه‌ها، ١٠۴ هکتار از حریم و بستر رودخانه‌ها نیز در طی سال های ٩٧ و ٩٨ آزاد شد گفت که آزادسازی می‌تواند کار ساماندهی و لایروبی را تسهیل و تسریع کند.

وی ادامه داد: با توجه به سیل‌های اخیر، آزادسازی بستر رودخانه به مطالبه بخشی از مجاوران آن تبدیل شده و مشکلات اجتماعی در این زمینه را کاهش داده که در این زمینه نقش و همکاری بسیار خوب دستگاه قضایی و انتظامی بویژه دادستان‌های استان قابل ستایش است.

مدیرعامل آب منطقه‌ای مازندران احداث دیواره حفاظتی را برای بعضی از بازه‌ها با هدف حفظ مناطق مسکونی و اراضی کشاورزی ضروری برشمرد و گفت: از ابتدای سال ۹۷ تاکنون حدود ۴٢ کیلومتر دیواره حفاظتی برای رودخانه های استان احداث شده است.

وی هزینه ساماندهی، لایروبی، آزادسازی بستر و دیواره حفاظتی در استان را بیش از ١٢٠ میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: با توجه به تعدد سیلاب در استان و مناطق آسیب پذیر آن، انتظار می‌رود علاوه بر مشارکت بیشتر بخش خصوصی و مردم، اعتبارات عمرانی بیشتری در اختیار قرار گیرد تا ساماندهی و لایروبی با سرعت بیشتری انجام شود.

مازندران هشت سد بزرگ و کوچک و  ۸۰۰ آببندان و آبگیر دارد که میانگین ظرفیت آبگیری آنها در مجموع حدود ۷۵۰ میلیون مترمکعب برآورد می شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =