نتایج نظرسنجی: فاصله رقبا با بوریس جانسون کاهش یافته است

تهران – ایرنا - نتایج چهار نظرسنجی انتخابات آتی انگلیس نشان می‌دهد که گرچه حزب محافظه‌کار به رهبری بوریس جانسون کماکان شانس بیشتری برای کسب اکثریت کرسی‌های مجلس عوام را دارد ولی فاصله او با رقبا، فاصله چندان مطمئنی نیست.

نتایج این نظرسنجی ها دیروز (۱۶ آذر) و پنج روز مانده به انتخابات مجلس عوام انگلیس منتشر شد.

نتایج نظرسنجی ساوانتا کامرز (Savanta ComRes) نشان می دهد که حمایت ها از حزب کارگر انگلیس به رهبری جرمی کوربین در هفته گذشته چهار درصد افزایش یافت و فاصله حزب جرمی کوربین از حزب نخست وزیر به ۶ درصد رسید. اکنون محافظه کاران از ۴۲ درصد حمایت مردمی برخوردارند و حزب کارگران نیز ۳۶ درصد آرا را به خود اختصاص داده است.

نظرسنجی دلتاپل (Deltapoll) نیز نشان می دهد که محافظه کاران ۴۴ درصد آراء را به خود اختصاص می دهند و حزب کارگر با یک درصد افزایش آراء به ۳۳ درصد رسیده است. حزب ضد برگزیت لیبرال دموکرات نیز با ۴ درصد افول به ۱۱ درصد آراء را به خود اختصاص خواهد داد.

با این حال نتایج نظرسنجی یوگاو (YouGov) همچنین حزب جانسون را در حال افزایش حمایت مردمی نشان داده و اختلاف آن از رقیب کارگر را ۱۰ درصد اعلام کرده که نسبت به نظرسنجی پیشین این موسسه افکارسنجی اندکی افزایش داشته است.

اکنون حمایت از محافظه کاران با ۱ درصد افزایش به ۴۳ درصد رسیده و حزب کارگر کماکان ۳۳ در صد آرا را در اختیار دارد.

بر اساس نتایج نظرسنجی دیتاپراکسیس (Datapraxis) نیز حزب محافظه کار در انتخابات آتی ۳۴۴ کرسی را به دست خواهد آورد و حزب کارگر به ۲۲۱ کرسی بسنده خواهد کرد. گرچه این نظرسنجی نشان از کسب اکثریت مطلق برای حزب محافظه کار دارد ولی در قیاس با نظرسنجی پیشین ۱۰ کرسی از سهم محافظه کاران کم شده است.

جانسون پیش تر گفته بود که اگر حزب او در انتخابات حداکثر مطلق کرسی‌های پارلمان (بیش از ۳۲۵ کرسی) را بدست آورد، انگلیس را در تاریخ ۳۱ ژانویه از اتحادیه اروپا خارج خواهد کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha