۱۷ آذر ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۲۹
کد خبرنگار: 2474
کد خبر: 83585785
۰ نفر
کاهش نور ماهواره‌های استارلینک

تهران-ایرنا- شرکت فضایی اسپیس ایکس در تلاش برای رفع تهدید ماهواره‌های استارلینک برای نجوم، یکی از ۶۰ ماهواره‌ای است که در اواخر ماه دسامبر به این صورت فلکی اضافه خواهد کرد، آنرا به پوششی مخصوص مجهز می‌کند تا از خاصیت انعکاسی آن کاسته و اختلال در رصدهای فضایی را به حداقل برساند.

به گزارش پایگاه اینترنتی «اسپیس نیوز»، شرکت اسپیس ایکس (SpaceX) در جریان اجرای طرح اینترنت پرسرعت ماهواره‌ای استارلینک تاکنون ۱۲۰ ماهواره اینترنتی را در مدار قرار داده و در چند سال آینده هزاران ماهواره دیگر را نیز به این صورت فلکی اضافه خواهد کرد. به فاصله کوتاهی پس از پرتاب نخستین دسته از این ماهواره‌ها که در ماه مه (اردیبهشت - خرداد) انجام شد، ستاره‌شناسان متوجه روشنی بیش از اندازه این ماهواره‌ها شدند و در مورد اختلالی که این صورت فلکی در پژوهش‌های علمی و چشم‌انداز آسمان شب ایجاد خواهد کرد، ابراز نگرانی کردند.

حال گویین شاتول مدیر فنی ارشد اسپیس ایکس می‌گوید این کمپانی از همان روز اول این نگرانی‌ها را جدی گرفته و می‌خواهد اطمینان حاصل کند که در دید کودکان علاقمند به ستاره‌شناسی از آسمان اختلال ایجاد نخواهد کرد زیرا «نجوم یکی از معدود چیزهایی است که کم سن و سال‌ها را در مورد فضا به هیجان می‌آورد.»

شاتول در مقر شرکت اسپیس ایکس و در جمع خبرنگاران گفت که این شرکت در بخش تحتانی یکی از ۶۰ ماهواره‌ای که در اواخر ماه دسامبر (دهه اول دی ماه) به فضا پرتاب می‌شود، پوششی قرار خواهد داد تا جلوی انعکاس شدید نور توسط آن را بگیرد. به گفته شاتول این تنها یک طرح آزمایشی است و هنوز معلوم نیست که نتیجه بخش باشد یا نه.   

شاتول در بخش دیگری از اظهارات خود اعتراف کرد که هیچکدام از عوامل و دست اندرکاران اسپیس ایکس در زمان طراحی اولیه ماهواره‌ها انتظار بروز چنین مشکلی را نداشتند.

به گفته شاتول، این که علاقمندان به نجوم وقتی با تلسکوپ به آسمان نگاه می‌کنند، یک ماهواره استارلینک ببینند جالب است اما باید از تلسکوپشان زحل و ماه را نیز ببینند و هیچ چیز نباید مانع این کار باشد.

اسپیس ایکس در نظر دارد تا در سال آینده میلادی هر دو تا سه هفته یک بار گروه‌های ۶۰تایی ماهواره به مدار بفرستد تا بتواند آن صورت فلکی مورد نظر را که قرار است تا اواسط سال ۲۰۲۰ میلادی برای ارائه خدمات اینترنتی به مردم جهان آماده شود، بسازد.   

  

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =