۱۷ آذر ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۵۶
کد خبرنگار: 2330
کد خبر: 83585652
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

جانسون قوانین مهاجرت به انگلیس را سخت‌تر می‌کند

تهران-ایرنا- «بوریس جانسون» نخست وزیر انگلیس از طرح  جدید مهاجرت در دوران پس از خروج این کشور از اتحادیه اروپا پرده برداشته که بر اساس آن، شانس متقاضیان فاقد تخصص و مهارت‌های حرفه‌ای برای مهاجرت به انگلیس، به شدت کاهش می‌یابد.

بر اساس گزارش روز یکشنبه روزنامه انگلیسی تلگراف، این طرح از ورود اتباع خارجی فاقد تخصص و مهارت حرفه‌ای به انگلیس جلوگیری می کند مگر این که در بخش های مختلف از جمله در بخش ساخ و ساز و کارهای ساختمانی «کمبود خاص» نیروی انسانی وجود داشته باشد. چنین افرادی در صورت ورود به انگلیس تنها می توانند به صورت موقت در این کشور بمانند.

این طرح به سبک و سیاق نظام گزینش مهاجران در استرالیا است و به گفت «پریتی پتل» (Pritti Patel) وزیر کشور انگلیس، اجرای این طرح به کاهش کلی آمار مهاجرت منجر خواهد شد.

حزب محافظه کار انگلیس اعلام کرد که امتیازاتی را بر اساس ملاک های مختلفی تعیین خواهد کرد که افراد را در سه طبقه بندی قرار می دهد. طبقه بندی اول در طرح پیشنهادی، «ورود سریع» است که این امتیاز به کارآفرینان، سرمایه گذاران و کسانی که در یک رشته کیفی جوایزی دریافت کرده و به عنوان یک رهبر نوظهور یا شناخته شده تایید شده اند، اعطا خواهد شد.

طبقه بندی دوم شامل کادر پزشکی از جمله پزشکان، پرستاران و دیگر افراد حاذق در بخش مراقبت های بهداشتی است که بر اساس یک پیشنهاد شغلی تایید شده به بریتانیا وارد می شوند. این طبقه بندی همچنین شامل افراد دارای صلاحیت برای دریافت ویزای درمانی است که آنها هم امتیاز ورود سریع و هزینه های کاهش یافته را دریافت خواهند کرد.

در طبقه بندی سوم، مقرراتی برای برخی بخش های خاص پیش بینی شده است که شامل کارگرانی با مهارت پایین یا بدون تخصص است تا کمبودهای موقتی بازار کار را تامین کند که از جمله می تواند شامل کارگران فصلی بخش کشاورزی باشد.   

انتظار می رود همه روادیدها دارای محدودیت زمانی باشند و همه مهاجران باید هر  ساله اضافه بهای درمانی ویزای خود را دریافت کنند مگر این که دوباره تعیین وضعیت شوند.

اعضای حزب محافظه کار گفته اند این طرح بعد از سال ۲۰۲۲ اجرا می  شود و بالافاصله بعد از اجرا، یک برنامه تبادل رسمی را با دولت های استرالیا و کانادا به منظور بهره بندی موثر از تجربیات آنها کلید خواهد زد.

به گفته پتل، اعضای حزب محافظه کار «سیستم عادلانه تری» را وضع خواهند کرد که ضمن کاهش همزمان آمار مهاجرت «درخشان ترین و بهترین شیوه در جهان را جلب خواهد کرد»

خبرگزاری اسپوتنیک در گزارشی در همین زمینه نوشت: بوریس جانسون تاکنون بارها درباره مهاجرت غیرقانونی و کنترل نشده سخن گفته است و از مهاجران در انگلیس خواسته که زبان  انگلیسی را یاد بگیرند زیرا بخش هایی زیادی در این کشور وجود دارند که در آنها زبان انگلیسی زبان اول نیست.

در حالی که در انگلیس کمتر از یک هفته تا زمان برگزاری انتخابات زودهنگام برای تعیین نخست وزیر جدیدی باقی مانده که در نهایت برگزیت را محقق کند مقررات بعد از خروج و روابط انگلیس با دیگر کشورها بحث های داغی را برانگیخته است.

سازمان نظارت بر مهاجرت انگلیس به نقل از اداره ملی آمار این کشور اعلام  کرده، جمعیت خارجیان متولد شده در انگلیس از حدود ۵.۳ میلیون نفر در سال ۲۰۰۴ به تقریبا ۹.۳ میلیون نفر در سال ۲۰۱۸ افزایش یافته است. لهستان، هند و پاکستان سه کشور هستند که بیشترین آمار افراد متولد شده خارجی را در کشورشان دارند.

پیشنهاد برای اجرای نظام امتیازی برای مهاجران موضوع جدیدی نیست ۱۴ سال پیش نخست دولت حزب کارگر این پیشنهاد را مطرح کرد اما هرگز عملی نشد.

به نظر می رسد نتیجه نهایی کاملا به اجرای موثر روند برگزیت بستگی دارد و این که آیا امکان تردد آزاد مردم انگلیس در سراسر اتحادیه اروپا وجود خواهد داشت یانه.

telegraph.co.uk/politics/۲۰۱۹/۱۲/۰۷/boris-johnson-unveils-strict-limits-unskilled-migrants/

https://sputniknews.com/europe/۲۰۱۹۱۲۰۸۱۰۷۷۵۱۴۳۴۰-boris-johnson-unveils-post-brexit-scheme-to-root-out-low-skilled-migration-to-uk/

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha