رأی «وحدت رویه» در حکم قانون است

تهران- ایرنا- رئیس دیوان عالی کشور گفت: رأی «وحدت رویه» در حکم قانون، برای همه لازم الاتباع و در بسیاری از موارد راهگشا است.

حجت الاسلام والمسلمین سید احمد مرتضوی مقدم روز یکشنبه در نشست هم اندیشی معاونت حقوقی قوه قضائیه با قضات دیوان عالی کشور و دادگاه های عالی انتظامی قضات افزود: بنا داریم هیات عمومی فعال و پرکارتری داشته باشیم و اعلام کردیم، قضات اگر در سفرهای استانی با آرای معارضی مواجه شدند، موضوعات را برای بررسی در هیأت عمومی اعلام کنند.
وی ادامه داد: این جلسات هم اندیشی اقدام مبارکی است تا از تجربیات مقامات عالی بهره گرفته شود.
رئیس دیوان عالی کشور خطاب به نخبگان قضایی و قضات فرهیخته و برجسته اظهار داشت: امروز دستگاه قضا و دیوان عالی کشور به شدت نیازمند تنقیح قوانین است.
مرتضوی مقدم اضافه کرد: قوانین متعدد و مکرر نیاز به تنقیح دارد و در دوره جدید، معاونت حقوقی دست به کار شده اند و مایه امید است.
رئیس دیوان عالی کشور گفت: آنچه در دیوان عالی کشور و سایر بخش های دستگاه قضا وجود دارد، اطاله دادرسی و ورودی زیاد پرونده ها است که باید چاره اندیشی شود که به چه طریق از این روند جلوگیری کنیم.
وی خاطرنشان کرد: دیوان عالی کشور مرجع عالی است که باید به پرونده‌های فرجامی رسیدگی کند اما متاسفانه امروز با ورودی بسیار مواجه است و باید برای این موضوع چاره‌ای اندیشید.
مرتضوی مقدم درباره مراجعان زیاد به دیوان عالی کشور افزود: مردم به خاطر اطلاع از پرونده نباید مراجعه حضوری داشته باشند و بتوانند به راحتی هر زمان که بخواهند از فرایند رسیدگی مطلع شوند.
وی ادامه داد: سایت دیوان عالی کشور در حال بروزرسانی است تا مردم بتوانند به روز به آرای وحدت رویه، پرونده ها و اطلاعات حقوقی دسترسی داشته باشند.
رئیس دیوان عالی کشور گفت: بر این باور هستیم که باید شورای علمی در دیوان عالی کشور تشکیل شود تا مواردی که باید در هیات عمومی و آرای وحدت رویه منتشر شود، در حد عالی باشد و بر همین اساس پیشنهاد دادیم مجله حقوقی به صورت ماهنامه نظرات علمی نخبگان را منتشر کند.

1834

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha