باید از نخبگان ایرانی خارج کشور برای تبادلات بین‌المللی استفاده شود

تهران-ایرنا-  عضو موسسه پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش عالی گفت: از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۵ مغزهای ایرانی در خارج کشور یک دیاسپورا (هویت پراکنده) در سراسر دنیا تشکیل داده‌اند که می‌توان از این موضوع در تبادلات بین‌المللی استفاده کرد چون می‌تواند راهگشای بسیاری از مسائل باشد.

مقصود فراست‌خواه روز یکشنبه در نشست استنفورد - ایران ۲۰۴۰ اظهار داشت: در کشور تغییرات به صورت نامتجانس، غیر همگرا و هم ستیز صورت گرفته است، زمانی که در جامعه تغییرات مدیریت نمی شود نتیجه آن در آموزش عالی مشهود خواهد شد که افزایش بیکاری را به همراه دارد.  

استاد دانشگاه تهران افزود: به عنوان مثال از دوره ۲۰۰۶ اینترنت خیز برداشته و دسترسی مردم به اطلاعات بیشتر شده است اما فرصت های محیط زیستی و درآمدها با مشکل مواجه شده‌اند که کشور را به یک ناپایداری دچار می‌کند و بر رفتار اساتید، دانشجویان و تهیه مقالات تاثیر می گذارد.

فراستخواه تصریح کرد: تحلیل اجتماعی مشکلات با اشکال مواجه است و نیاز به تحلیل درست اجتماعی دارد.
وی با اشاره به مقاله استنفورد در خصوص رتبه علمی ایران گفت: تمامی گزارش ها در خصوص رتبه و روند علمی ایران در گزارش استنفورد آمده است، ما شرایط علمی کشور را در سطح افق مطالعات جهانی تاکنون بررسی و مطالعه نکرده ایم و نیاز به گزارش های داخلی از وضعیت علمی کشور داریم در واقع نیاز است این گزارش ها با توجه به شرایط و مطالعات اجتماعی باشد زیرا شرایط اجتماعی تاثیر گذار است.

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha