٣٠ لایحه، دستورالعمل و آیین‌نامه در دوره تحول دستگاه قضا تدوین شد

تهران- ایرنا- معاون حقوقی قوه قضائیه گفت: از ابتدای دوره تحول در قوه قضاییه تاکنون حدود ٣٠ لایحه، دستورالعمل و آیین نامه تدوین و بیش از ٢٠ مورد تصویب شده است و موارد بعدی هم در کوتاه ترین زمان ممکن انجام می شود.

حجت الاسلام والمسلمین محمد مصدق روز یکشنبه در نشست هم اندیشی معاونت حقوقی قوه قضائیه با قضات دیوان عالی کشور و دادگاه های عالی انتظامی قضات افزود: هدف از تشکیل این نشست، این است که نظرات قضات عالی رتبه در تدوین لوایح و قوانین استفاده شود؛ زیرا همواره پیشکسوتان امر قضا می گویند چرا در زمان تنقیح قوانین از نظرات آنها استفاده نمی شود و بعد از تصویب قوانین مشکلات آن مربوط به دستگاه قضایی و قضات می شود.
وی ادامه داد: معاونت حقوقی از حیث ساختار بازنگری شده است؛ در جلسه معارفه اعلام کردم تا زمانی که مراکز پژوهشی و تحقیقاتی زیرمجموعه معاونت حقوقی قرار نگیرد، موفق نخواهیم بود و از این رو پیشنهاد کردم پژوهشگاه قوه قضائیه و امور پارلمان و مجلس زیرنظر معاونت حقوقی قرار گیرند که کلیات این مهم هفته گذشته به تصویب رئیس قوه قضائیه رسید.
مصدق اظهار داشت: امروز موقعیتی برای بازنگری قوانین پیش آمده است و باید قوانینی که به جای کمک به اجرای عدالت، مانع اجرای عدالت می شوند و این موارد را قضات می دانند، به ما منعکس کنند.
وی اضافه کرد: در طول این مدت بیش از ۴٠ کارگروه تخصصی در معاونت حقوقی تشکیل و اعضای آنها بین هفت تا ١١ نفر متشکل از قضات دیوان عالی کشور و وکلا هستند و سعی بر این است که اقدامات تخصصی انجام شود.
مصدق گفت: یکی از برنامه ها، اصلاح پاره ای از قوانین است. می خواهیم آنچه مانع رسیدگی قضایی می شود، از سوی قضات پیشنهاد و در مسیر تقنینی قرار گیرد.

1834

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =