اعتمادسازی از وظایف مهم رسانه در ارتباطات بشردوستانه است

تهران- ایرنا- مدیرکل ارتباطات و تشریفات بین المللی معاونت امور بین الملل و حقوق بشردوستانه جمعیت هلال احمر گفت: اعتمادسازی یکی از وظایف و نقش های مهم رسانه در ارتباطات بشردوستانه است که از این طریق می تواند در ترسیم اهداف، اولویت ها، تبیین برنامه ها و بسیج نیروهای جامعه نقش بسزایی ایفا کند.

لیلی خالقی روز یکشنبه در کارگاه آموزشی بین المللی اصول حاکم در ارتباطات بشردوستانه و آشنایی با اصول و نهضت بین المللی صلیب سرخ هلال احمر اظهار داشت: اعتمادسازی در شناساندن سازمان های بشردوستانه به مردم و اجرای برنامه ها و اهداف بشردوستانه در جامعه، آگاهی سازی جوامع و همراهی عمومی بسیار موثر است.

وی گفت: امروزه بخش عظیمی از تحولات اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی جوامع محروم در نتیجه تلاش های ارزشمند خبرنگاران است و خبرنگاران پل ارتباطی میان مردم و مسئولان به شمار می آیند.

مدیرکل ارتباطات و تشریفات بین المللی معاونت امور بین الملل و حقوق بشر دوستانه جمعیت هلال احمر اضافه کرد: از این رو اگر ظرفیت ها و منابع موجود را به خوبی شناسایی و خوب از آنها استفاده کنیم، قادر خواهیم بود تا عملکرد بشردوستانه را بهبود بخشیم و خدمات بهتر و بیشتری را برای اعتلای نام ایران به افراد آسیب پذیر و آسیب دیده از سوانح و مخاصمات در اقصی نقاط جهان ارایه دهیم.

خالقی توضیح داد: وسایل ارتباط جمعی و اصحاب رسانه به اقشار مختلف جامعه کمک می کند تا در مسیر و خط مشی معین خود موفق تر و با آگاهی و اطلاعات بیشتری حرکت کنند. این امر در چگونگی تعامل متقابل شهروندان و همکاری دیگر سازمان های بشردوستانه تاثیر می گذارد و کنش ها و واکنش ها را جهت دار و با دیگر ابعاد جامعه متناسب می سازد. همچنین نهادهای اجتماعی را گسترش می دهد و میان شهروندان، احساسات عاطفی و روانی مشترکی را ایجاد می کند.

مدیرکل ارتباطات و تشریفات بین المللی معاونت امور بین الملل و حقوق بشر دوستانه جمعیت هلال احمر اضافه کرد: جهان امروز با پیچیدگی ها و چالش های بسیاری روبه رو است که به رغم تلاش های گسترده ای که به منظور تحکیم و تقویت صلح در جهان صورت می پذیرد، وقوع حوادث، جنگ ها و درگیرها، سوانح طبیعی و انسان ساز گوناگون چالش های فراوانی در شرایط و موقعیت های بشردوستانه پدید آورده است.

وی تصریح کرد: متاسفانه بسیاری از جنگ ها و درگیری های مسلحانه و بحران های بشردوستانه در کشورهای منطقه و فراتر از آن موجب تلفات جانی و پناهندگی و آوارگی میلیون ها نفر شده است.

مدیرکل ارتباطات و تشریفات بین المللی معاونت امور بین الملل و حقوق بشر دوستانه جمعیت هلال احمر اظهار داشت: در زمان حاضر بحران های بشردوستانه در کشورهایی همچون سوریه، عراق و یمن هنوز از غیرنظامیان، زنان و کودکان قربانی می گیرد و موجب وارد آمدن صدمات جدی به ساختارهای اجتماعی و اقتصادی این کشورها شده است.

وی افزود: با توجه به این واقعیت ها باید گفت که انجام کمک های بشردوستانه و کمک به اقشار آسیب پذیر که یکی از اهداف والای سازمان بشردوستانه جمعیت هلال احمر است، وظیفه پیچیده و سنگینی است که هماهنگی و برنامه ریزی هوشمندانه ای را می طلبد و لازم است با بکارگیری توانایی ها و تخصص های نیروهای خدوم این جمعیت در سایه احترام به یکدیگر وحدت و اعتماد متقابل و تشریک مساعی در راستای تحقق آرمان های نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران گام برداریم و قدرتمندانه و به شکلی صریح، خلاق و منظم به یاری نیازمندان بشتابیم. 

خالقی خطاب به اصحاب رسانه گفت: اصول و اهداف جمعیت هلال احمر در زمینه گسترش فرهنگ صلح و دوستی و تفاهم در جوامع و دوری از خشونت، ترویج فعالیت های بشردوستانه و عام المنفعه در تسکین آلام بشری، حفظ کرامت انسان ها و تلاش برای تامین سلامت انسان ها، رسالت بزرگی بر دوش ما و شما اصحاب رسانه به عنوان پل ارتباطی بین مردم و هلال احمر قرار داده است که مسئولیت اجتماعی و حرفه ای شغل شرافتمندانه خبرنگاری و تعهد، تخصص و خسته ناپذیری حاکم در بین این قشر، رسیدن به این اهداف را سرعت می بخشد.

وی خاطر نشان کرد: بی تردید ایفای صحیح این نقش، چه در زمان عادی و چه در زمان وقوع سوانح و حوادث، سبب افزایش اعتماد عمومی به مجموعه بزرگ جمعیت هلال احمر در میان آحاد مختلف جامعه شده است.

1834

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =