اصحاب رسانه، اصول حاکم بر ارتباطات بشردوستانه را فرامی‌گیرند

تهران- ایرنا- اصحاب رسانه امروز یکشنبه با حضور در کارگاه آموزشی اصول حاکم بر ارتباطات بشردوستانه، با اصول بنیادین نهضت بین المللی جمعیت های ملی صلیب سرخ و هلال احمر آشنا می شوند.

در این کارگاه آموزشی یک روزه که به همت جمعیت هلال احمر و مشارکت مستقیم کمیته بین المللی صلیب سرخ که صبح امروز یکشنبه در هتل بزرگ تهران درحال برگزاری است، فراگیران که جمعی از اصحاب رسانه شامل سردبیران، دبیران و خبرنگاران رسانه های جمعی ایران هستند، در این کارگاه با حقوق بین‌الملل بشردوستانه، اهمیت حقوق بین الملل بشردوستانه برای خبرنگاران، آخرین اخبار مربوط به وضعیت بشردوستانه در خاورمیانه آشنا می شوند.

بر اساس این گزارش، در اجرا و برگزاری این کارگاه آموزشی، خبرنگاران با چالش های پیش روی گزارش دهی از بحران های بشردوستانه (تجارب میدانی)، ارتباطات بشردوستانه (ابزار، منابع و دستورالعمل ها)، گزارش دهی بشردوستانه و نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر و مسئولیت ها و فعالیت های این جمعیت های ملی آشنا می شوند.

در این کارگاه آموزشی یک روزه، سخنگوی کمیته بین المللی صلیب سرخ در منطقه خاور نزدیک و میانه، مدیرکل ارتباطات و تشریفات بین الملل معاونت امور بین الملل و حقوق بشردوستانه جمعیت هلال احمر ایران، کارشناسان کمیته ملی حقوق بشردوستانه جمهوری اسلامی ایران و مشاوران حقوقی و رسانه ای کمیته ملی صلیب سرخ و هلال احمر به ایراد سخنرانی و تدریس خواهند پرداخت.
برگزاری این کارگاه آموزشی بین المللی ابتکاری نو و جدید است که از طریق آن می توان تجربیات مشترک میدانی میان جمعیت هلال احمر ایران و کمیته بین المللی صلیب سرخ را به اشتراک گذاشت.
بقای افراد در حوادث و سوانح وابسته به در اختیار قرار دادن اطلاعات در زمینه پیشگیری از وقوع بیماری های واگیردار در حوادثی چون سیل و زلزله است.
با اطلاع رسانی در زمینه تعداد افراد دچار قحطی زدگی در آفریقا یا جنگ و خشونت در سوریه و یمن می توان نیازها را شناسایی و نسبت به پاسخگویی به آن ها اقدام کرد.
اطلاع رسانی می تواند راه های جلوگیری از شیوع بیماری های واگیردار مانند سل را در سطح جوامع درگیر این بیماری اعلام کند تا افراد نسبت به انجام پیشگیری های لازم اقدام کنند.

به رغم تلاش‌های گسترده که به طور منظم در جهت تحکیم و تقویت صلح در جهان صورت می‌گیرد، بروز مخاصمات مسلحانه، جنگ و درگیری‌ها و همچنین حوادث و سوانح طبیعی و ساخت دست بشر، چالش و پیچیدگی‌های بسیاری را در شرایط و موقعیت‌های بشردوستانه پدید آورده است.
انجام کمک‌های انسان‌دوستانه و کمک به اقشار آسیب‌پذیر که یکی از اهداف والای سازمان بشردوستانه‌ای همچون نهضت بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر و به تبع آن هدف جمعیت هلال احمر نیز است، وظیفه‌ای پیچیده و سنگین بوده که نیازمند هماهنگی هوشمندانه در عرصه داخلی و بین‌المللی است.
بدون تردید ایفای صحیح این نقش چه در زمان عادی و چه در زمان بروز سوانح، حوادث و بلایا سبب افزایش اعتماد عمومی در آحاد جامعه به خانواده بزرگ جمعیت هلال احمر شده است.
بی شک استفاده از ابزارهای نوین ارتباطی، استفاده از تکنولوژی ارتباطات و آگاهی از نحوه بکارگیری وسایل ارتباط جمعی و رسانه‌های عمومی کمک می‌کند تا این جمعیت در طی مسیر و خط مشی تعیین شده موفق‌تر و با آگاهی و اطلاعات بیشتری حرکت کند؛ حتی این امر در چگونگی تعامل متقابل شهروندان و همکاری جمعیت های ملی صلیب سرخ و هلال احمر و دیگر سازمان‌های بشردوستانه تاثیرگذار بوده است.
1834

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =