فرایندهای اعتمادساز برای جلب مشارکت

تهران- ایرنا- هر چند تعداد ثبت‌نام‌ کنندگان در انتخابات می‌تواند مهم باشد، اما مهم‌تر از آن تنوع سلایق و دیدگاه‌هاست و اینکه از سویی در ثبت‌نام ظرفیت همه جریان‌های سیاسی به میدان آمده‌باشد و از سوی دیگر بعد از تایید صلاحیت‌ها نیز این امکان پیدا شود که همه جریانات بتوانند با حداکثر ظرفیت خود حضور پیدا کنند.

در گزیده ای از یادداشتی در روزنامه آرمان ملی به قلم علی تاجرنیا فعال سیاسی اصلاح‌طلب، آمده است: بدون شک یکی از جنبه‌های افزایش مشارکت مردم تنوع و کثرت انتخاب شوندگان است و تنوع انتخاب شوندگان می‌تواند تاثیر مستقیمی بر افزایش تعداد انتخاب کنندگان بگذارد. با این حال به‌نظر می‌رسد که در حال حاضر مساله مهم در کشورمان این موضوع نیست و صرفا بحث افزایش ثبت نام کنندگان نمی‌تواند افزایش مشارکت را درپی داشته باشد. آنچه اکنون در جامعه اهمیت دارد بحث ناکارآمدی است. یعنی مردم احساس می‌کنند در انتخاب سلیقه مورد نظر خود، دستشان باز نیست.

بنابراین هر چقدر که بتوانیم اعتمادسازی کنیم از این جهت که نقش نهادهایی مثل مجلس می‌تواند به کارآمدی بیشتر ساختار قدرت در مدیریت کلان کشور کمک کند به همان میزان نیز افزایش مشارکت را خواهیم داشت. یادمان باشد که الزاما نمی‌توانیم بحث توسعه سیاسی را با میزان مشارکت در رابطه مستقیم بدانیم. چرا که در برخی از کشورهای منطقه تا همین سال‌های دور برای انتخاب یک رئیس‌جمهور مادام‌العمر هم درصد بسیاری از مشارکت کنندگان را داشتیم ولی الزاما این مشارکت به تنوع سلایق و انتخاب گزینه‌های مختلف منجر نمی‌شد.

بنابراین به‌نظر می‌رسد خیلی مهم است که بتوانیم این بخش را به مردم توضیح دهیم. اگر مردم احساس کنند که مجلس از آن توان لازم برای تغییر برخوردار است لاجرم خودشان شرکت می‌کنند. کما اینکه در کشورمان وقتی می‌بینیم در شهرهای بزرگ و مراکز استان‌ها که مردم تحلیل بیشتری از شرایط موجود دارند و احساس تاثیرگذاری زیادی ندارند، میزان مشارکت کمتر است و در شهرهای کوچک و روستاها شاهد مشارکت حداکثری هستیم که الزاما نمی‌تواند منتج به این شود که معدل عمومی جامعه این خواست و دیدگاه را دارند.

از طرف دیگر باید اذعان داشت که جریانات سیاسی در کشور چندان قدرت خاصی ندارند. واقعیت این است که بخش‌هایی در قدرت وجود دارد که به‌صورت نانوشته دارای ظرفیت‌ها و پتانسیل‌هایی هستند که حتی نهادهای رسمی قدرت نیز فاقد آن هستند. مساله مهم این است که باید از میزان اثرگذاری این مجموعه‌ها کم شود. مساله دیگر اینکه کسانی که به مجلس یا دولت راه پیدا می‌کنند خیلی مهم است که بتوانند نقش خودشان را در چارچوب وظایف محوله به نحو درست و شایسته‌ای انجام دهند که این خود به اعتمادسازی منجر خواهد شد. جریان‌های سیاسی به نوعی پشتوانه دولت‌ها و مجالس هستند و مهم این است که آنها بتوانند اثربخشی داشته باشند. متاسفانه در کشورمان به‌رغم اینکه در ظاهر و روی پرده سیاست جریان‌ها و جناح‌ها خیلی مطرح هستند، اما در عقبه قدرت، اهرم‌های دیگری کارآمدند و عملا نقش احزاب بیشتر نقشی نمادین و روبنایی است و آنطور که احزاب در کشورهای صاحب دموکراسی نقش ایفا می‌کنند، در کشورمان از آن نقش برخوردار نیستند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =