بیش‌از ۴۹ هزار تن نهاده دامی در سیستان و بلوچستان توزیع شد

زاهدان- ایرنا- معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: بیش‌از ۴۹هزار و ۸۰۰ تن نهاده دام وطیور از ابتدای سالجاری تاکنون در سطح شهرستان‌های این استان توزیع شده است.

محمدرضا بندانی روز یکشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه تامین نهاده‌های دامی با هدف حمایت از دامداران و مرغداران و تامین خوراک موردنیاز دام و طیور استان مورد توجه قرار گرفته است، اظهار داشت: نهاده‌های دام و طیور توزیع شده این مدت در استان شامل ۲ هزار و ۸۲۸ تن سویا، چهار هزار و ۹۸۶ تن ذرت، ۴۰هزار تن سبوس و۲هزار تن جو بوده است.
وی ادامه داد: نهاده‌های دام و طیور توزیع شده با همکاری وزارت جهادکشاورزی، پشتیبانی امور دام کشور و استان تهیه و با همکاری مدیریت جهادکشاورزی شهرستان‌ها بین متقاضیان توزیع شده است.
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: این استان دارای سه هزار و ۷۱۸ واحد پرورش گاو شیری و پرواربندی گوساله صنعتی و کوچک روستایی،۹۱واحد پرواربندی و پرورش شتر شیری صنعتی و کوچک روستایی، هزار و ۳۸۲ واحد پرواربندی گوسفند، بز و بره صنعتی و کوچک روستایی و ۲۴۹واحد صنعتی پرورش مرغ گوشتی ،مرغ مادر، مرغ تخمگذار، شتر مرغ، بوقلمون، بلدرچین و کبک است.

به گزارش ایرنا گرچه خشکسالی‌های چند دهه اخیر در سیستان و بلوچستان به ویژه شمال استان صنعت دامپروری و کشاورزی منطقه را تحت تاثیر قرار داده اما موقعیت ویژه و استثنایی به سبب برخورداری از هزار و ۱۰۰ کیلومتر مرز خاکی با کشورهای پاکستان و افغانستان و افزون بر ۳۱۰ کیلومتر مرز ساحلی در دریای عمان و استقرار در کنار آبهای آزاد بین المللی خارج از تنگه هرمز و نزدیکی مناطق ساحلی استان با کشورهای حوزه خلیج فارس و دریای عمان و شبه قاره هند و کشورهای آفریقایی از منظر ژئوپلیتیکی، ژئواستراتژیکی و ژئواکونومیکی این استان را در موقعیت خاص از نظر تجارت و تامین نیاز کشور در بخش های مختلف از طریق واردات قرار داده است.
این استان به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی توانایی تامین گوشت قرمز مورد نیاز کشور را دارد به طوری که هیچ استانی از این ظرفیت برخوردار نیست.
از جمله ظرفیت‌های مهم سیستان و بلوچستان وجود کشتارگاه‌ها و قرنطینه دامی است که می‌تواند نقش مهمی در واردات دام داشته باشد و به همین دلیل اخیرا از سوی سازمان دامپزشکی کشور واردات دام سنگین از کشور برزیل به این استان مورد توجه قرار گرفت که اجرای این طرح نتایج مطلوب و ارزشمندی در رونق اشتغال و توسعه استان خواهد داشت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =