حمایت از معلولان و خدمات رسانی به آنها وظیفه انسانی است

یزد – ایرنا - فرماندار بهاباد در نشست کمیته مناسب سازی معلولان شهرستان گفت : حمایت از معلولان و خدمت رسانی به آنها وظیفه دینی و انسانی مردم و مسوولان است.

محمد مهدی خانی زاده بهابادی شنبه شب با بیان اینکه همه دستگاه های اجرایی موظف هستند حداقل ساختمان‌ها و اماکن تحت اختیار خود را برای استفاده معلولان مناسب سازی کنند و نهادها  بر اساس این موضوع ارزیابی خواهند شد، افزود : جزیره ای عمل کردن در این زمینه بی فایده است و تمام ارگان های شهرستان موظف هستند مصوبات کمیته مناسب سازی را اجرا کنند.

وی در این جلسه همکاری بین دستگاه های اجرایی برای مناسب سازی را مهم دانست و گفت: معلولان باید برای تردد در سطح شهر و استفاده از خدمات شهری از همشهریان و افراد سالم کمک بگیرند که این کار عزت نفس را از این قشر گرفته است زیرا زمینه استفاده بدون کمک گرفتن از دیگران برای آنها فراهم نیست.

فرماندار بهاباد در ادامه با تاکید بر لزوم تکریم این قشر افزود : آنچه در ارتباطات اجتماعی با فر معلول باید در نظر گرفته شود، این نکته است که ارتباط با آنها، باید همراه با احترام باشد و از ترحم به ایشان دوری کنیم و در واقع می توان گفت ،معلولان و جانبازان ما هیچ نیازی به ترحم ندارند بلکه نیاز به تکریم دارند و ما باید تلاش کنیم تا بتوانیم این موضوع را در مردم و مسوولان شهرستان نهادینه کنیم .

خانی زاده با تاکید بر لزوم تقویت مشارکت اجتماعی افراد معلول در جامعه ، کمک به تشکیل گروه های خودیار به منظور حمایت و توسعه جامعه خاص معلولان را از مهم ترین اقدامات برای تقویت مشارکت اجتماعی این قشر از جامعه دانست .

رئیس اداره بهزیستی بهاباد هم در ادامه این جلسه عدم مناسب سازی را یکی از مشکلات معلولان برای حضور در جامعه دانست و افزود: سهولت برای دسترسی به خدمات ارائه شده توسط دستگاه های مختلف برای معلولان میسر نیست و متاسفانه به دلیل عدم مناسب سازی ، بسیاری از آنها  خانه نشین شدند که تبعات جبران ناپذیری برای آنان دارد.

حسن عبداللهیان بهابادی یادآور شد : مناسب سازی فقط برای معلولان نیست بلکه جمعیت سالمند نیز از این مناسب سازی بهره می برند و با وجود رقم قابل توجه جمعیت معلولان در شهرستان، نیازمند تلاش و همکاری همه جانبه دستگاه ها هستیم.

وی بیان کرد: رفع مشکلات مسکن و مناسب سازی اماکن عمومی برای معلولان به صورت جدی پیگیری می شود و خودکفایی و امنیت اقتصادی و فرهنگی نیازمندان از رسالت های بهزیستی است.

در این جلسه در خصوص راهکارها و برنامه های مناسب سازی محیط شهری و ساختمان های عمومی و اداری به منظور دسترسی معلولان بحث و تبادل نظر شد و مقرر شد یک تیم کارشناسی برای نظارت بر اقدامات مناسب سازی سطح شهرستان نظارت کند و گزارش تیم کارشناسی به دبیرخانه کارگروه اعلام شود.

همچنین تمام اداره ها و دستگاه های دولتی می بایست در خصوص سرویس های بهداشتی، رمپ ورودی و خروج برابر قانون عمل کنند و شهرداری ها در زمان صدور پروانه و همچنین پایان کار و از طرفی دیگر در خصوص احداث فضاهای شهری، معابر و بویژه پیاده روها الزامات قانونی مربوط به استاندارد سازی محیط برای معلولان و سالمندان را رعایت کنند.

برابر آمارهای جهانی ۱۵ درصد افراد هر جامعه ای به نوعی از یک یا چند معلولیت رنج می برند و در ایران این عدد ۱۰ تا ۱۲ درصد است. 

در شهرستان بهاباد ۴۰۰ معلول وجود دارد که از خدمات حمایتی این نهاد بهره مند هستند .

مرکز شهرستان ۲۰ هزار نفری بهاباد در فاصله ۲۰۰ کیلومتری جنوب شرقی شهر یزد قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =