چشم ها برای رفع مشکل جامعه به دانشگاهها دوخته شده است

کرمان - ایرنا - مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری کرمان ضمن گرامیداشت ۱۶آذر روز دانشجو گفت : تمام چشم‌ها برای رفع مشکلات امروز به دانشگاه‌ها دوخته‌ شده و همگان منتظرند ببینند این نهاد علمی چه نسخه‌ای برای درمان دردهای بشر دارد.

به گزارش ایرنا، زهرا موسی‌پور شبانگاه شنبه در ویژه برنامه روز دانشجو در دانشگاه تحصیلات تکمیلی و فناوری‌های پیشرفته به نامگذاری ۱۶ آذر به عنوان روز دانشجو اشاره کرد و افزود: نامگذاری این روز بیانگر اهمیت قشر مهم و اثرگذار دانشجو در جامعه است.

وی خطاب به دانشجویان افزود: متناسب با تخصصی که دارید باید برای جامعه کارگشا باشید و نسخه‌های عملیاتی ارائه دهید و عدالت‌خواهی و آرمان‌طلبی را به جامعه منتقل کنید.

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری کرمان یکی از مهمترین ویژگی‌های انسان را قدرت تفکر و اندیشه برشمرد و تصریح کرد: تمایز انسان به قدرت اندیشه است و جوانی بهار اندیشه است.
وی با بیان اینکه علم‌آموزی و خستگی‌ناپذیری استعدادهای دوران جوانی هستند تصریح کرد: دانشجو تلاش بر اعتلای اندیشه دارد و رشد می‌کند و پیروز می‌شود و همواره با اخلاق و مستقل عمل می‌کند و مسئولیت‌پذیر بوده و یاری‌رسانی به دیگران و افتخار به پیشرفت‌های خودش دارد.
موسی پور ابراز داشت: دانشجو نسبت به خود نظر مثبت دارد، استعدادهای خود را می‌بیند، با جامعه مهربان است و برای حل مشکلات اجتماعی پیشقدم می‌شود.

کارگروه ارتباط با صنعت در دانشگاه‌های کرمان تشکیل شود  

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری کرمان گفت: کارگروه ارتباط با صنعت باید در دانشگاه‌ها به شکل قوی تشکیل شود تا نیازهای صنایع را دریافت و اعلام کرده و نخبگان و دانشجویان برای رفع مشکلات آنها اقدام کنند.

موسی پور به اقدامات مهم و با ارزشی که دانشجویان می‌توانند برای جامعه داشته باشند، پرداخت و حفظ ارتباط دانشگاه و صنعت را مورد اشاره قرار داد و گفت: حتما باید کارگروه ارتباط با صنعت در دانشگاه به شکل قوی تشیل شود تا نیازهای صنایع را دریافت و اعلام کرده و نخبگان و دانشجویان برای رفع مشکلات آنها اقدام کنند.
مدیرکل امور اجتماعی استانداری کرمان با تاکید بر اینکه برای حل این مشکلات، غیر از دانشگاه و دانشجویان فرد دیگری نمی‌تواند در این شرایط کمک کند ادامه داد: نبض جامعه در دست دانشگاه و این دانشگاه است که باید فرهنگ اقتصاد و جامعه را شارژ کرده و گره‌گشایی داشته باشد و این ظرفیت در دانشجویان وجود دارد.
موسی‌پور به موفقیت جوانان در صنعت دفاعی کشور اشاره عنوان کرد: در رفع همه نیازهای کشور باید اینگونه شاهد حضور جوانان باشیم و در شرایط اجتماعی با دنیایی مواجه هستیم که در حوزه فناوری و هوشمندسازی حرف برای گفتن دارد.  
مدیرکل امور اجتماعی استانداری کرمان به لزوم تناسب رشته‌های دانشگاهی با بازار کار و نیاز کشور پرداخت و گفت: خانواده‌ها مسئولانه به انتخاب رشته فرزندانشان کمک کنند.
موسی‌پور با اشاره به اینکه طبق برنامه ششم توسعه ۳۰ درصد رشته‌ها باید به سمت رشته‌های مهارتی پیش رود تصریح کرد: علم برای عمل و گره‌گشایی از مسائل جامعه فایده دارد، لذا باید تجدید نظر در رشته‌ها داشت که استان به چه تخصص‌هایی نیاز دارد.
مدیرکل امور اجتماعی استانداری کرمان به شکل‌گیری مدارس و دانشگاه‌های جوار صنعت در کشور تاکید و اظهار داشت: از مهمترین آسیب‌های این استان، خشکسالی و بحران آب است و به نوعی با ورشکستگی آب مواجه شده‌ایم و باید برای آن فکری کرد.
موسی‌پور به معضل حاشیه‌نشینی پرداخت و افزود: ۱۱ میلیون نفر حاشیه‌نشین در کشور داریم که ۹ میلیون ساکن بافت‌های فرسوده هستند، این مناطق آسیب‌های فراوانی دارند که افرادی بدون نقطه مشترک و تعامل و ارتباط فرهنگی کنار هم هستند و در این مکان‌ها با سرقت و مسائل فراوانی از جمله خشونت روبه رو هستیم.
وی خاطرنشان کرد: مهمترین مولفه‌هایی که یک برنامه را موفق می‌کند حمایت سیاسی، منابع مالی و برنامه خاص است که مورد قبول بوده و روی آن مطالعه صورت گرفته باشد.
مدیرکل امور اجتماعی استانداری کرمان با تاکید بر اینکه نباید نسبت به آسیب‌های جامعه بی‌تفاوت باشیم، بیان داشت: این آسیب‌ها در آینده نه چندان دور دامن خود ما را هم خواهد گرفت، لذا باید برای جامعه‌ای عاری از آسیب و مسئله تلاش کرد.
وی گفت: حضور استانداری از جنس دانشگاه موقعیت عالی است که دانشجویان ما مطالبات و خواسته‌های صحیح را بیان کنند، امروز شرایط مهیا است که بین دانشگاه و بخش‌های مختلف مدیریتی جامعه ارتباط برقرار کنید.
 

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =