حاشیه‌های ثبت‌نام داوطلبان یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در استان اردبیل

اردبیل - ایرنا- موعد نام‌نویسی یازدهمین دوره انتخابات شورای اسلامی در پنج حوزه انتخابیه استان اردبیل که شنبه شب به پایان رسید دارای حواشی خاص خود بود که رفتارها و اقدامات داوطلبان و هوادارانشان آنها را رقم زدند.

حضور در گلزار شهدا و مزار مفاخر بیشترین فراوانی اقدام داوطلبان انتخابات 

اکثریت قریب به اتفاق داوطلبانی که در حوزه‌های انتخابیه استان اردبیل بویژه در مرکز استان داوطلبان استان بوده و دارای هوادار قابل توجه بودند قریب به اتفاق نخستین اقدام خود پیش از نام‌نویسی را حضور در مزار شهدای گمنام و مفاخر قرار داده و پس از ادای احترام به همراه هواداران خود اقدام به نام‌نویسی در انتخابات کردند.

داوطلبان با اعلام قبلی در گلزار شهدا و آرامستان‌ها حضور یافته و ضمن تجدید میثاق با شهدا و ادای احترام به بزرگان با سلام و صلوات هواداران اقدام به حرکت به سوی فرمانداری‌ها کرده و این اقدام خود را به صورت گسترده در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی نشر دادند.

مادر و خانواده و نقش تبلیغی آن در ثبت‌نام نامزدهای انتخابات 

در این دوره از انتخابات گویا نقش خانواده بویژه مادران بیش از گذشته خواهد بود زیرا که تعداد قابل توجهی از داوطلبان در چند روز گذشته پیش از اقدام به ثبت‌نام در حوزه‌های انتخابیه در خانه پدری حضور یافته و با دعای خیر مادران خود و با گذشتن از زیر قرآن در دستان آنها، رهسپار فرمانداری‌ها برای ثبت‌نام در انتخابات شدند.

صفحات مجازی طی چند روز گذشته  مملو از تصاویر احساسی بدرقه فرزندان توسط مادران پیش از اقدام داوطلبان به نام‌نویسی در فرمانداری‌ها بود.

حضور خانوادگی داوطلبان در فرمانداری‌ها  نیز از دیگر جلوه های انتخاباتی در روزهای اخیر بود. اغلب داوطلبان در کنار همسران خود و تعدادی از آنها نیز با  همسر و فرزندان و قوم خویشان خود در حوزه‌های انتخابیه حاضر شده و اقدام به نام‌نویسی در انتخابات کردند.

کارناوال‌های انتخاباتی 

تعداد قابل توجهی از داوطلبان  نیز در این دوره از انتخابات با  اهداف تبلیغی و به رخ کشیدن  توان و قدرت سازماندهی خود به همراهی تعداد بیشماری از هواداران خود اقدام به حضور در فرمانداری‌ها و ثبت‌نام کردند.

فرمانداری اردبیل و برخی از  شهرستان‌ها در چند روز اخیر محل ازدحام هوادارانی بود که با اجتماع پرشمار خود باعث ترافیک در خیابان‌ها و معابر شده و اقدام به شعار به نفع داوطلب مورد حمایت خود می‌کردند.

در پی برخی انتقادها از اقدام داوطلبان  و هواداران آنها در ایجاد مزاحمت برای مردم،  تعدادی از داوطلبان رویه خود را تغییر داده و اجتماع هواداران خود را به جای فرمانداری‌ها  در محل ستادهای غیر رسمی و دفاتر و یا هتل‌ها برگزار کرده و با شعار احترام به قانون به تنهایی و با همراهی تعداد اندکی به حوزه‌های انتخابیه مراجعه کردند.

تعدادی از نامزدها از جمله  افراد مطرح  نیز برای تاثیرگذاری بیشتر به تنهایی در حوزه‌های انتخابیه حضور یافته و  این اقدام آنها در فضای مجازی نشر و تبلیغ شد.

انصراف قبل از حضور 

برخی از اوطلبان انتخاباتی نیز که در روزهای گذشته حضور تبلیغی گسترده‌ای در فضای مجازی و رسانه‌ای  بعنوان نامزد احتمالی داشته و خود را از شانس‌های پیروزی در انتخابات می‌دانستند در لحظات آخر و با انتشار اطلاعیه و بیانیه انصراف خود را  از شرکت در انتخابات اعلام کردند، در بین این افراد یکی از نمایندگان استان در مجلس دهم نیز دیده می‌شود.

انتقاد، وعده و شعار ؛ کلید رمز داوطلبان 

ایراد مطالب انتقادی ، انتقاد از عملکرد نمایندگان فعلی و دولت در اغلب مصاحبه‌ها و سخنرانی‌های داوطلبان انتخابات دیده می‌شد. بسیاری از داوطبان انتخاباتی بدون توجه به خدمات دولت و مجلس اغلب از زبان تند و تیز  استفاده کرده و همه را به ناکارآمدی متهم کرده و تاکید می‌کردند که با ورود به مجلس به این رویه خاتمه خواهند داد.

بیشتر داوطلبان از انجام برخی اقدامات عمرانی در استان در صورت پیروزی در انتخابات سخن می‌گفتند که به هیچ وجه در حوزه کاری مجلس و نمایندگان نبوده و حتی بسیای از این شعارها با توجه به وضعیت کنونی کشور امکان عملیاتی شدن ندارند.

حضور پررنگ نمایندگان  و داوطلبان ادوار 

تقریبا قریب به اکثریت افرادی که سابقه نمایندگی در یکی از دوره‌های مجلس را داشتند  در انتخابات این دوره شرکت کرده اند تا بار دیگر شانس خود را برای نشستن در کرسی مجلس امتحان کنند.

بیشتر افرادی که در دوره‌های گذشته انتخابات مجلس سابقه داوطلبی داشته‌اند در این دوره از انتخابات نیز  نام‌نویسی کرده‌اند تا شاید شکست خود در دوره‌های پیشین را جبران کنند.

آمار نسبتا کم داوطلبان زن 

با اینکه ۲۰ زن در  استان اردبیل برای انتخابات مجلس یازدهم ثبت‌نام کرده‌اند اما در مقایسه با  ۲۱۴ داوطلب مرد تعداد زنان بسار ناچیز می‌باشد.

موضوع جالب توجه در این میان عدم حضور داوطلب زن در برخی حوزه‌های انتخابیه و یا تعداد یک یا ۲ نفر بودن زنان داوطلب در حوزه های انتخابیه می‌باشد.

بیشترین زنان داوطلب انتخابات مربوط به حوزه انتخابیه مرکز استان بوده و در شهرستان‌ها زنان استقبال کمتری برای حضور در انتخابات کرده‌اند.

ثبت‌نام ۲۳۴ داوطلب در استان اردبیل 

در استان اردبیل با پایان موعد انتخابات  ۲۳۴ نفر در این استان داوطلب نمایندگی مجلس شدند که از این تعداد ۱۰۱ نفر در حوزه انتخابیه اردبیل ، نمین، نیر و سرعین؛ ۶۰ نفر در حوزه انتخابیه پارس‌آباد، بیله‌سوار و اصلاندوز مغان ، ۳۸ نفر در حوزه انتخابیه خلخال و کوثر ، ۲۱ نفر در مشگین‌شهر و ۱۴ نفر در گرمی‌مغان داوطلب نمایندگی مجلس شدند.

۲۱۴نفر از دواطبان مرد و ۲۰ نفر زن بودند و  از نظر تحصیلات نیز  ۲۱ نفر از  داوطلبان دارای مدرک دکترا، ۱۹۵ نفر کارشناسی ارشد، ۱۱ نفر مدرک کارشناسی بوده و هفت نفر نیز مدرک حوزوی دارند

به گزارش ایرنا ، نام‌نویسی از نامزدهای انتخابات از روز یکشنبه ۱۰ آذر شروع و شامگاه شنبه ۱۶ اذر به پایان رسید.

استان اردبیل پنج حوزه انتخابیه داشته و دارای هفت نماینده در مجلس شورای اسلامی می‌باشد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =