بیش‌از ۲۸ هزار راس گاو و گوساله وارد سیستان و بلوچستان شد

زاهدان- ایرنا- رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: امسال بیش‌از ۲۸ هزار راس گاو و گوساله و هشت هزار و ۱۸۹ نفر شتر وارد این استان شده است.

غلام حیدر زورقی روز یکشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: امسال برای نخستین بار از سوی وزارت جهادکشاورزی مجوز واردات دام سبک و سنگین مولد و پرواری صادر شد.

وی ادامه داد: سیستان و بلوچستان از محل دام‌های وارداتی ۳۰ درصد گوشت موردنیاز کشور را می‌تواند تامین کند.

رییس سازمان جهادکشاورزی سیستان و بلوچستان بیان کرد: پنج هزار راس گوساله وارداتی این مدت استان برای پرواربندی و ۲۳ هزار راس آن برای کشتار در نظرگرفته شده و همچنین ۶۰۰ نفر از شترهای وارداتی برای پرواربندی و بقیه برای کشتار استفاده شد.

وی گفت: واردات دام زنده به سیستان و بلوچستان علاوه بر تامین گوشت مورد نیاز استان و حتی کشور باعث فعال شدن کشتارگاه‌ها و اشتغال منطقه می‌شود.

زورقی تاکید کرد: سیستان و بلوچستان به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی توانایی تامین گوشت قرمز موردنیاز کشور را دارد به طوریکه هیچ استانی از این ظرفیت برخوردار نیست.
به گزارش ایرنا گرچه خشکسالی‌های چند دهه اخیر در سیستان و بلوچستان به ویژه شمال آن صنعت دامپروری و کشاورزی منطقه را تحت تاثیر قرار داده اما موقعیت ویژه و استثنایی به سبب برخورداری از هزار و ۱۰۰ کیلومتر مرز خاکی با کشورهای پاکستان و افغانستان و افزون‌بر ۳۱۰ کیلومتر مرز ساحلی در دریای عمان و استقرار در کنار آب‌های آزاد بین المللی خارج از تنگه هرمز و نزدیکی مناطق ساحلی استان با کشورهای حوزه خلیج فارس و دریای عمان و شبه قاره هند و کشورهای آفریقایی از منظر ژئوپلیتیکی، ژئواستراتژیکی و ژئواکونومیکی این استان را در موقعیت خاص از نظر تجارت و تامین نیاز کشور در بخش های مختلف از طریق واردات قرار داده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =