وزیر خارجه ترکیه: با همه توان از کشتی‌های خود در مدیترانه حفاظت می‌کنیم‌

تهران- ایرنا- وزیر خارجه ترکیه روز شنبه گفت: ما به دنبال درگیری با کسی نیستیم اما در صورت رسیدن به آن، با همه توان از کشتی‌های خود در شرق مدیترانه حفاظت می‌کنیم.

به گزارش خبرگزاری قبرس نیوز، "مولود چاووش اغلو" در ایتالیا در پاسخ به خبرنگاران مبنی بر آنکه آیا ترکیه با توجه به فعالیت‌های خود در شرق مدیترانه، از زور استفاده خواهد کرد؟ گفت: کشور ما ضامن ترک‌های قبرس است.

وی در خصوص حفاری‌های ترکیه در مدیترانه گفت: ما برای یافتن راه حل همه کار انجام داده‌ایم، اما طرف یونانی قبرس نمی‌خواهد توافق کند.  

چاووش اغلو مجدداً موضع کشور خود را در مورد فعالیت‌های یک جانبه یونان در قبرس برای اکتشاف هیدروکربن‌ها بیان کرد و گفت: این اکتشافات باید از طریق کمیته مشترک انجام شود.  
تنش میان ترکیه و یونان به دلیل حفاری‌های ترکیه در شرق دریای مدیترانه و در جوار سواحل قبرس تشدید شده است.  

ترکیه تاکنون دو حلقه چاه نفت در حوالی جزایر شرق و غرب قبرس حفر کرده است که موجب اعتراض قبرس و اتحادیه اروپا شده است.

دو کشتی حفاری ترکیه اینک در منطقه اقتصادی ویژه قبرس (EEZ) فعالیت می‌کنند. کشتی حفاری «فاتح» حدود ۱۳ مایل دریایی در ساحل «کارپاسیا» قرار دارد و انتظار می‌رود که در منطقه باقی بماند و عملیات حفاری را در یک مکان جدید انجام دهد.  

در واکنش به اقدام ترکیه برای اکتشاف نفت در شرق دریای مدیترانه، اتحادیه اروپا از سازوکار تحریم ترکیه به دلیل اکتشاف گاز طبیعی در آب‌های ساحلی قبرس خبر داد.

ترکیه، قبرس را به عنوان کشور به رسمیت نمی‌شناسد و اقدامات خود را در چارچوب حفاظت از منافع خود و ترک‌های قبرس ساکن شمال این جزیره تقسیم شده، توجیه می‌کند.

قبرس به عنوان عضو اتحادیه اروپا، اخیرا ترکیه را متهم کرده که با اعزام کشتی‌های حفاری جدید به آب‌های منطقه‌ای این جزیره، اوضاع را متشنج کرده، اما انکارا مدعی شده که این کشتی‌ها در آب‌های این کشور استقرار یافته‌اند.

دولت قبرس تلاش جدید ترکیه برای عملیات حفاری  در جنوب غرب این جزیره را حکوم کرده و آن را نقض حق حاکمیت قبرس در دریای مدیترانه دانسته است.  

جزیره قبرس به بخش‌های یونانی نشین و ترک نشین تقسیم شده که بخش ترک نشین شمال قبرس در سال ۱۹۷۴ در واکنش به ناآرامی‌ها در این جزیره میان یونانی تبارها و ترک تبارها، به اشغال نیروهای ترکیه درآمده، هر چند نهادهای بین المللی این اقدام آنکارا را به رسمیت نشناخته‌اند.

بخش یونانی نشین قبرس عضو اتحادیه اروپا است.  

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =