پرونده ثبت نام از داوطلبان نامزدی نمایندگی مجلس در خراسان رضوی بسته شد

مشهد- ایرنا- پرونده ثبت نام از داوطلبان نامزدی نمایندگی یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در استان خراسان رضوی شنبه شب بسته شد.

به نظر می‌رسد روند ثبت نام قطعی داوطلبان در روز هفتم ثبت نام در این استان به درازا کشیده است زیرا تا ساعت ارسال خبر رییس ستاد انتخابات خراسان رضوی آمار قطعی ثبت نام شدگان را در اختیار رسانه‌ها قرار نداده است.

با این حال فرمانداران برخی مراکز حوزه‌های انتخابیه ۱۲ گانه خراسان رضوی در گفت و گو با خبرنگاران ایرنا شمار ثبت نام شدگان داوطلب نامزدی نمایندگی مجلس را به شرح زیر اعلام کردند:

افزایش ۱۹ درصدی ثبت نام داوطلبان در مشهد

فرماندار شهرستان مشهد گفت: ۵۳۳ نفر برای نامزدی نمایندگی یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه مشهد و کلات ثبت نام کردند که در مقایسه با انتخابات دوره دهم مجلس ۱۹ درصد افزایش دارد.

محمدرضا هاشمی افزود: ۸۱ نفر از ثبت نام شدگان از بانوان هستند و میانگین سنی ثبت نام شدگان نیز حدود ۴۴ سال است.

وی با بیان اینکه از پنج نماینده فعلی مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی نیز چهار نفر ثبت نام کرده‌اند ادامه داد: به ازای هر کرسی مجلس در این حوزه انتخابیه ۱۰۶ نفر داوطلب نامزدی انتخابات شده‌اند.  

ثبت نام ۴۰ نفر در فریمان 

فرماندار و رییس هیات اجرایی انتخابات شهرستان فریمان نیز گفت: طی هفت روز گذشته ۴۰ نفر در حوزه انتخابیه فریمان، سرخس و بخش‌های رضویه و احمدآباد مشهد برای نامزدی نمایندگی مجلس شورای اسلامی ثبت نام کردند که یکی از آنان زن است.

عباسعلی صفایی افزود: در آخرین روز ثبت نام نیز ۱۰ نفر در این حوزه انتخابیه ثبت نام کردند که یک مدیر کل سابق خراسان رضوی تنها چهره شاخص امروز بود.

۷۵ داوطلب نمایندگی مجلس از سبزوار

فرماندار و رییس ستاد انتخابات سبزوار نیز به خبرنگار ایرنا گفت: امروز (شنبه) ۲۵ مرد و سه زن در حوزه انتخابیه سبزوار، جوین، جغتای، داورزن و خوشاب ثبت نام کردند.

احمد برادران افزود: در ۶ روز گذشته نیز ۴۷ نفر برای نامزدی نمایندگی از این حوزه انتخابیه ثبت نام کرده بودند که سه نفر آنها زن هستند.

وی ادامه داد: در مجموع پس از پایان روز هفتم  ۷۵ نفر برای نامزدی نمایندگی مجلس در این حوزه انتخابیه ثبت نام کردند که در بین آنها ۲ نماینده کنونی مجلس و یک نماینده سابق نیز به چشم می‌خورد.

وی گفت: پنج نفر نیز در تهران برای نامزدی نمایندگی از حوزه انتخابیه سبزوار ثبت نام کردند که یک نفر آنها از نمایندگان  سابق سبزوار در مجلس است.

برادران جمعیت شهرستان‌های سبزوار، جوین، جغتای، خوشاب و داورزن را ۴۶۰ هزار نفر اعلام کرد.

ثبت نام قطعی ۳۳ نفر در کاشمر

فرماندار شهرستان کاشمر نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با تشکر از همه افرادی که با حضور خود در فرمانداری به عنوان نامزدی نمایندگی یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه کاشمر، خلیل آباد و بردسکن ثبت نام نمودند افزود: پس از پایان مهلت قانونی ۳۳ نفر با تحویل مدارک خود ثبت نام نمودند که در بین این افراد از همه اقشار و گروه‌های سیاسی حضور دارند.

مسلم ساقی شمار داوطلبان زن را چهار نفر عنوان کرد و ادامه داد: براساس اطلاعات ثبت شده مدرک تحصیلی یک نفر از ثبت نام شدگان لیسانس و ایثارگر، ۲۵ نفر کارشناسی ارشد، ۶ نفر دکتری و یک نفر حوزوی است.

وی گفت: شغل یک نفر روحانی، هشت نفر استاد دانشگاه، هشت نفر فرهنگی، هشت نفر کارمند، سه نفر بازنشسته، پنج نفر سایر مشاغل و یک نفر آزاد می‌باشد.

رییس هیات اجرایی حوزه انتخابیه کاشمر با بیان اینکه  ۳۰ درصد ثبت نام شدگان جزو ایثارگران هستند افزود: یک نفر از داوطلبین جزو نمایندگان ادوار گذشته مجلس و هفت نفر از داوطلبین سابقه داوطلبی در ادوار گذشته انتخابات مجلس شورای اسلامی را دارند.

وی ادامه داد: جوانترین داوطلب این حوزه انتخابیه متولد ۱۳۶۵ و پیرترین آنان متولد ۱۳۳۶ است.

وی گفت: در اولین روز ثبت نام ۲ نفر، روز دوم یک نفر، روز سوم یک نفر و روز چهارم سه نفر، در پنجمین روز هفت نفر و در ششمین روز ۹ نفر و در روز هفتم ۱۰ نفر ثبت نام خود را با تحویل مدارک لازم نهایی نمودند. ‌

ثبت نام در ۲ حوزه خواف و گناباد 

حسین سنجرانی، فرماندار خواف نیز شمار ثبت نام شدگان در حوزه انتخابیه خواف و رشتخوار را ۵۸ نفر عنوان کرد و گفت: نماینده کنونی مردم حوزه انتخابیه، فرماندار سابق و سه مدیر اسبق شهرستان جزو چهره‌های شناخته شده در ثبت نام شدگان امروز بودند.

فرماندار گناباد نیز گفت: تا ساعات پایانی امشب ۲۶ نفر در حوزه انتخابیه گناباد و بجستان ثبت نام کردند اما ممکن است برخی داوطلبان این حوزه انتخابیه در تهران ثبت نام کرده باشند. 

علیرضا قربانی افزود: نماینده فعلی مردم در مجلس، فرماندار قبلی و یکی از مدیران وزارت علوم جزو ثبت نام شدگان امروز هستند.

ثبت نام پنج داوطلب برای مجلس خبرگان

محمد رضا هاشمی، رییس هیات اجرایی اولین انتخابات میان‌ دوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری در خراسان رضوی نیز گفت: در روز نخست ثبت نام از داوطلبان نامزدی برای این انتخابات هیچ داوطلبی به حوزه انتخابیه مستقر در فرمانداری مشهد مراجعه نکرد اما امروز و در دومین روز چهار نفر در مشهد و یک نفر نیز در ستاد انتخابات تهران برای نامزدی نمایندگی انتخابات میاندوه‌ای مجلس خبرگان رهبری در خراسان رضوی ثبت نام کردند.

انتخابات میان‌دوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری برای انتخاب یک نماینده خراسان رضوی در آن مجلس همزمان با انتخابات مجلس شورای اسلامی برگزار می‌شود.

مرحوم آیت‌الله سیدمحمود شاهرودی نماینده مردم خراسان رضوی در خبرگان رهبری پارسال درگذشت.

۶ نفر از ۸۸ نماینده مجلس خبرگان رهبری، نمایندگان مردم استان خراسان رضوی در جمع خبرگان هستند.

فرایند ثبت نام از داوطلبان نامزدی نمایندگی در این انتخابات که از روز جمعه ۱۵ آذر ماه آغاز شده است مدت هفت روز ادامه دارد.

۱۸ نفر از مجموع ۲۹۰ نماینده مجلس شورای اسلامی را نیز نمایندگان خراسان رضوی در خانه ملت تشکیل می‌دهند.

استان ۶ میلیون و ۴۰۰ هزار نفری خراسان رضوی ۱۲ حوزه انتخاباتی دارد.

"حوزه مشهد و کلات" با پنج نماینده در مجلس شورای اسلامی بزرگترین حوزه انتخاباتی از نظر شمار جمعیت و تعداد نمایندگان در میان ۱۲ حوزه انتخاباتی خراسان رضوی محسوب می‌شود.

انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی روز دوم اسفند ماه آتی به طور همزمان در سراسر کشور برگزار می‌شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =