مشارکت مردم، کمک زیادی به نظارت بر بازار می‌کند

زنجان - ایرنا - رییس اتاق اصناف استان زنجان گفت: نظارت بر بازار، تنها با بازرسی بازرسان اتفاق نمی‌افتد و مردم نیز باید مشارکت کنند.

سیدمحمود موسوی شامگاه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، اظهار داشت: مردم می‌توانند با مقایسه قیمت‌ها اقدام به خرید کرده و یا در صورت مشاهده تخلف، به شماره پیغامگیر ۱۲۴ اطلاع دهند.

وی با بیان اینکه در صورت مشاهده تخلف و یا گزارش مردمی با واحد مربوطه بدون اغماض برخورد می‌شود، افزود: برای سهولت و تسریع در رسیدگی به تخلفات، دفتر بازرسی در ضلع غربی سبزه‌میدان مستقر است و در صورت شکایت مردم در همان لحظه رسیدگی می‌شود.

موسوی با بیان اینکه جلسات کارگروه تنظیم بازار استان پس از اصلاح نرخ و سهمیه‌بندی بنزین با فاصله زمانی کم از یکدیگر تشکیل شده است، اظهار داشت: نظارت مستمر و میدانی بر بازار توسط بازرسان اتاق اصناف، سازمان صنعت، معدن و تجارت، سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان و بازرسان افتخاری به صورت محسوس و نامحسوس صورت می‌گیرد.

رییس اتاق اصناف استان زنجان تصریح کرد: علاوه بر بازار مرکز شهر زنجان در حوزه خدمات در حاشیه شهر نیز سوء استفاده‌هایی به بهانه گرانی بنزین، صورت گرفته که پرونده تمام آن‌ها بدون اغماض به تعزیرات حکومتی معرفی و برخورد جدی با آن‌ها صورت می‌پذیرد.

وی با بیان اینکه برخی مواد غذایی مانند حبوبات از گذشته، خریداری شده و ارتباطی به گرانی بنزین ندارد، خاطرنشان کرد: خرید میوه و تره‌بار به صورت روزانه بوده که با نرخ بنزین و کرایه حمل و نقل، ارتباط دارد و سبب افزایش قیمت شده است.

موسوی اضافه کرد: آزاد شدن صادرات میوه و تره‌بار نیز دلیل دیگر افزایش قیمت در بازار است.

رییس اتاق اصناف استان زنجان در خصوص کرایه نیسان‌های باربری نیز گفت: سوخت حدود ۸۰ درصد نیسان‌ها گازوئیل بوده و ۱۰ درصد نیز دوگانه‌سوز هستند و بنابراین نرخ کرایه باربری آن‌ها ارتباطی به افزایش قیمت بنزین ندارد.

وی با بیان اینکه باربری با نیسان‌های بنزین‌سوز نیز برای رانندگان صرفه اقتصادی ندارد، خاطرنشان کرد: بنابراین در نرخ حمل و نقل بین شهری در نیسان‌ها نیز نباید افزایش کرایه به بهانه افزایش نرخ بنزین صورت پذیرد.

رییس اتاق اصناف استان زنجان با اشاره به فعالیت ۴۰ هزار واحد صنفی در این استان، گفت: ۲۵ هزار واحد صنفی مربوط به شهرستان زنجان است.

موسوی با بیان اینکه شمار اصناف نسبت به جمعیت استان زنجان بیشتر بوده و تناسب ندارد، افزود: اغلب فعالان این عرصه افرادی هستند که یا شغل قبلی خود را از دست داده و یا به دلایل دیگر وارد سیل عظیم اصناف شده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: استان زنجان از نظر تعداد واحد صنفی بعد از یزد، دومین استان کشور است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =