۱۶ آذر ۱۳۹۸،‏ ۲۰:۵۳
کد خبرنگار: 1279
کد خبر: 83585014
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

خوزستان و ۱۸ کرسی نمایندگی مجلس

اهواز- ایرنا- جریان شناسی ثبت‌نام داوطلبان نمایندگی مجلس در استان خوزستان مدل جدیدی را نشان می‌دهد که می توان آن را در طول دوره‌های گذشته کم سابقه دانست.

به گزارش ایرنا، امروز شنبه در آخرین روز از مهلت تعیین شده ۶۷ هیات اجرایی در ۱۴ حوزه انتخابیه تشکیل شده که رسما از فردا یکشنبه کار بررسی صلاحیت داوطلب نمایندگی مجلس در خوزستان را آغاز خواهند کرد.

با وجود اینکه برخی از چهره‌های استان کار ثبت‌نام خود را به آخرین روز مهلت نام نویسی موکول کردند، پیش‌بینی می‌شود، تعداد دا,طلبان به بیش از ۶۰۰ نفر افزایش پیدا کند.

بررسی‌های صورت گرفته نشان می‌دهد که بیشتر داوطلبان بدون وابستگی به جریان خاصی به منظور حضور در رقابت‌های انتخاباتی ثبت‌نام کرده‌اند، اما به‌نظر می‌رسد که چهره‌های وابسته به جریان اصولگرایی بیشترین تعداد ثبت نامی‌ها را به خود اختصاص دادهاند.

نماینده پاک دست منافع مردم را بر منافع شخصی ترجیح میدهد

حجت الاسلام سید رضا فلاحی مقدم عضو سابق شورای اسلامی شهر اهواز که داوطلب این دوره از نمایندگی مجلس شورای اسلامی شده است نماینده پاک دست را نماینده ای دانست که منافع مردم را بر منافع شخصی ترجیح داده و در این فرصت چهار ساله که توسط مردم در اختیارش قرار گرفته است به دنبال فرصت‌طلبی نباشد.

وی در جمع خبرنگاران مجلس دهم را مجلسی ضعیف‌ معرفی کرد و گفت: خلاء حضور نخبگان، افراد برجسته و کارآمد در این دوره کاملا محسوس است.

مشکلات خوزستان اورژانسی است

انتخابات در استان خوزستان با زمزمه هایی از حضور چهره‌ای خبر می‌داد که گفته می‌شد تعیین کننده سرنوشت نتایج رقابت های اسفندماه امسال است. عبدالحسین مقتدایی استاندار سابق خوزستان در آخرین روز از مهلت ثبت نام داوطلبان وارد ستاد انتخابات فرمانداری اهواز شد و برای حوزه انتخاباتی اهواز، باوی، حمیدیه و کارون نام نویسی کرد و به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

او مشکلات استان را در حوزه‌های مختلف عنوان کرد و گفت: مشکلات استان خوزستان به حالت اورژانسی رسیده‌اند و قبل از هر اقدامی باید شرایط استان به وضعیت طبیعی خود بازگردد تا برای رفع مشکلات موجود بر اساس اولویت‌ها برنامه‌ریزی کرد.

این نماینده ادوار مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی به عنوان یک چهره اصلاح طلب شناخته شده از حضور خود در انتخابات به عنوان یک فرد مستقل خبر داد و با گلایه از برخی تصمیم گیری‌های مدیریتی در سطح کشور، گفت: یکی از مشکلات جدی که در این نوع تصمیم‌گیری‌ها با آن روبه رو هستیم این است که هرکس زورش بیش، سهمش هم بیشتر است که این به عنوان یک ضعف در اداره امور محسوب می‌شود.

مجلس شخصی

امیر حیات مقدم اولین استاندار دولت احمدی نژاد در خوزستان نیز از دیگر چهره هایی است که از حوزه انتخابیه ماهشهر، هندیجان و امیدیه داوطلب نمایندگی مجلس شد. این داوطلب نمایندگی مجلس ورود خود به کارزار انتخاباتی را با انتقادی شدید از علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی آغاز کرده است.

وی  مجلس فعلی را مجلس شخصی دانست و گفت: تصمیمات سلیقه‌ای که از سوی رئیس مجلس اعمال می‌شود به کشور آسیب جدی وارد کرده است.

سفره مردم تغییری نکرده است

مسعود اسدی رییس مجمع هماهنگی تشکل‌های کشاورزی کشور نیز از دیگر چهره‌هایی است که با حضور در فرمانداری اهواز برای حضور در رقابت‌های انتخاباتی اقدام به ثبت نام کرده است. وی در بدو حضور در ستاد انتخابات در جمع خبرنگاران بر خواست مردم برای داشتن نمایندگانی صادق تاکید کرد و گفت: صادقانه می‌گویم که مردم بیش از هرچیزی تشنه صداقت هستند و من ترجیح می‌دهم در گام اول با همه صادق باشم.

او به شرایط زندگی مردم استان و اهواز اشاره کرد و گفت: این شرایط به شکلی نیست که بخواهم از خودم و یا برنامه‌های کاریم چیزی بگویم؛ به این خاطر که هرچه بگویم برای مردم شعار محسوب می‌شود.

وی تصریح کرد: طی سال های گذشته خیلی‌ها آمدند و از کنار شعارهایی که می‌دادند عبور کردند و تنها چیزی که تغییر نکرد، سفره مردم بود.

خوزستان رکورد تعداد داوطلبان ثبت نام کننده را می شکند

استان خوزستان با وجود داشتن ۱۴ حوزه انتخابیه اصلی و ۶۷ هیات اجرایی باید در اسفند ماه امسال، ۱۸ نماینده مردم را راهی مجلس شورای اسلامی کند. با وجود اینکه تا ساعاتی دیگر تعداد نهایی ثبت نام کنندگان مجلس از سوی ستاد انتخابات استان اعلام می‌شود، می‌توان از هم اکنون، انتخاباتی پرشور را برای استان پیش بینی کرد.

رئیس دفتر نظارت و بازرسی شورای نگهبان در استان بعد از ظهر امروز در ستاد انتخابات شهرستان اهواز با حضور در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه در دهمین دوره از انتخابات مجلس شورای اسلامی تعداد ۶۲۴ نفر ثبت نام کردند، گفت: پیش‌بینی می‌شود این رکورد برای یازدهمین دوره شکسته خواهد شد.

ابوالحسن معماری با بیان اینکه کار رسیدگی به صلاحیت داوطلبان از فردا و در ۱۴ حوزه انتخابیه آغاز می‌شود، گفت: بر اساس قانون باید این بررسی‌ها طی ۱۰ روز در محل سکونت داوطلبان ثبت نام کننده انجام شود.

تا ساعت ۱۹ روز ششم اسامی ۵۵۸ نفر از داوطلبان یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، ثبت شده بود. در حوزه انتخابیه اهواز، کارون، حمیدیه و باوی ۱۷۱ نفر؛ مسجدسلیمان، اندیکا، لالی و هفتکل ۳۰ نفر؛ رامهرمز و رامشیر ۲۶ نفر؛ شوشتر و گتوند ۱۷ نفر؛ بندر ماهشهر، امیدیه، هندیجان و جولکی ۲۸ نفر؛ اندیمشک ۳۷ نفر؛ دزفول ۳۵ نفر؛ آبادان ۴۵ نفر؛ شوش ۲۰ نفر؛ بهبهان و آغاجاری ۲۷ نفر؛ خرمشهر ۲۰ نفر؛ دشت آزادگان و هویزه ۳۵ نفر؛ شادگان ۱۸ نفر و ایذه ۴۹ نفر داوطلب شده‌اند.

ثبت نام داوطلبان نمایندگی یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی از یکشنبه ۱۰ آذر آغاز و به مدت هفت روز (پایان وقت اداری ۱۶ آذر) از ساعت هشت صبح تا ۱۸ در ۱۴ حوزه انتخابیه اصلی خوزستان انجام می‌شود.

خوزستان دارای ۱۴ حوزه انتخابیه اصلی، ۱۳ حوزه انتخابیه فرعی و ۴۰ بخشداری مستقل است.

دوم اسفند سال ۱۳۹۸، یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و انتخابات میان دوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری، برگزار خواهد شد. انتخابات میان دوره‌ای خبرگان در خوزستان انجام نمی‌شود.

استان خوزستان ۱۸ نماینده در مجلس شورای اسلامی دارد. این تعداد نماینده در انتخابات دوم اسفند تغییری نخواهد داشت. حوزه‌های انتخابیه آبادان و اهواز هر کدام با سه نماینده بیشترین تعداد نمایندگان را در حوزه های انتخابیه خوزستان دارند.

انتخابات مجلس دهم در خوزستان در ۲ مرحله برگزار شد که مرحله اول آن ۷ اسفند ۹۴ و مرحله دوم ۱۰ اردیبهشت ۹۵ بود. بیش از ۶۰۰ نفر برای دهمین دوره مجلس شورای اسلامی ثبت نام کرده بودند اما تنها ۳۶۴ نفر ازاین تعداد،   تایید صلاحیت شدند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =