زنان اهل‌بیت (ع) هرکدام مبدا یک حرکت اجتماعی بزرگ بودند

قم - ایرنا - رییس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی با اشاره به سالروز رحلت حضرت معصومه (س) گفت: زنان خاندان اهل‌بیت (ع) ازجمله حضرت معصومه(س) هرکدام مانند خود مردان اهل‌بیت (ع) مبدا و منشا حرکت‌های بزرگ اجتماعی بودند.

به گزارش شامگاه شنبه روابط عمومی مرکز تحقیقات مجلس شورای اسلامی، آیت‌الله احمد مبلغی روز شنبه در مراسمی به مناسبت سالروز رحلت حضرت معصومه (س) در قم خاطرنشان کرد: به برکت حضور و حرکت اجتماعی و فعالانه کریمه اهل‌بیت(ع)، شهر مقدس قم امروز به پایگاه تولید و بازتولید علوم اهل‌بیت، محاسن و مکارم اهل‌بیت و حرم اهل‌بیت (ع) تبدیل‌شده است. 

وی با اشاره به اینکه زنان اهل‌بیت (ع) مانند مردان آن‌ها اجتماعی بودند، گفت: زنان اهل‌بیت عصمت و طهارت (ع) به‌تناسب زمان خود درصحنه‌های اجتماعی حضور داشتند به‌گونه‌ای که حضرت زینب کبری (س) بعد از حادثه عاشورا با خطبه‌های رسا و غرای خود، خطبه‌های حضرت علی (ع) را در اذهان تداعی می‌کرد و در سخنرانی‌های خود مسائل را به نحوی موثر دسته‌بندی و تحلیل می‌نمود.

مبلغی با اشاره به این‌که حرکت اجتماعی حضرت معصومه (س) قم را به حرم اهل‌بیت (ع) تبدیل کرد، گفت: اگر حضرت فاطمه معصومه (س) یک سلوک انزواگرایانه می‌داشت، قم، قم نمی‌شد.

وی اظهار داشت: به برکت کریمه اهل‌بیت (ع)، در روایات برای قم یک حساب ویژه‌ای بازشده و این شهر به‌عنوان پایگاه و حرم اهل‌بیت عصمت و طهارت (ع) لقب گرفته است.

رییس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس با اشاره به‌ضرورت شان شناسی اهل‌بیت (ع) و اقتضا شناسی شئون اهل‌بیت (ع)، گفت: باید میان سه سنخ پیام شیعی، اسلامی و انسانی اهل‌بیت (ع) برای جهان تفکیک قائل شویم و یک بعد گرایی را در این زمینه کنار بگذاریم. 

مبلغی بیان کرد: شهر مقدس قم باید پایگاه تولید آموزه‌های قرآنی و انسانی اهل‌بیت (ع) برای جهانیان و وحدت امت برای جهان اسلام باشد و حوزه‌های علمیه و مراکز پژوهشی در این زمینه مسئولیت دارند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =