۹۵ درصد زایمان‌ها در ایران در بیمارستان‌ها انجام می‌شود

تهران- ایرنا- معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ۹۵ درصد زایمان‌ها در ایران در بیمارستان‌ها و ۵ درصد باقیمانده نیز در روستاها توسط ماماهای دوره دیده انجام می‌شود.

به گزارش وزارت بهداشت، علی رضا رئیسی روز شنبه در دیدار با الله بخش ملک قائم مقام وزیر بهداشت جمهوری اسلامی پاکستان افزود: پیش از انقلاب در ایران بیش از ۶۰ درصد زایمان ها در روستاها توسط افراد دوره ندیده انجام می شد.

وی ادامه داد: کاهش مرگ و میر در کشور ما علاوه بر برنامه ها و تمهیدات بهداشتی، درمانی به دلیل توسعه زیرساخت های شهری و روستایی در ایران همچون توسعه شهری و روستایی، جاده های خوب، برق و آب انجام گرفت.

معاون بهداشت وزارت بهداشت بیان کرد: یکی دیگر از علل کاهش مرگ و میر در کشور افزایش سواد سلامت مردم است. هر مرگ مادر باردار در کشور رصد و پایش می شود و مرگ مادران در بیمارستان ها در دو زمینه مورد بررسی قرار می گیرد؛ یکی مراقبت های قبل از زایمان و دیگری مراقبت های بیمارستانی که موجب مرگ می شود.

وی به تشکیل کمیته مرگ مادران در دانشگاه های علوم پزشکی کشور پس از وقوع مرگ مادری اشاره کرد و اظهار داشت: حتی در کشور ما یک مرحله قبل از این حادثه، یعنی اتفاقاتی که می توانسته اند منجر به مرگ شوند، ولی نشده اند نیز مورد مطالعه و بررسی قرار می گیرند.

رئیسی گفت: هم اکنون خدمات سلامت در سیستم سلامت کشور ما به صورت الکترونیک و فعال انجام می شود و بهورزان و مراقبان سلامت جمعیت خاصی تحت پوشش خود داشته و آمار مربوط به مادران باردار تحت پوشش خود را در اختیار دارند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =